• Szkoła w ruchu

• W tym roku szkolnym nasza szkoła, podobnie jak wiele innych, przystąpiła do akcji „Ćwiczyć każdy może”, w ramach programu „Szkoła w ruchu”. Organizatorem akcji jest Ministerstwo Edukacji Narodowej, organem wspierającym Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Czy nasza szkoła przyczynia się do promowania w swoim środowisku aktywności fizycznej? Oczywiście, że tak! Zarażamy naszych uczniów sportową pasją, nie tylko poprzez ciekawe lekcje wychowania fizycznego, ale również podczas zajęć dodatkowych, wycieczek klasowych, my  jesteśmy aktywni nawet na przerwach!

Dzieci w wieku szkolnym odczuwają naturalną potrzebę ruchu, więc nie ma problemu z ćwiczeniami podczas lekcji wychowania fizycznego. Nauczyciele naszej szkoły odpowiadając na potrzeby naszych uczniów, umożliwiają im aktywność fizyczną w przeróżnych formach. Organizując klasowe wycieczki wybierają te oferty, które w swoim programie zakładają porcję aktywności fizycznej. Dbamy również aby nasi uczniowie nawet podczas przerw zażywali chociażby najmniejszej porcji ruchu najlepiej na świeżym powietrzu.

W naszej szkole odbywają się dodatkowe zajęcia sportowe, na których uczniowie mogą rozwijać swoje pasje. Posiadamy dostęp do świetnie wyposażonej hali sportowej, łącznie z salą fitness, siłownią, salką do gry w squasha, a nawet ścianką wspinaczkową. Dzięki takiemu zapleczu lekcje wychowania fizycznego są bardzo różnorodne, a uczniowie naszej szkoły poznają najróżniejsze, aktywne formy spędzania czasu wolnego.

Najlepsi sportowcy reprezentują szkołę w międzyszkolnych zawodach sportowych, osiągając świetne wyniki. Podczas takich zawodów dzieci uczą się zdrowej, sportowej rywalizacji, zasad „fair play”. Niejednokrotnie poznają smak porażki, z którą też trzeba umieć sobie radzić.

W tym roku szkolnym grupa sportowców miała okazję uczestniczyć w po raz pierwszy organizowanym „Międzypokoleniowym forum lokalnych sportowców”. Uczniowie spotkali się ze znanymi sportowcami ze Świdnicy, którzy w sporcie osiągnęli wszystko, albo prawie wszystko. Obserwowali treningi, brali udział w panelach dyskusyjnych, na których mogli pytać o wszystko co ich interesowało. To ciekawe doświadczenie, które na pewno zmotywowało młodych sportowców do dalszej pracy.

Tradycją naszej szkoły jest „Dzień sportu”, organizowany pod koniec roku szkolnego. W tym dniu szkolne ławki zamieniamy na boiska sportowe, czy halę sportową. W sportowych zmaganiach biorą udział wszyscy uczniowie od klasy I do VI wraz z nauczycielami, którzy dbają o prawidłowy przebieg poszczególnych konkurencji.  Klasy walczą o tytuł tej najlepszej w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – III i klasy IV – VI. Ale tak naprawdę nie to jest najważniejsze. W tym dniu wszyscy mają się dobrze bawić i zażyć porządnej porcji ruchu.

Kolejną ciekawą propozycją jest festyn rodzinny, organizowany również z końcem roku szkolnego. Tu w sportowych potyczkach zaprezentować się mogą całe rodziny. W ubiegłym roku festyn okazał się sporym sukcesem. Było sporo atrakcji dla dzieci, w tym możliwość konnej przejażdżki, jak również dla rodziców, którzy mogli podziwiać swoje pociechy podczas licznych pokazów talentów.

Konspekty lekcji:

step_klasa_IVa.doc