Aktualności

        • Tydzień Samorządności w naszej szkole
          • Tydzień Samorządności w naszej szkole

          • W dniach 25–29 maja w naszej szkole odbyły się „Dni Samorządności”. Był to czas pełen kreatywnych zadań, nauki przez zabawę oraz poznawania naszej małej ojczyzny. Nasi starsi uczniowie brali udział w wielu ciekawych aktywnościach:

             Klasy IV–VI

            W poniedziałek tłumaczyli język urzędowy na uczniowski podczas lekcji języka polskiego. We wtorek tworzyli inspirujące „Mapy marzeń”. W środę oglądali prezentację multimedialną o najważniejszych zabytkach Gminy Świdnica oraz wyklejali herb gminy bibułą. W czwartek rywalizowali w turnieju ściennym wiedzy o lokalnych zabytkach. W piątek podsumowali cały tydzień, rozwiązując samorządowe krzyżówki.

            Klasy VII–VIII

            Rywalizowali w konkursie wiedzy samorządowej Kahoot podczas lekcji WOS-u. Wzięli udział w wyjątkowym spotkaniu z Radnym Gminy Świdnica. Rozegrali pasjonującą grę „Zabytki Gminy Świdnica” na lekcjach historii. Wykazali się talentem plastycznym w konkursie „Moja gmina oczami ucznia”.  A tak prezentuje się galeria zdjęć, w której będzie można zobaczyć, jak świetnie bawiły się i pracowały nasze dzieci.

          • Obowiązkowe kaski dla dzieci i młodzieży

          • Od 3 czerwca 2026 r. dzieci i nastolatki do 16. roku życia będą musiały obowiązkowo jeździć w kaskach ochronnych. Nowe przepisy obejmą nie tylko rowery, ale również hulajnogi elektryczne, rowery elektryczne oraz urządzenia transportu osobistego. Za złamanie przepisu rodzicom grozi grzywna. 

            Obowiązek noszenia kasku będzie dotyczył wszystkich osób poniżej 16. roku życia podczas jazdy rowerem, rowerem elektrycznym, hulajnogą (także zwykłą), hulajnogą elektryczną oraz urządzeniem transportu osobistego (UTO).

            Przepisy obejmą też dzieci do 7. roku życia przewożone rowerem, w przyczepce lub wózku rowerowym. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy konstrukcja ma pasy bezpieczeństwa i uniemożliwia założenie kasku. Za brak kasku u osób poniżej 16. roku życia odpowiedzialność poniosą rodzice lub opiekunowie. W takich przypadkach przewidziano karę grzywny do 100 zł.

            Przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych zostały zaostrzone już wcześniej. Od 3 marca 2026 r. minimalny wiek do samodzielnego poruszania się hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego po drodze publicznej wynosi 13 lat. Wcześniej limit był niższy - 10 lat.

            Jazda hulajnogą przez dziecko poniżej 13 lat jest traktowana jako brak wymaganych uprawnień. Może to mieć również skutki ubezpieczeniowe, ponieważ w niektórych przypadkach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z polisy OC w życiu prywatnym

            Dzieci poniżej 13. roku życia mogą korzystać z takich pojazdów wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej, np. na osiedlowych chodnikach. Jeśli hulajnogą porusza się dziecko poniżej 13. roku życia, odpowiada opiekun i może on otrzymać mandat w wysokości od 20 do 100 zł. Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na hulajnodze elektrycznej, która wynosi 20 km/h, grozi mandat od 50 do 200 zł.

            Zmiany wprowadzono w nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym z 17 października 2025 r. oraz niektórych innych ustaw.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym
        • 74-853-88-29
        • Witoszów Dolny 59-60, 58-100 Świdnica, dolnośląskie
          Poland
        • SPWitoszow/SkrytkaESP

          AE:PL-77000-79400-SRJDJ-22
    • Galeria zdjęć

      • brak danych