• 23 kwietnia uczniowie klas I- III uczcili Dzień Ziemi pobytem w Krzyżowej. Celem wycieczki było między innymi zdobycie wiadomości na temat ekologicznych źródeł energii, obserwowanie zjawisk przyrody i konieczności dbania o nią. Oprócz dydaktycznych walorów pobytu w Krzyżowej dzieci miały zapewnione dodatkowe atrakcje. Naszym przewodnikiem była Pani Aleksandra Królak- Wąsowicz. Dzieci wróciły zadowolone i bogate w nowe doświadczenia i umiejętności.

 • Dnia 10.04.2018r. uczniowie z grupy teatralnej SP w Witoszowie Dolnym pod kierunkiem pani Izabeli Rataj, wzięli udział w Przeglądzie Małych Form Teatralnych zorganizowanych przez Szkołę Podstawową 105 w Świdnicy. Mali aktorzy przedstawili spektakl pt. „Trzy małe świnki", zdobywając zasłużone wyróżnienie. Natomiast nagrodę indywidualną otrzymała Hanna Konior, która wcieliła się w rolę wilka. Wszystkim dzieciom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 • ŚWIĄTECZNA PRZERWA MAJOWA

  Uwaga! W dniach od 30 kwietna do 4 maja br. (cały tydzień) w naszej szkole nie będzie zajęć dydaktycznych. 1 maja oraz 3 maja wypadają ustawowo dni wolne od pracy (wtorek, czwartek). 30 kwietnia, 2 maja oraz 4 maja (poniedziałek, środa, piątek) szkoła organizuje tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Uczniowie zgłoszeni w tych dniach na świetlicę szkolną muszą mieć zapewniony przyjazd i powrót przez rodziców/prawnych opiekunów.

 • DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH

  Uwaga! W związku z egzaminami gimnazjalnymi dni 18,19,20 kwietnia br. są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych. W tych dniach szkoła prowadzi tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Uczniowie zgłoszeni na świetlicę szkolną mogą dojechać rano do szkoły normalnym kursem. Powrót zobowiązani są zapewnić rodzice/prawni opiekunowie.

 • X Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego dla Szkół Gimnazjalnych

  Marta Luterek odniosła kolejny sukces w tym roku i zajęła I miejsce w X Powiatowym Konkursie  Języka Angielskiego, zorganizowanym  przez II LO im. S.Banacha w Świdnicy. Konkurs, w formie testu, odbył się 15 marca br. i wzięło w nim udział 44 uczniów z 10 szkół naszego powiatu.

  Brawo Marta!

 • XVI POWIATOWY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO I WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

  Dnia 10 kwietnia 2018r. miał miejsce XVI Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych zorganizowany przez Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy.

  Tematyka konkursu to wiedza o krajach niemieckojęzycznych, a dominujący temat w tej edycji to „Odkryj Emila Krebsa”. Wybór tematu był ściśle związany z realizacją projektu edukacyjnego organizowanego  przez Powiat Świdnicki oraz Fundację  Fondazione  LˡUnione Europea Berlin  we współpracy ze szkołami : Zespołem Szkół Hotelarsko-Turystycznych i II LO w Świdnicy.

   Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół gimnazjalnych. Składał się z części pisemnej sprawdzającej ogólną wiedzę o państwach niemieckojęzycznych i postaci Emila Krebsa, a także z części  ustnej: dla klas gimnazjalnych była to prezentacja postaci Emila Krebsa w formie plakatu: „Entdecke Emil Krebs” (uczniowie musieli zrobić plakat i zaprezentować go w języku niemieckim).

  Cztery uczennice naszej szkoły  znalazły się w dziesiątce laureatów konkursu:

  Anna Pętal – I miejsce

  Karolina Malinowska- III miejsce

  Julia Kot – VI miejsce

  Martyna Czerniec –IX miejsce

  Serdecznie gratulujemy!

  Więcej...

 • LAUREACI VII EDYCJI POWIATOWEGO KONKURSU JEZYKA NIEMIECKIEGO „Wie weit bist du jetzt?”

  Już po raz siódmy 23.03.2018r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy miał miejsce Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego. Był on skierowany w szczególności do uczniów klas drugich i trzecich klas gimnazjalnych.

   Wzięło w nim udział 30 młodych gimnazjalistów z gimnazjów świdnickich, a także powiatu świdnickiego.

  Uczniowie naszej szkoły zajęli w nim następujące miejsca:

  II miejsce: Jakub Krzyśków

  III miejsce: Marta Luterek i Dominik Boesl

  Wyniki konkursu zostały ogłoszone dnia 7 kwietnia podczas Dnia Otwartego III LO.

  Gratulujemy!

 • Już po raz dwunasty Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy gościła uczestników Rodzinnych Potyczek z Ortografią, które miały miejsce 11 kwietnia 2018 r. Celem konkursu jest propagowanie poprawnych nawyków ortograficznych, ale przede wszystkim chodzi o dobrą zabawę. Do rywalizacji w XII Rodzinnych Potyczkach z Ortografią o miano najlepszych zgłosiły się 103 drużyny w trzech kategoriach wiekowych: z SP 1 – 30 drużyn, z SP 2 -3 drużyny, z SP 4 – 4 drużyny, z SP 105 – 20 drużyn, z SP 6 – 24 drużyny, z SP 8 – 9 drużyn, z SP z Witoszowa Dolnego – 8 drużyn, z SP z Grodziszcza – 4 drużyny i z SP z Pszenna -1 drużyna. Uczniowie pisali dyktando pod czujnym okiem opiekunów, którzy podpowiadali i kontrolowali swoich podopiecznych. Później to  rodzice i opiekunowie musieli się zmierzyć z tekstem naszpikowanym pułapkami ortograficznymi. Kiedy organizatorzy sprawdzali tekst dyktand,  uczestnicy zostali zaproszeni do kawiarenki na poczęstunek, do sali gry KUGEL, gdzie mogli pobawić się w małych konstruktorów, do sali gier logicznych, gdzie mogli stawić czoła trudnym łamigłówkom i grom matematycznym, a w sali gimnastycznej na uczestników czekały występy judoków, akrobatów, mażoretek oraz gry i zabawy sportowe. Po sprawdzeniu prac nastał moment przez wszystkich bardzo oczekiwany – ogłoszenie wyników. Dwie nasze drużyny odniosły wielki sukces: Milena Adamczewska z siostrą Natalią zajęły I miejsce, a Julia Tobiasz z tatą Przemysławem - III miejsce! Wszyscy uczestnicy otrzymali podziekowania i konkursowe gadżety, a najlepsi – cenne nagrody. Serdecznie dziękujemy naszym reprezentantom, którzy odważnie zmierzyli się z pułapkami polskiej ortografii, nie zrażając się faktem, że należy ona do najtrudniejszych wśród wszystkich języków świata.

 • Uczennica klasy VIIb, Julia Tobiasz została laureatką Międzyszkolnego Konkursu Literackiego "Dzieci baśnie piszą". Do konkursu przystąpiło kilkudziesięciu uczestników ze szkół powiatu świdnickiego. Jury nagrodziło 5 prac i wyróżniło 3. Praca Julii została bardzo wysoko oceniona ze względu na oryginalną treść, dojrzały styl, bogate słownictwo , logiczną kompozycję oraz niezwykły pomysł oparty na nieograniczonej wyobraźni autorki. Julia wybrała temat " Tam, gdzie ziemia spotyka się z niebem” i stworzyła wyjątkową, pełną magii i artyzmu opowieść, za którą otrzymała zasłużoną nagrodę. Jesteśmy dumni z naszej utalentowanej pisarki.

 • 9 marca 2018 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu odbył się etap międzypowiatowy konkursu „Być kimś II 2018” zorganizowany pod patronatem Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych.

  Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:Balant Agnieszka, Borkowska Sylwia, Halkowicz Jakub, Kędzierska Julia, Kończewski Piotr, Luterek Marta i Slatan Hanna. Opiekunem grupy była p. Dorota Grzeszczuk. 
  Materiał rzeczowy etapu powiatowego konkursu obejmował podstawę programową dla gimnazjum z przedmiotów:

   blok humanistyczny : język polski, historia, kultura i sztuka
   blok matematyczno-przyrodniczy: matematyka, chemia, biologia, fizyka, geografia
  Uczniowie rozwiązywali testy z zadaniami zamkniętymi i otwartymi, które oceniała komisja konkursowa pod przewodnictwem dyrektora szkoły p. R. Wróbla.
  6 kwietnia odbyła się uroczysta gala, na której ogłoszono wyniki. 

  Piotr Kończewski zajął II miejsce i uzyskał Tytuł Laureata. 
  Marta Luterek zajęła III miejsce i uzyskała Tytuł Laureata. 

  Agnieszka Balant, Jakub Halkowicz, Hanna Slatan i Sylwia Borkowska otrzymali Tytuł Finalisty I stopnia, a Julia Kędzierska - Tytuł Finalisty II stopnia.

  Nasza szkoła zajęła I miejsce w klasyfikacji ogólnej. Opiekunowi i uczniom GRATULUJEMY!

 • TEST PŁYWACKI DO KLASY TRIATHLONOWEJ

  Zgodnie z harmonogramem działań zmierzających do utworzenia klasy sportowej ukierunkowanej na triathlon w Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym, w sobotę 7 kwietnia na basenie przy ul. Równej w Świdnicy przeprowadzony został test pływacki, który upewnił Katarzynę Kalitę – trenera i wychowawcę przyszłej klasy oraz Ryszarda Mydłowskiego – pomysłodawcę i propagatora tej klasy, że kandydaci to nieprzypadkowi uczniowie. Mimo zróżnicowania umiejętności pływackich wykazali się wraz ze swoimi rodzicami dużym zdyscyplinowaniem – w dzień wolny od nauki szkolnej punktualnie stawili się na basenie, rzetelnie realizowali zadania testu i entuzjastycznie reagowali na perspektywę nauki i pracy w klasie sportowej. Wcześniej hucznie dopingowali Pani Katarzynie Kalicie, biorącej udział w ,,MARCONI INDOOR TRIATHLON ŚWIDNICA” (triathlon pod dachem). Pani Kasia z premedytacją zdecydowała się na start w tej prestiżowej imprezie, by przybliżyć uczniom specyfikę i charakter triathlonu, w myśl jednej z podstawowych zasad obowiązujących w wychowaniu fizycznym - ,,od kibicowania do uczestnictwa”. Na koniec zawodów, stojąc na podium nie kryła radości po ogromie braw od swoich wychowanków. Termin testu, zbieżnego z zawodami triathlonowymi, też nie był przypadkowy, bo wprowadził bezcenny czynnik emocjonalny, tworzący relacje między wychowawcą, uczniami i rodzicami, którzy razem pracować będą nad sukcesem zespołu.

  Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że w przeprowadzeniu zawodów bardzo aktywnie i profesjonalnie pomagały w ramach wolontariatu starsze uczennice szkoły oraz zawodniczki GLKS ,,Świdnica”:

  • Karolina Malinowska         
  • Zuzanna Pietrukiewicz
  • Grażyna Janiak
  • Patrycja Taratuta

  GALERIA

 • GŁOSUJCIE NA OGNIKI - MDP WITOSZÓW DOLNY!!!

  GŁOSUJCIE NA OGNIKI - MDP WITOSZÓW DOLNY!!!
  Dziś 6 kwietnia o godz. 8.00 ruszył plebiscyt Gazety Wrocławskiej STRAŻAK DOLNEGO ŚLĄSKA 2018. W kategorii Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza nominowana została MDP Witoszów Dolny - „OGNIKI”MDP Ogniki to grupa młodzieży Witoszowa Dolnego, która aktywnie bierze udział w życiu jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Od 2 lat reprezentuje Witoszów Dolny w zawodach sportowych. W roku 2017 w ramach projektu „Fajna zabawa, ale poważna sprawa” młodzi adepci OSP zostali podczas zajęć edukacyjno-sportowych zapoznani z pracą strażaka, zasadami pomocy przedmedycznej i sygnałami alarmowymi. Uczuleni zostali również na sprawy związane z bezpieczeństwem i konsekwencjami nieodpowiedzialnych zachowań. Podczas tegorocznych Świąt Wielkanocnych z ogromnym zaangażowaniem podjęli się kontynuowania tradycji obecnej w Polsce od XVIII wieku - w skupieniu stanęli z wartą honorową przy Grobie Pańskim.
  MDP Ogniki OSP Witoszów Dolny (MG.1): SMS pod nr 72355 o treści MG.1; koszt SMS-a: 2,46 zł z VAT. Głosowanie potrwa do 8 maja do godz. 21.00.
  POKAŻCIE, ŻE ZASŁUGUJĄ NA POCHWAŁĘ - GŁOSUJCIE !!!!

  Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/plebiscyty/osp/a/strazak-dolnego-slaska-2018-nominuj-strazakow-ochotnikow-jednostki-osp-dziewczyny-strazakow-i-mlodziezowe-druzyny-pozarnicze,13026532/

 • 28.03.2018

  W środę 28.03 odbył się apel z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Program artystyczny został przygotowany pod kierunkiem p. Izabeli Rataj - opiekuna koła teatralnego. Wszystkim obecnym widzom zostały przybliżone i przypomniane tradycje wielkanocne. Na scenie nie zabrakło kolorowych pisanek, zajączków oraz żółtych kurczaczków. Występ „małych aktorów” wzbudził zachwyt, radość i wprowadził nas w wyjątkowy – świąteczny nastrój.

 • 28.03.2018 odbył się w naszej szkole uroczysty, przedświąteczny apel wielkanocny, w którym uczestniczyła społeczność uczniowska z klas IV-VII klasy gimnazjalne, grono pedagogiczne, grupa rodziców i opiekunów. Spotkanie rozpoczął Samorząd Uczniowski, który życzył wszystkim zebranym zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych oraz wręczył nauczycielom drobne upominki.
  Zespół teatralny pod kierunkiem pani Marii Kubicy zaprezentował przedstawienie wielkanocne pod tytułem "Mój Chrystus połamany", którego tekst skłaniał widzów do głębszych refleksji dotyczących m.in. sensu cierpienia, istoty człowieczeństwa i właściwych wyborów życiowych. W roli Jezusa wystąpił Karol Firlej z klasy VIIa. Inscenizacja była wzbogacona utworami wokalnymi w wykonaniu uczennic z klasy VI i VIIa oraz utworami instrumentalnymi. Wykonawców nagrodzono gromkimi brawami, doceniając ich zaangażowanie i profesjonalną grę aktorską. W drugiej części spotkania głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała zespołowi teatralnemu za wzruszające misterium wielkanocne, a wszystkim uczniom i pracownikom szkoły życzyła spokojnych, ciepłych, prawdziwie wiosennych Świąt Wielkanocnych.

   

 • GALA LAUREATÓW I FINALISTÓW IX POWIATOWYCH POTYCZEK Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM

  27 marca odbyła się Gala laureatów i finalistów IX Powiatowych Potyczek z Językiem Angielskim i Niemieckim „Check Your English/Prüfe Dein Deutsch” dla szkół podstawowych miasta Świdnicy i powiatu świdnickiego. Organizatorem konkursu była Społeczna Szkoła Podstawowa Fundacji „Naszej Szkole” w Świdnicy. Sam konkurs odbył się 16 marca w siedzibie szkoły społecznej, a wzieło w nim udział 35 uczniów klas szóstych z 11 szkół podstawowych. Konkurs przebiegał dwuetapowo. Pierwszy etap miał formę rywalizacji drużynowej. Trzyosobowe zespoły z każdej szkoły zmierzyły się z zadaniem sprawdzającym umiejętność stworzenia i zaprezentowania krótkich wypowiedzi ustnych – scenek językowych. W drugim etapie uczniowie indywidualnie rozwiązywali testy zawierające zadania zamknięte i otwarte sprawdzające wiadomości i umiejętności gramatyczno-leksykalne, rozumienie tekstu czytanego, rozumienie ze słuchu oraz ogólną wiedzę na temat krajów anglojęzycznych lub niemieckojęzycznych. O wyniku konkursu zdecydowała łączna suma punktów uzyskanych przez ucznia w I i II etapie. Organizatorzy wyłonili grupę 10 najlepszych. Zostali oni nagrodzeni dyplomami finalistów wyróżnionych i laureatów oraz nagrodami rzeczowymi. Finalistką wyróżnioną w konkursie została Zuzanna Szponik z klasy VI. Gratulujemy!

 • Spotkanie klas piątych z panem Marianem Gancarczykiem

  22 marca br. klasy piąte spotkały się z panem Marianem Gancarczykiem – seniorem, emerytowanym nauczycielem i założycielem firmy Gama Flora. Spotkanie odbyło się w ramach programu realizowanego przez szkolę pod nazwą „Nawzajem sobie potrzebni”. Podczas lekcji zaproszony gość ciekawie opowiadał o swoich doświadczeniach życiowych związanych z edukacją, pracą w szkole oraz tworzeniem firmy ogrodniczej zajmującej się uprawą kwiatów. Uczniowie chętnie słuchali ciekawostek o tym, jak kiedyś wyglądała edukacja, jakimi wskazówkami należy się kierować wybierając zawód oraz jak ważne jest, by w życiu odnaleźć swoją pasję. Pan Gancarczyk zaprosił także uczniów na kolejne spotkanie do swojej firmy, podczas którego uczniowie będą mogli poznać zasady funkcjonowania szklarni, w których uprawia się rośliny kwitnące.

 • Pierwsze promienie wiosennego słońca sprawiły, że 13-osobowa grupa gimnazjalistów z klas IIa, IIb i IIIb pod opieką p. D. Grzeszczuk i p. S. Smok pojechała 24.03.2018 r. do schroniska w Dzierżoniowie, by „wybiegać” psiaki, których ze względu na warunki pogodowe, dawno już nie widziała. Radości nie było końca. Cieszyły się czworonogi i uczniowie. Trzeba było wykazać się niezłą kondycją sportową, by sprostać wyzwaniu. Na spacer wyprowadziliśmy ok. 39 psów. W schronisku jest ich obecnie 102. Pokonaliśmy wiele kilometrów, by dać psiakom odrobinę radości.

  W wolontariacie wzięli udział: A. Mackiewicz, J. Ruszkowska, W. Zając, W. Mytych, K. Malinowska, E. Malinowska, N. Zdybel, S. Hauzer, K. Krowicki, J. Wrzeszcz, K. Knapik, M. Błaszczyk i A. Wojtusiak.

  Z niecierpliwością czekamy na następny wyjazd.

 • Eliminacje powiatowe Konkursu „Pegazik” w kategorii ,,starsi’’ zorganizowano w sali lustrzanej Świdnickiego Ośrodka Kultury 23.03.2018r. W zmaganiach wzięło udział łącznie 21 wykonawców, ocenianych przez jury w składzie – Violetta Sobczak, harcmistrzyni, skarbnik komendy hufca ZHP w Świdnicy, Wanda Karaśkiewicz, poetka, oraz Mariusz Kozłowski ze Świdnickiego Ośrodka Kultury.

  Drugiego dnia eliminacji powiatowych konkursu ,,Pegazik’’ młodzi recytatorzy zaprezentowali wybrane utwory poetyckie i fragmenty prozy. Tym razem dominowała Wisława Szymborska, Sławomir Mrożek i J.K. Rowling. ,,Cień’’, ,,Noc w hotelu’’ czy też ,,Harry Potter i Zakon Feniksa’’ . Poziom prezentacji, jak zauważyło jury, był bardzo wysoki.

  Naszą szkołę reprezentowała Sylwia Borkowska ucz. klasy IIIc pod opieką p. D. Grzeszczuk, która zachwyciła komisję konkursową „Listami” Helmuta i Freyi von Moltke oraz „Przesłaniem Pana Cogito” Z. Herberta. Sylwia zajęła I miejsce w kategorii starsi!

  Laureaci otrzymali nagrody książkowe i awans do ostatniego już etapu wojewódzkiego, który zostanie zorganizowany 27 kwietnia w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Kłodzku. Gratulujemy!

 • 41 Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

  20.03.218r. w Szkole Podstawowej w Marcinowicach odbył się kolejny  powiatowy etap 41. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  „Młodzież zapobiega pożarom” organizowanym przez ZOSP RP.

  Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

  W eliminacjach wzięło udział 36 uczestników szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy zajęli pierwsze 3 miejsca w etapie  miejsko-gminnym.  Z naszej szkoły do etapu powiatowego zakwalifikowali się Aleksandra Paździora , Mateusz Łach – szkoła podstawowa i Aleksandra Kieruńczak i Michał Kubiński – gimnazjum.

  W eliminacjach powiatowych:

  I miejsce w I grupie wiekowej (szkoły podstawowe) zdobyła nasza uczennica Aleksandra Paździora, natomiast na III miejsc  zakwalifikował się  Mateusz Łach.

  W II grupie wiekowej (gimnazja) Michał Kubiński zajął IV miejsce.

  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  Opiekun: Sylwia Smok

  Galeria

 • Tradycyjnie 21.03. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny w naszej szkole odbył się Międzyklasowy Turniej o Puchar Dyrektora Szkoły. Każda z klas wystawiła swoją drużynę, która rywalizowała w 8 konkurencjach m.in: skoki przez kręconkę, przeciąganie liny, biegi z piłką lekarską, sztafety czy wyścigi minihockiem.
  Po raz pierwszy udział w naszym turnieju, oprócz klas gimnazjalnych, wzięły klasy VII i VI. Dzielnie walczyły we wszytkich konkurencjach, wykazując się sportowym duchem.
  Niepokonana po raz drugi okazała się klasa IIa i zajęła I miejsce, po zaciekłej walce klasa IIIa zajęła II, a klasa IIb - III miejsce. Specjalną nagrodę dla najmłodszych uczestników otrzymała klasa VI.
  Imprezie towarzyszyła jak zawsze super zabawa i atmosfera.

  Ogłoszono także wyniki głosowania na najsympatyczniejszą i najładniejszą dziewczynę w szkole. Tytuł MISS Szkoły otrzymała Maria Michalik z klasy IIIb, a Najsympatyczniejszą okazała się Aleksandra Kieruńczak z klasy IIIa.
  Dziękujemy wszystkim za super zabawę!

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym
  Witoszów Dolny 59-60, 58-100 Świdnica, dolnośląskie
 • 74-853-88-29

Galeria zdjęć