• W sobotnie przedpołudnie w Witoszowie Dolnym panował zamęt. Kłęby dymu zaniepokoiły mieszkańców. Ale jak tu wezwać straż pożarną skoro to najbliższa remiza spowita jest w czarny obłok. Na szczęście zagrożenie było symulowane. To kolejne zadanie, którym sprostać musieli młodzi ochotnicy w ramach projektu „Fajna zabawa, ale poważna sprawa”.

  Ciemność, dym, strach ale i opanowanie towarzyszyły zastępowi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Witoszowie Dolnym. Niczym tytułowy bohater bajki „Jak Wojtek został strażakiem” Czesława Janczarskiego stając w obliczu zagrożenia wykazali się odwagą wynosząc niemowlę z płomieni. „Podzieleni na grupy uczestniczyli w akcji poszukiwania niemowlęcia, które zostało w zadymionym pomieszczeniu. Mimo początkowego zaskoczenia i niedowierzania, że mają jak prawdziwy zastęp strażacki ruszyć w ogień nie wahali się długo.” –relacjonuje zawodowy strażak Piotr Herba. Dodatkowym atutem zajęć była możliwość przekonania się jak ciężko jest poruszać się w nieznanym pomieszczeniu mając maskę na twarzy i ciężką butlę z powietrzem na plecach.

  W czasie gdy jedna grupa zdobywała doświadczenie w akcji poszukiwawczej inna opanowywała sztukę gaszenia palącego się tłuszczu. Pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem, gdyż wiele osób w pierwszym odruch chciało polać patelnię wodą. Strażacy zademonstrowali zatem jakie skutki niesie za sobą taka reakcja. Słup ognia przeraził nawet najstarszych. Wyjaśnione zostało jak prawidłowo przeprowadzić akcję gaśniczą.

  Cała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza spisała się na medal. Dziecko zostało uratowane,
  a ogień opanowany. 
  Projekt „Fajna zabawa, ale poważna sprawa” dofinansowano w ramach zadania publicznego Województwa Dolnośląskiego w zakresie bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa i ochrony ludności- doposażenie w sprzęt ochotniczych straży pożarnych.

   

 • WOLONTARIAT NA PÓŁMARATONIE ŚWIDNICKIM

  W sobotę 4 listopada odbył się III Półmaraton Świdnicki, w którym wzięło udział prawie 2 tysiące zawodników. Do sukcesu tej imprezy w ogromnym stopniu przyczynili się wolontariusze i to również z naszej szkoły. Grupa naszych uczniów pod opieką pań: Katarzyny Kality, Katarzyny Halkowicz i Małgorzaty Małek rozdawała wodę na trasie biegu, obsługiwała biegi dzieci, a także wręczała jabłka, banany i wodę zawodnikom, którzy ukończyli bieg. Wolontariusze musieli się sporo napracować, ale satysfakcja z dobrze wykonanego zadania i certyfikat dla każdego z nich wynagrodziły wysiłki. W przyszłym roku organizatorzy półmaratonu również mogą liczyć na pomoc WitoszowaJ.

 • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! 8 listopada obchodzimy Dzień Śniadanie Daje Moc. W tym dniu uczniowie w swoich „klubach śniadaniowych” wspólnie przygotowują zdrowe śniadania. Jest to świetna zabawa dla dzieci, dzięki której uczą się jak ważne jest codzienne zdrowe śniadanie dla prawidłowego rozwoju ich organizmu.

 • KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO I NIEMIECKIEGO

  Gratulujemy Julii Tobiasz oraz Bartoszowi Piekielnemu z klasy 7b, którzy zakwalifikowali się do powiatowego etapu III Dolnośląskiego Konkursu Języka Angielskiego zDolny Ślązaczek. Podwójne gratulacje składamy Bartkowi, który wraz z Marysią Muszewską z klasy 5b wywalczyli udział w kolejnym etapie III Dolnośląskiego Konkursu Języka Niemieckiego zDolny Ślązaczek.
  29 uczniów z klas V-VII wzięło udział w szkolnym etapie rywalizacji z języka angielskiego w dniu 23 października 2017 r. Kilku osobom zabrakło zaledwie 2 punktów, by spróbować swoich sił dalej, więc w przyszłym roku liczymy na silniejszą reprezentację z naszej szkoły:) Etap powiatowy z języka niemieckiego odbędzie się 7 lub 8 grudnia, natomiast języka angielskiego - 11 lub 12 grudnia w jednej ze świdnickich szkół. Trzymamy kciuki za Julię, Bartka i Marysię. Powodzenia!

 • We wtorek 31 października w szkole podstawowej w Grodziszczu odbył się IX Gminny Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II pod hasłem „TOTUS TUUS - Cały Twój, Maryjo”.

  Naszą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna w składzie: Iwona Halkowicz kl. 7a, Karol Firlej kl. 7a i Bartosz Piekielny kl. 7b. Uczniowie ci wykazali się ponadprzeciętną wiedzą na temat osoby Papieża Polaka, jego życia, ale również na temat objawień w Fatimie i zdobyli znakomite drugie miejsce. GRATULUJEMY!

 • W dniu 31 października Samorząd Uczniowski klas I-VI wraz z opiekunami udał się na miejscowy cmentarz z wizytą na grobach zmarłych osób związanych ze szkołą. Uczennice: Aleksandra Sandecka, Barbara Biela, Emilia Konarska i Martyna Zając w imieniu innych uczniów zapaliły znicze i postawiły kwiaty na odwiedzanych grobach.

 • W poniedziałek 30 października młodzież z naszej szkoły pod opieką pani Katarzyny Halkowicz i ks. Kamila Raczyckiego wyruszyła do bazyliki w Trzebnicy, aby uczcić zakończenie Roku Jadwiżańskiego i 750 – lecie kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej. Uczniowie poznali życiorys świętej, zwiedzili sanktuarium i wspólnie pomodlili się przy grobie Patronki Dolnego Śląska. W drodze powrotnej młodzież obejrzała Ostrów Tumski we Wrocławiu wraz z katedrą i podziwiała panoramę miasta z platformy widokowej na 97-metrowej wieży kościoła. Mimo wietrznej pogody wyjazd się udał i wszyscy zadowoleni wrócili do Witoszowa.

 • W piątek 27 października 2017 r. w Hali Sportowej w Witoszowie Dolnym uczniowie klas pierwszych zostali włączeni do społeczności szkolnej. Uroczystość pasowania na ucznia jest wieloletnią tradycją naszej szkoły. Ten szczególny dzień przeżywają dzieci i nauczyciele – wychowawcy, ale najbardziej chyba rodzice, którzy bezgranicznie obdarzają swoje pociechy wielkim uczuciem miłości. W swoimi programie artystycznym pierwszoklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli oraz udowodnili, że doskonale znają ojczyste barwy narodowe, przepisy ruchu drogowego oraz zasady dobrego zachowania. Po zdanym „egzaminie” na ucznia, nastąpił najważniejszy moment - uroczyste ślubowanie oraz ceremonia pasowania pierwszoklasistów przez Panią Dyrektor – Krystynę Kwaśnik na uczniów Szkoły Podstawowej im L. Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym. Całość zakończyła się przekazaniem licznych prezentów od przybyłych gości oraz słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

   

 • Pod tym hasłem obchodziliśmy niedawno XVII Dzień Papieski. Z tej okazji w czwartek 26 października uczniowie klas VII przygotowani przez Panią Katarzynę Halkowicz przedstawili krótki program dla uczniów klas IV- VII i klas gimnazjalnych. Przypomnieli w nim postać naszego wielkiego, świętego rodaka Jana Pawła II i jego słowa wzywające do posłuchania sumienia w wyborze drogi życiowej. Nieustannie potrzebni są świadkowie prawdziwej nadziei i prawdziwej miłości. W słowie końcowym Pani Dyrektor podkreśliła, że powinniśmy nie tylko cieszyć się, że św. Jan Paweł II był Polakiem, ale przede wszystkim wsłuchiwać w jego nauczanie i go naśladować.

 • ZEBRANIE Z RODZICAMI

  W poniedziałek 30 października br. odbędą się zebrania z rodzicami dzieci klas 1-7 oraz 2 i 3 gimnazjum.

  Plan spotkań z wychowawcami:

  godzina 16:30 klasy 1-3, 4a, 4b, 6

  godzina 17:00 klasy 5a, 5b, 7a, 7b oraz 2 i 3 gimnazjum.

  Zapraszamy !

   

 • KOLEJNY SUKCES MAĆKA

  Już po raz kolejny uczeń naszej szkoły, Maciek Calów wziął udział w zawodach judo. Tym razem wystartował w XIV Memoriale im. T. Zamęckiego. Turniej odbył się 22.10.2017r. w Olesznie. Maciek kolejny raz zaprezentował wysoki poziom umiejętności kończąc zawody na III miejscu.
  GRATULUJEMY i życzymy kolejnych sukcesów.

 • W środę, 11.10.2017r. w szkolnej świetlicy odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka. Z małym poślizgiem świętowaliśmy w większym gronie „Dzień chłopaka”. W zabawie wzięli udział uczniowie klas IV – VI, a za muzyczną oprawę odpowiadał, po raz pierwszy na naszej dyskotece, profesjonalny DJ. Wszyscy obecni świetnie się bawili, szalejąc w rytmie najnowszych dyskotekowych przebojów.
  Każda klasa przygotowała swój kącik z poczęstunkiem, gdzie mogli odpocząć, napić się i coś przekąsić.
  Dyskoteka się udała, a jej uczestnicy z niecierpliwością czekają już na kolejną.

 • 9.10.2017r. w Lutomi Dolnej na boisku „Orlik” odbył się międzyszkolny turniej piłki nożnej chłopców. Do zawodów zgłosiły się drużyny z gminnych szkół podstawowych i szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi. Zawodnicy rozgrywali mecze w swoich kategoriach wiekowych systemem „każdy z każdym”. Reprezentacja naszej szkoły dzielnie walczyła we wszystkich meczach, grając zgodnie z zasadami „fair play”. Ostatecznie cały turniej ukończyli na IV miejscu.

  Naszą szkołę godnie reprezentowali:

  1. Janek Kawałko kl.VI

  2. Kuba Danko kl.VI

  3. Maks Jaworski kl.Va

  4. Igor Swałtek kl.Va

  5. Mikołaj Szpytma kl.Vb

  6. Wojtek Majka kl.IVa

  7. Janek Wicher kl.IVb

  8. Wojtek Radwański kl.IVb

  9. Szymon Urbański kl.IVb

  10. Kacper Klęsk kl.IVb

 • W dniach od 28 do 29 września w naszej szkole po raz kolejny odbyły się akcje czytelnicze związane z propagowaniem Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Tego dnia w szkole czas płynął szybciej i przyjemniej, ponieważ na lekcjach rozbrzmiewały brawurowe interpretacje książek czytanych przez rodziców i nauczycieli. Uczniowie po raz kolejny mieli możliwość przeniesienia się w świat przygód barwnych i podziwianych przez siebie postaci literackich. Czytelnicze spotkania w klasach stały się okazją do zapoznania z nowościami, które w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pozyskała nasza biblioteka szkolna. Uczniowski plebiscyt na najciekawszą książkę wygrała lektura pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” autorstwa Justyny Bednarek. Tekst tej czasami wzruszającej, czasami zabawnej - ale zawsze głębokiej w interpretacji książki był najczęściej czytanym uczniom utworem. Najmłodszym słuchaczom przygodzie z czytaniem towarzyszyły kolorowe maskotki i kostiumy ulubionych postaci z bajek. Organizatorem akcji Głośnego Czytania była pani Monika Janiszewska lider Fundacji „ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom”.

 • 29.09.2017r. w naszej szkole odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego. Tegoroczna akcja wyborcza, wzorem lat ubiegłych odbyła się w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Samorządy Mają Głos”.
  Lokal wyborczy przygotowany został w szkolnej bibliotece, gdzie komisja wyborcza w składzie: Julia Polaczek, Magda Borowska i Oliwia Wasilewicz z kl.Vb czekała na wyborców. Uczniowie pod opieką nauczycieli przychodzili do lokalu wyborczego, tam po podpisaniu listy otrzymywali kartę wyborczą, na której zaznaczali krzyżyk przy nazwisku kandydatki, na którą chcieli oddać swój głos. Po oddaniu wszystkich głosów komisja je przeliczyła i mogła ogłosić oficjalne wyniki tegorocznych wyborów:
  Przewodniczącą została Aleksandra Sandecka kl. VI,
  zastępcą – Emilia Konarska kl. IVb,
  skarbnikiem – Barbara Biela kl.IVb.
  Gratulujemy i liczymy na realizację programów wyborczych.  

 • 28.09.2017r. uczestnicy projektu „Leśna Akademia Sportu” wzięli udział w międzyszkolnej olimpiadzie sportowej w Dobromierzu. Olimpiada była zakończeniem trwającego od czerwca projektu w ramach którego odbyło się 12 treningów lekkoatletycznych i rajd sportowy. W olimpiadzie wzięło udział 9 szkół z gmin województwa dolnośląskiego.
  To niezwykłe sportowe wydarzenie poprowadzili znani polscy lekkoatleci, Sebastian Chmara – mistrz świata w wieloboju i Paweł Januszewski – mistrz Europy w biegu na 400m przez płotki. W pierwszej części uczestnicy obejrzeli film o historii lekkoatletyki i olimpiad oraz o najwybitniejszych polskich olimpijczykach.
  Kolejna, główna część olimpiady rozpoczęła się rozpaleniem olimpijskiego znicza i odczytaniem przysięgi olimpijskiej. Wszyscy młodzi sportowcy wzięli udział w treningu pod okiem fachowców z dziedziny LA: skok wzwyż, trójskok, bieg przez płotki, rzut oszczepem, bieg sprinterski ze startu z bloków startowych.
  Ostatnia część to międzyszkolna rywalizacja sztafet. W rywalizacji wystartowały 12 osobowe drużyny ze wszystkich szkół. Reprezentacja naszej szkoły świetnie się spisała kończąc rywalizację na III miejscu.
  Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe koszulki, a za zajęcie III miejsca nasi uczniowie otrzymali medale, worki i bidony, a dla szkoły wywalczyli puchar. GRATULUJEMY!
  W olimpiadzie wzięli udział:

  1. Magda Borowska kl. Vb

  2. Brajan Bryk kl. Vb

  3. Zuza Gawryliszyn kl. Vb

  4. Oliwia Gryga kl. Vb

  5. Bartosz Korga kl. Vb

  6. Julia Krowicka kl. Vb

  7. Julia Polaczek kl. Vb

  8. Mikołaj Szpytma kl. Vb

  9. Oliwia Wasilewicz kl. Vb

  10. Viktoria Szczypińska kl. VI

  11. Ola Sandecka kl. VI

  12. Julia Karaś kl. VI

  13. Janek Kawałko kl. VI

  14. Kuba Danko kl. VI

  15. Maciek Calów kl. VI

  16. Maja Nawrot kl. VI

  17. Piotrek Wilk kl. VI

  18. Jagoda Babiarz kl. Va

  19. Hania Świerczek kl. Va

  20. Wojtek Majka kl. IVa

  21. Filip Łuczak kl. IVa

   

 • W dniach 24-27 września w parafii w Witoszowie Dolnym miała miejsce peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej. Już w przeddzień tego ważnego wydarzenia w przygotowaniach uczestniczyli w ramach wolontariatu uczniowie naszej szkoły. W pierwszy dzień peregrynacji dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej otrzymały z rąk ks. Biskupa Adama Bałabucha różańce. W rekolekcjach w poniedziałek uczestniczyli uczniowie klas I-IV, we wtorek klas V i VI, a w środę klas VII oraz II i III gimnazjalnych. Prowadzący rekolekcje o. Andrzej opowiadał o objawieniach w Fatimie, o wezwaniach Maryi do nawrócenia i pokuty. Podkreślał aktualność tych próśb i zachęcał uczniów do dobrego życia i miłości bliźniego.

 • 23.09.2017r. grupa uczniów naszej szkoły razem z nauczycielkami, panią Anią Kasprzak i panią Bogusią Maliną wybrała się na pierwszy jesienny spacer po witoszowskim lesie. Pogoda nie zachęcała do spędzania czasu na świeżym powietrzu, dlatego na zbiórce pojawili się najodważniejsi: Maja Nawrot z kl.VI, Szymon Kacprzak z kl. IVa, Wiktor Terka z kl. IVb, Bartek Majka z kl. IIIa z rodzicami i rodzeństwem. W tym prawdziwie rodzinnym gronie przemaszerowaliśmy przez leśne ścieżki, kończąc wspólnym ogniskiem i rozważaniem kierunków kolejnych wypraw. Liczymy, że następnym razem będzie nas więcej. Wszystkim uczestnikom wycieczki dziękujemy za mile spędzone sobotnie przedpołudnie. 

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym
  Witoszów Dolny 59-60, 58-100 Świdnica, dolnośląskie
 • 74-853-88-29

Galeria zdjęć