• Gmina Świdnica wolontariatem stoi
     • Gmina Świdnica wolontariatem stoi

     •    Półmaraton Świdnicki coraz bardziej zależny od tradycyjnego już zaangażowania uczniów  i nauczycieli szkół w Witoszowie Dolnym i Lutomi Dolnej. W minioną sobotę – 6 listopada, po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i w profesjonalny sposób zadbali o pomoc zawodnikom na trasach biegu głównego i biegów towarzyszących głównej imprezie. O należytą obsadę i opiekę nad wolontariuszami w punktach nawadniania w Bojanicach, Burkatowie i Bystrzycy Dolnej zadbali : Bogumiła Jas, Elżbieta Filip-Całka, Danuta Piątek,  Halina Błaszko i Dominika Dobosz pod wodzą Edyty Zerki, a znaczącą pomocą w przeprowadzeniu biegów dziecięcych przez Powiatowe Zrzeszenie LZS wykazali się wolontariusze pod kierunkiem Katarzyny Kality. Niezależnie od aktywności 61 szkolnych wolontariuszy, sukcesy zanotowali nasi biegacze. W rywalizacji dziecięcej na podium po biegach w swoich kategoriach wiekowych stawali :

      Martyna Budzyń – pierwsze miejsce,

      Bartosz Mazur i Adam Andrzejewski – drugie lokaty.

      W alternatywnym do półmaratonu – biegu na dystansie 5 km na drugiej pozycji wśród kobiet, a pierwszej w kategorii do lat 20-tu przybiegła Karolina Malinowska – triathlonistka z GLKS Świdnica. Kolejne wydarzenie z udziałem naszych wolontariusz już 27 listopada na okoliczność Marconi Triathlon.

      Ryszard Mydłowski

       

    • "Poznaj gospodarstwo rolne" - wycieczka klasy IIIa
     • "Poznaj gospodarstwo rolne" - wycieczka klasy IIIa

     • Dolnośląska Izba Rolnicza rozpoczęła realizację projektu "Poznaj gospodarstwo rolne". Przewodniczący Dolnośląskiej Izby Rolniczej powiatu świdnickiego Mariusz Hydzik wraz z delegatem Mariuszem Szczepanikiem, zaprosili dzieci ze szkół podstawowych z terenów miejskich i wiejskich - klas III z powiatu świdnickiego. Z naszej szkoły w wycieczce wzięli udział uczniowie klas IIIa.

      Projekt realizowany wspólnie  z Wójtem gminy Stoszowice, Prezesem Twierdzy Srebrna Góra oraz Oddziałem Terenowym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we Wrocławiu.

      Wycieczka rozpoczęła się od żywej lekcji historii, uczniowie zwiedzali jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska - Twierdzę  Srebrna Góra. Następnie odwiedzili gospodarstwo rolne Państwa Pasternaków w Lutomierzu. Wizyta w gospodarswie składała się z trzech etapów: warsztatów serowarskich, zwiedzania gospodarstwa i degustacji serów oraz innych produktów pochodzących z gospodarstwa.

      Uczniowie z bliska mogli zobaczyć zwierzęta, sprzęt rolniczy oraz pomieszczenia gospodarcze, wspólnie wyrabiali ser. Mimo niesprzyjającej pogody, wycieczka była bardzo udana, a co najważniejsze pouczająca. Bardzo dziękujemy pani Wójt Gminy Świdnica Teresie Mazurek za pomoc w zorganizowaniu tego wyjazdu.

       

    • Biegacze wciąż w natarciu
     • Biegacze wciąż w natarciu

     • Miniony tydzień dostarczył moc wrażeń sportowych, związanych z rywalizacją na bieżni i przełaju. Najpierw podczas kolejnego czwartku lekkoatletycznego (4 listopada) na podium wskoczyli:

      • Julia Rychel – II miejsce w biegu na dystansie 800m
      • Jan Olszewski – III miejsce w biegu na tym samym dystansie
      • Martyna Budzyń – I miejsce w biegu na 1000m

      Nie mniej bogato było w sobotę (6 listopada) na biegach dziecięcych w ramach imprezy towarzyszącej Półmaratonowi Świdnickiemu. Tutaj najwyższe lokaty uzyskali:

      • Martyna Budzyń - I miejsce w biegu na dystansie 1000m
      • Adam Andrzejewski - II miejsce w biegu na dystansie 800m
      • Kamil Nizio - IV miejsce na tym samym dystansie

      W tym roku czeka ich jeszcze grudniowa konfrontacja w ramach jesiennego cyklu czwartków lekkoatletycznych.

        

      Katarzyna Kalita

     • Kampania społeczna Ministra Zdrowia

     • "Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje” to kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia, której celem jest zwrócenie uwagi na problemy psychiczne dzieci i młodzieży.

      Kampania promuje specjalną infolinię 800 12 12 12 oferującą doraźne wsparcie psychologiczne dzieciom i młodzieży, a także ich rodzicom i opiekunom.

      Numer działa przez całą dobę, a połączenie z nim jest bezpłatne. Młodzi ludzie, którzy od zwykłej rozmowy telefonicznej wolą komunikator, mogą skorzystać z chatu dostępnego na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka.

      W poszczególnych zakładkach - we wskazanym poniżej linku do strony internetowej Ministerstwa Zdrowia - znajdziecie Państwo m.in. wykaz ośrodków I stopnia referencyjnego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz przychodni specjalistycznych i szpitali, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

      Proszę umieścić informację dotyczącą infolinii 800 12 12 12 na stronie internetowej szkoły, przedszkola czy placówki do ewentualnego wykorzystania przez osoby potrzebujące wsparcia.

      Poniżej linki do zapoznania się:

      https://www.gov.pl/web/zdrowie/opieka-psychologiczna

      https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/inauguracja-kampanii-powiedz-co-czujesz-zdemaskuj-emocje-z-udzialem-wiceminister-marzeny-machalek

       

     • JESIENNY KONKURS JUŻ ZA NAMI!!!

     • Uczniowie klas I, II oraz III przy wsparciu najbliższych, wzięli udział w konkursie na najpiękniejszy stroik wykonany z darów jesieni. Przyniesione przez uczniów prace były bardzo pomysłowe, kolorowe i w pełni odzwierciedliły obecną porę roku. 27 listopada 2021 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród. Wyróżnienie otrzymała Katarzyna Bobal oraz Michał Urbańczyk z klasy 2 b, III miejsce zajął Jacek Chudziński z klasy 3 a, II miejsce zajął uczeń klasy 2 a Franciszek Walus, natomiast I miejsce „wywalczył” Wiktor Kowalczyk, uczeń kl. 1 a. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani słodkim upominkiem. GRATULUJEMY i życzymy dalszego zaangażowania w szkolne konkursy. Organizatorami konkursu była p. Izabela Rataj i p. Magdalena Kokoszka.

     • Pasowanie pierwszoklasistów

     • 19 października 2021 r. odbyła  się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu  dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektor Szkoły panią Krystynę Kwaśnik. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • 13 października  uczniowie z klas IV- VIII i pracownicy szkoły spotkali się w świetlicy, gdzie odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Samorząd Uczniowski złożył wszystkim serdeczne i szczere życzenia, wręczył też piękne kwiaty, wyrażając szacunek i wdzięczność za codzienną, żmudną pracę nauczycieli i wszystkich innych pracowników szkoły. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Zespół kółka teatralnego pod kierunkiem pani Marii Kubicy przygotował pełen humoru program kabaretowy polegający na parodii życia szkolnego. Przedstawienie było wzbogacone piosenkami wykonywanymi przez szkolny chór pod opieką pani Katarzyny Bazeli. Publiczność wspaniale się bawiła, a więc aktorzy osiągnęli zamierzony cel. Pani Dyrektor podziękowała młodym wykonawcom za przedstawienie i w swoim wystąpieniu podkreśliła wartość pracy wszystkich osób zatrudnionych w szkole, dzięki którym uczniowie mogą się wszechstronnie rozwijać w poczuciu akceptacji i bezpieczeństwa. To była naprawdę wyjątkowa i wzruszająca uroczystość.

     • Wizyta w planetarium "Bajkonur"

     • W dniu 11.10. uczniowie naszej szkoły mieli okazję podróżować po wszechświecie, a to wszystko dzięki wizycie mobilnego planetarium „Bajkonur”. Zajęcia były zrealizowane w ramach projektu „Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w gminie Świdnica”. Prowadzący zajęcia astronom Pan Tomasz Lewicki w bardzo ciekawy sposób przekazał wiedzę dostosowaną do poszczególnych grup wiekowych. Pod nadmuchiwaną kopułą namiotu, uczniowie podziwiali rozgwieżdżone niebo, konstelacje gwiazd oraz przyswajali wiedzę o kosmosie. Wszyscy uczestnicy pokazu byli zachwyceni i na pewno z większym zainteresowaniem oraz świadomością będą obserwować wieczorami gwieździste niebo.

     • PIERWSZY SUKCES NA INAUGURACJĘ SPORTOWEGO ROKU SZKOLNEGO

     •      Pierwszy start i od razu w randze mistrzowskiej oraz rekordowej obsadzie, a także przy pięknej pogodzie, czyli trzy razy na TAK !!! Taki obraz towarzyszył Mistrzostwom Dolnego Śląska Zrzeszenia LZS w Biegach Przełajowych, które po raz kolejny udało się zorganizować na gościnnym terenie Fundacji ,,Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym ponownie pozostawiła swój trwały ślad na karcie zmagań dolnośląskich biegaczy :

      • Hubert Hołdys uplasował się na drugiej pozycji w rywalizacji młodzików na dystansie 1000 metrów
      • Martyna Budzyń i Kamil Nizio zajęli siódme miejsca w swoich biegach
      • Katarzyna Kalita, oddziałując własnym przykładem, zwyciężyła w biegu seniorek

           Początek sportowych zmagań w bieżącym roku szkolnym imponujący. Następne zawody biegowe już 7 października w Świdnicy na kolejnym ,,Czwartku Lekkoatletycznym”. Przypomnę, że 16 września, na inaugurację jesiennej edycji ,,czwartków” rywalizację dziewcząt na dystansie 1000 m wygrała Martyna Budzyń.

       

      Katarzyna Kalita

    • Wycieczka do Złotego Stoku - "Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu"
     • Wycieczka do Złotego Stoku - "Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu"

     • W dniu 29 września 2021 r. odbyła się wycieczka do Złotego Stoku, która została zorganizowana w ramach projektu „Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu   w gminie Świdnica”. Uczniowie podczas zwiedzania kopalni obejrzeli ekspozycje pokazujące mapy i plany kopalni z okresu od XVIII do XX wieku, podziwiali dawne narzędzia górnicze  i hutnicze. Z kopalni wyjechali Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem – wielką atrakcją turystyczną, która wywołała wiele krzyku i radości wśród dzieci. Po wyjeździe na peron wszyscy uczniowie obejrzeli pokaz wybijania monet, a następnie udali się na pieczenie kiełbasek i chleba. Po regeneracji sił, cała grupa wyruszyła do Średniowiecznego Parku Techniki. Tutaj każdy mógł zobaczyć bardzo dokładną replikę średniowiecznej osady górniczej z urządzeniami zbudowanymi w skali 1:1. Dodatkową atrakcją było zejścia do pełnego tajemnic, podziemnego tunelu. Wycieczka została zakończona wizytą w Chacie złotostockiego Kata. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i jednogłośnie stwierdzili, że jeszcze kiedyś wrócą do tajemniczego Złotego Stoku.

       

    • Dzień z historią w Krzyżowej
     • Dzień z historią w Krzyżowej

     • Dnia 4 października klasa szósta udała się na całodniową wycieczkę do „Krzyżowej”. Celem wyjazdu był udział w warsztatach historycznych i integracyjnych przygotowanych przez pracowników Fundacji „Krzyżowa”: panią Aleksandrę Królak – Wąsowicz oraz panią Adelajdę Lebiodę. W pięknym otoczeniu Pałacu oraz kompleksu zabytkowych budynków uczniowie poznawali historię i charakter miejsca, działalność opozycjonistów Kręgu z Krzyżowej, uświadamiali sobie ideę tolerancji oraz grozę XX-wiecznych totalitaryzmów.  Pogodny i wyjątkowo słoneczny dzień składał się z wielu różnorodnych aktywności. Podczas gry plenerowej oraz  warsztatowych ćwiczeń szóstoklasiści budowali klasowe relacje oparte na wzajemnej współpracy, szacunku i umiejętności słuchania. Miłym punktem wyjazdu było też klasowe ognisko, zabawy na placu zabaw oraz rywalizacja podczas meczu piłki nożnej. Opiekunami wycieczki były panie: Anna Tendziagolska i Monika Janiszewska.

      Nowa galeria Dzień z historią w Krzyżowej została dodana do albumu fotograficznego

    • „Kuchnia z cyframi” - Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w gminie Świdnica.
     • „Kuchnia z cyframi” - Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w gminie Świdnica.

     • W dniach 27-28 września dwadzieścia troje uczniów z naszej szkoły wzięło udział w zajęciach kulinarnych, które odbywały się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie. Dwudniowy wyjazd był zorganizowany w ramach projektu „Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w gminie Świdnica”. Na zajęciach teoretycznych prowadzonych przez dyrektora schroniska – pana Sebastiana Krzywdę uczestnicy poznali zasady bhp obowiązujące w kuchni, ciekawostki kulinarne oraz reguły zdrowego żywienia. Praktyczne warsztaty kulinarne odbywały się pod kierunkiem pani Joanny Dolińskiej. Podczas kilku godzin spędzonych w miłej kuchennej atmosferze uczniowie samodzielnie przygotowali bezcukrowe, zdrowe i smaczne potrawy – czekoladowe brownie, owocowe smoothie oraz mini pizzę.  W przerwach między zajęciami znalazł się także czas na rekreacyjne zabawy na świeżym powietrzu oraz długie rozmowy, na które szkolne przerwy są za krótkie. Opiekunami grupy były panie: Sylwia Smok i Monika Janiszewska.

      Nowa galeria „Kuchnia z cyframi”-Rozwój kompetencji kluczowych została dodana do albumu fotograficznego

     • Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Świdnica

     • 14 września dzieci ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym pojechały na wycieczkę do Mini ZOO w Łącznej w ramach projektu Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Świdnica. Ogród Zoologiczny jest nie tylko uroczym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, ale też skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. Celem wyjazdu było wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w ZOO oraz kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania w miejscach publicznych i przyjemne spędzenie czasu. Uczniowie podczas wycieczki mieli okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące ze wszystkich kontynentów. Przyglądanie się zachowaniu egzotycznych zwierząt budziło wśród nich wiele emocji. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawił, że wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Podczas wyjazdu była piękna pogoda, a dzieciom dopisywały dobre humory. Za największą atrakcję uczniowie uznali możliwość karmienia lemurów i kóz, którym pod nadzorem opiekunów podawały określone porcje jedzenia. Wyjazd okazał się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Podczas czasu wolnego uczniowie mogli pobawić się na placu zabaw i kupić sobie pamiątki. Pobyt w ZOO dostarczył dzieciom wiele wrażeń i  radości.

  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

   Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

   Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus. 

  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

   Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

   Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus. 

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym
   • sp-witoszow@wp.pl
   • 74-853-88-29
   • Witoszów Dolny 59-60, 58-100 Świdnica, dolnośląskie Poland
   • SPWitoszow
 • Galeria zdjęć

   brak danych