• Laptopy do zdalnego nauczania

• Laptopy do zdalnego nauczania od tygodnia służą uczniom i nauczycielom

W związku z zamknięciem szkół z powodu epidemii koronawirusa, celu zapewnienia warunków technicznych do zdalnego nauczania, Gmina Świdnica, na podstawie grantu przyznanego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, zakupiła 22 laptopy wraz z oprogramowaniem, które zostały przekazane do gminnych szkół w Bystrzycy Górnej (4), Grodziszczu (4), Lutomi Dolnej (4), Mokrzeszowie (3), Pszennie (3) i Witoszowie Dolnym (4).

W ramach Konkursu Grantowego Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego Gmina Świdnica uzyska na ten cel grant w kwocie 69.999,82 zł

Laptopy będą wykorzystywane przez uczniów, którzy nie posiadają własnego sprzętu komputerowego, lub w rodzinie jest kilkoro dzieci, które muszą uczyć się zdalnie oraz przez nauczycieli do realizacji zajęć dydaktycznych w ramach zdalnego nauczania w okresie zagrożenia epidemicznego. Zostały użyczone nieodpłatnie na czas zdalnego nauczania. Po tym czasie zostanie zwrócony do szkół i będzie użytkowany podczas zajęć lekcyjnych.

• Wirtualne spacery po polskich muzeach

• Utknęliśmy w domu i nie możemy swobodnie korzystać z różnych instytucji kultury muzeów, kin, teatrów czy filharmonii. W takie dni warto pamiętać o sile Internetu! Świetnym przykładem mogą być wirtualne spacery, które ofiarują nam możliwość zobaczenia miejsc i instytucji bez wychodzenia z domu. Dlatego zapraszamy na wirtualne spacery po polskich muzeach.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie było bez wątpliwości jednym z najbardziej bohaterskich zrywów patriotycznych w historii naszego kraju, a otwarte w sześćdziesiątą rocznicę jego wybuchu muzeum, dziś pozwala lepiej zrozumieć codzienność mieszkańców Warszawy w tym czasie. Całe muzeum jest zaopatrzone w przeróżne elementy multimedialne, pozwalające na prześledzenie tych 44 dni pełnych walki o przyszłość miasta stołecznego.

SPACER PO MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli położona w Wieliczce (województwo małopolskie) od wielu lat przyciąga wielu turystów. Teraz także i wy możecie dołączyć do tego grona! Wystarczy, że skorzystacie z wirtualnego spaceru, który zabierze was przez najważniejszą trasę tej atrakcji. Mająca aż 3 kilometry długości i 20 komór trasa położona jest na głębokości nawet 135 metrów! Kto wie, może taka wirtualna wycieczka zachęci was do odwiedzenie tego miejsca w gronie rodzinnym w przyszłości?

SPACER PO KOPALNI SOLI W WIELICZCE

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Nazwa tego muzeum mówi sama za siebie! Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie skupia się na historii pierwszej stolicy naszego kraju oraz epoce średniowiecza. W zbiorach tego muzeum (oraz w trakcie odbywania wirtualnego spaceru) znajdziemy przeróżne artefakty archeologiczne i historyczne, pozwalające na lepsze poznanie pierwszych lat istnienia Polski jako państwa! Jeżeli lubicie historię, to być może to muzeum trafi w wasze potrzeby zdobywania kolejnych informacji!

SPACER PO MUZEUM W GNIEŹNIE

Zamek krzyżacki w Malborku

Zamek w Malborku, będący niegdyś siedzibą mistrzów wielkiego zakonu krzyżackiego, dziś jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w województwie pomorskim. Jego historia jest naprawdę bogata i sięga aż XIII wieku, a od 1997 roku wpisany jest on na światową listę dziedzictwa UNESCO, co tylko podkreśla jego wagę i atrakcyjność dla turystów. Jeżeli więc nie możecie odwiedzić Malborka, to być może wirtualny spacer spełni wasze potrzeby?

SPACER PO ZAMKU W MALBORKU

Muzeum Auschwitz-Birkenau

Muzeum Auschwitz-Birkenau położone w Oświęcimiu powstało na terenie dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, powstałego w 1940 roku. Zbrodnie, które miały tam miejsce, nadal mrożą krew w żyłach, a samo wspomnienie tego miejsca na całym świecie powoduje dreszcze. Jeżeli aktualnie nie możecie udać się do Oświęcimia, to być może skorzystacie z dostępności wirtualnego spaceru?

SPACER PO MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU

• Balonikowo - relaksacja dla dzieci i młodzieży

• Głównym celem technik relaksacyjnych jest wprowadzenie w stan odprężenia i dobrego samopoczucia fizycznego oraz psychicznego. Relaks jest jednym ze sposobów na łagodzenie napięcia emocjonalnego i stresu – zjawisk obecnych w życiu codziennym, także u dzieci i młodzieży. Trening relaksacyjny wzmacnia koncentrację uwagi, rozwija wyobraźnię, redukuje lęki i agresję, poprawia relacje w grupie.

Zapraszamy do relaksacji, którą proponuje nam pani Ela Marcińska- nauczycielka chemii, która uczy w naszej szkole, ale także miłośniczka i trenerka jogi.