Projekt "ROZWÓJ KOMPETENCJI KLUCZOWYCH"

Nagłówek

Kolejny projekt edukacyjny w gminnych szkołach

Rozpoczynamy realizację nowego projektu edukacyjnego z dofinansowaniem UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt pt.: „Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Świdnica” będzie realizowany przez dwa kolejne lata szkolne. Obejmie ogółem 778 uczniów, z tego 384 dziewczynek oraz 394 chłopców ze szkół podstawowych Gminy Świdnica: w Bystrzycy Górnej, Grodziszczu, Lutomi Dolnej, Mokrzeszowie, Pszennie i Witoszowie Dolnym oraz 121 nauczycieli z tychże szkół.

Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych uczniów i właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy, a także zniwelowanie deficytów uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz z niepełnosprawnościami poprzez realizację zajęć dodatkowych i specjalistycznych. Zorganizowane zostaną zajęcia z języków obcych, matematyki, przedmiotów przyrodniczych, informatyki, a także zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne.  Ponadto w projekcie zaplanowano podniesienie kompetencji zawodowych 121 nauczycieli w gminie Świdnica poprzez zorganizowanie dla nich szkoleń (np. w zakresie wykorzystania metody eksperymentu w dydaktyce, pracy z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, podniesienia kompetencji wychowawczych, wykorzystania narzędzi cyfrowych w nauczaniu).

Szkoły zostaną wyposażone w sprzęt niezbędny do prowadzenia nowoczesnych, innowacyjnych zajęć oraz doposażone zostaną pracownie przedmiotowe (fizyczne, chemiczne, biologiczne, geograficzne, matematyczne). Wyposażenie szkół w sprzęt TIK (laptopy, tablety, tablice interaktywne, projektory, drukarki) i pracowni przedmiotowych jest komplementarne z zajęciami dodatkowymi dla uczniów.

Obecnie trwają dostawy pomocy dydaktycznych i sprzętów do szkół oraz przygotowywana jest rekrutacja uczniów i nauczycieli do udziału w projekcie. Pierwsze zajęcia projektowe rozpoczną się w październiku.

Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Świdnica

Program operacyjny:

Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020

Oś priorytetowa:

10 Edukacja

Działanie:

10.2 Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej

Poddziałanie:

10.2.4 Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej - ZIT AW

Nr projektu:

RPDS.10.02.04-02-0014/18

Całkowita wartość projektu: 1 842 050,57 zł.

Kwota dofinansowania: 1 749 066,77 zł

Okres realizacji: 02 wrzesień 2019 – 30 lipiec 2021