• Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika

3 czerwca w szkolnej świetlicy odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pierwszaki  obejrzały  przedstawienie  przygotowane przez uczniów klasy II pod kierunkiem pani Izabeli Rataj. Dzieci zapoznały się również z regulaminem obowiązującym w bibliotece, dowiedziały się, jak należy dbać o książki i  jak z nich korzystać. Po takim wprowadzeniu  złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą czytać i szanować książki. Dzieci oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymały  również książki do samodzielnego czytania. Nowi czytelnicy obiecali, że będą często odwiedzać bibliotekę szkolną.

Książki zakupione z kiermaszu zorganizowanego w bibliotece szkolnej

W listopadzie w bibliotece szkolnej zoorganizowano kiermasz nowych książek, pochodzących z księgarni z Tuliszkowa.

Rabat, który otrzymaliśmy za kiermasz w kwocie 237 zł, został przeznaczony na zakup książek, które wzbogaciły nasz szkolny księgozbiór.

Zapraszamy do biblioteki.

Wystawa prac Karoliny Bar oraz lapbooków klas 3a, 3c

W bibliotece szkolnej można obejrzeć wystawę prac uczennicy klasy 5b Karoliny Bar oraz przygotowane przez klasy 3a i 3c lapbooki na temat "Tajemnic ludzkiego ciała".

Karolina, jak sama twierdzi, inspirację do swoich rysunków czerpie z gier. Niezwykły talent uczennicy zasługuje na pokazanie całej społeczności szkolnej.

Uczniowie klas 3a i 3c przygotowali lapbooki, czyli własnoręcznie zrobione "książeczki", z których można wyczytać jak zbudowane jest ludzkie ciało, a także zawarte są w nich ciekawostki na ten temat.

Lapbooki są doskonała pomocą dydaktyczną dla klas młodszych,czyli uczniów klas 2a i 2b, którzy uczestniczyli w tej wystawie.

Poradnik dla młodzieży

Zapraszam do wypożyczenia książki pt. Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić?, autorstwa Deana Burnetta,  to wprost wspaniały tytuł, który spełnia swoją obietnicę. W świecie pełnym książek doradzających rodzicom, jak radzić sobie z kłopotliwymi nastolatkami, jak odświeżające jest odkrywanie podręcznika postępowania z rodzicami, „… dosłownie najbardziej irytujących ludzi na świecie”. Omówieniem potencjalnie wulkanicznych problemów, od szkoły po media społecznościowe.

"Mała książka - wielki człowiek"

Trzeci etap kampanii „Mała książka – wielki człowiek” został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Uroczystość wręczenia pakietów dla pierwszoklasistów odbyła się w bibliotece, przygotowali oni  prace plastyczne, a książeczki uczniom przekazała pani dyrektor.

Głośne czytanie w bibliotece

W naszej szkole czerpiemy radość z czytania, dlatego wzięliśmy kolejny raz udział w projekcie głośnego czytania.

W dniu 29.09.21 r. uczniowie klas młodszych odwiedzili bibliotekę szkolną i słuchali jak pani dyrektor oraz uczennica klasy 5 Hania Konior, czytały "Franklina", natomiast dzieci z klas III same przedstawiły "Tajemnicę pływalni" z podziałem na role.

Czytelnik potrzebny od zaraz!
      „Dziecko nie będzie czytać, jeśli nie czytają mu rodzice”
      W dobie komputerów, e-booków, audiobooków i elektroniki trudno zachęcić uczniów do czytania
      tradycyjnych książek. Pokolenie obrazkowe chciałoby połączyć czytanie z ruchomymi ilustracjami, bohaterami, którzy przenoszą w świat fantazji, baśni. Działania zachęcające do czytania proponowane w naszej szkole przedstawiają książkę jako integralną część współczesnej kultury. Dlatego też w naszej bibliotece znajdują się też filmy, audiobooki, programy multimedialne, które
      mają swoje pierwowzory w postaci drukowanej.

Czytelnika najłatwiej jest wychowywać od dziecka, więc
      w naszej szkole edukacja czytelnicza zaczyna się od przedszkola.

Uczniowie klasy 2b, wraz z wychowawcą p. Izą Rataj, odwiedzają dzieci w przedszkolu i podczas długiej przerwy czytają im różne książeczki.

„Kochamy dzieci za ich dziecinność. Za szczerość i uśmiech, ale też i smutna minę, w których nie ma ani kropli fałszu. Uwielbiamy spędzać z nimi czas i od nich się uczyć. Bo radość przynosi radość. My dajemy coś im, ale one dają też nam bardzo wiele".

• Kosmiczne bajanie Stanisława Lema

Uczniów  i dorosłych zainteresowanych życiem i twórczością Stanisława Lema zapraszamy do udział w Kosmicznym bajaniu, którego narratorem jest sam Autor "Bajek robotów". Scenariusz spotkania ułożyła Pani Wanda Śliwowska, nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy.