Z wizytą w bibliotece
Uczniowie klas I-III, wraz z wychowawcami i nauczycielem bibliotekarzem, uczestniczą w lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece w Świdnicy.
Pracownik biblioteki oprowadza uczniów po wszystkich działach, które są dostępne dla czytelników, opowiada historię budynku, przeprowadza warsztaty biblioteczne. Będąc w oddziale dla dzieci oglądały książki, które są tam gromadzone. Szczególnie spodobały im się kolorowe, bogato ilustrowane publikacje wydawane z myślą o najmłodszych czytelnikach.
Uczestnicząc w zabawach przygotowanych dla nich, odgadywały zagadki i szukały "mola książkowego" Dzieci doskonale wiedziały, co to jest biblioteka i jak należy się w niej zachowywać. Dowiedziały się również o co „prosić książka”, żeby mogła długo służyć wielu innym czytelnikom, którzy po nią sięgną.Bibliotekarz pokazał dzieciom, że w bibliotece oprócz oglądania i wypożyczania książek można miło i wesoło spędzić czas. Żegnając się uczniowie obiecali, że przyjdą ponownie, tym razem z rodzicami, aby zapisać się i wypożyczyć książki.
Dzieciom i ich wychowawcom dziękujemy za miłe spotkanie.31
Wystawa lapbooków klasy 3b
Uczniowie klasy 3b, pod kierunkiem pani Iabeli Rataj, przygotowali lapbooki na temat naszej ojczyzny - Polski.
Lapbook może zawierać właściwie wszystko: wykresy, terminy, opowiadania, zagadki, miarki, zdjęcia. Świetnie sprawdzają się w nim elementy ruchome, otwierane skrytki, obrotowe koła, składane elementy, miarki, itd. Im więcej ciekawych, angażujących elementów, tym lepiej.
Wystawę można obejrzeć w bibliotece szkolnej. Zapraszamy do obejrzenia.
Magiczna Moc Bajek
7.11.- obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Bajki, baśnie oraz fantastyczne opowieści pełne są przygód bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wiele trudności. Postaci z bajek nieraz stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszom kolejnym pokoleniom. To animowani bohaterowie uczą i pomagają w przezwyciężaniu przez dzieci wielu barier. Bajkowe postacie pojawiają się nie tylko w animowanych filmach, ale przede wszystkim na kartach książek i książeczek dla dzieci. To opowiadania rozbudzają wyobraźnię oraz pozwalajana odkrycie piekna literatury.
Tego dnia w bibliotece szkolnej uczniom klas I-III czytane były baśnie i bajki.
„Wspólne czytanie bajek z dorosłymi wywiera duży wpływ na rozwój małego człowieka. Bajki pomagają dziecku poznawać i nazywać własne emocje oraz podpowiadać sposoby radzenia sobie z nimi. (…) Dzięki czytaniu odpowiedniej literatury dziecko staje się lepsze, bogatsze wewnętrznie, pragnie, aby zawsze tryumfowało dobro i sprawiedliwość. Dzięki bajkom i baśniom dziecko zaspokaja swoje potrzeby psychiczne – poczucie, że jest kochane, akceptowane i bezpieczne. Bajki i baśnie dają mu wsparcie, poczucie siły i nadzieję.”
Czy znasz ballady Adama Mickiewicza?
6 listopada w Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym odbył się międzyszkolny etap konkursu „Czy znasz Ballady Adama Mickiewicza?” W konkursie uczestniczyli także uczniowie zaprzyjaźnionej szkoły z Lutomi Dolnej. Wzięło w nim udział 7 reprezentantów naszej szkoły: Hanna Szponik, Lena Piotrowska, Maja Walendowska, Barbara Kucała, Milena Sproska, Natalia Kunaszowska oraz Natasza Kowalczyk.Uczennice musiały wykazać się doskonałą znajomością „Ballad”, rozwiązując test oraz wskazując na podstawie cytatu właściwy utwór.
Miło nam, że uczennica naszej szkoły Maja Walendowska w konkursie zdobyła maksymalna liczbę punktów i zajęła I miejsce. Lena Piotrowska - zajęła III miejsce, natomiast Hanna Szponik - IV. Wszyscy nagrodzenie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Spotkanie było jednocześnie okazją do zaprezentowania sylwetki Adama Mickiewicza. Uczniowie obejrzeli dzieła autorstwa wieszcza, zapoznali się z gazetkami na jego temat oraz obejrzeli prezentację o autorze.
Zarówno konkurs jak i prezentacja sylwetki Adama Mickiewicza przyczyniły się do pogłębienia wiedzy uczniów oraz wpłynęły znacząco na edukację czytelniczą.
Dla Rodziców
Biblioteka szkolna proponuje Rodzicom zapoznanie się z broszurą Instytutu Książki, która tłumaczy, dlaczego trzeba czytać dzieciom od najmłodszych lat. Można ją znaleźć na stronie
http://wielki-czlowiek.pl/wp-content/themes/wielki-czlowiek/img/broszura.pdf.