Świetlica szkolna Plan lekcji Dzwonki Biblioteka szkolna Zajęcia pozalekcyjne Dni wolne Pedagog szkolny Przywozy i odwozy

Praca szkoły

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony był 29 września. Święto ma już 14-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W tym dniu w wielu miejscach organizowane jest wspólne, głośne czytanie.

Z inicjatywy nauczycielki języka polskiego i jednocześnie pani bibliotekarki Moniki Janiszewskiej, w naszej szkole też odbyła się taka akcja. Do wspólnego czytania zaproszona została pani dyrektor Krystyna Kwaśnik, która czytała najmłodszym wiersze Jana Brzewchwy i Juliana Tuwima.

Propagatorzy głośnego czytania radzą, aby czas na czytanie zaplanować, aby nie był on przypadkowy. Należy też dobrać lekturę do upodobań małego słuchacza po to, by mógł wspólny czas z rodzicem, czy opiekunem spędzić z przyjemnością i odbierać go, jako prawdziwą przygodę. Zachęcają także do kontynuowania tej czynności później, kiedy dzieci czytają już samodzielnie. Dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija też zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania. Tak spędzony czas wspólnie z dzieckiem procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej rozwiązywać problemy wieku nastoletniego.

   

 IV Ogólnopolska Noc Bibliotek

 

 

 

  

  

Czytanie na trawie i drzewie

  

Kiermasz świąteczny

 

 

„Każdemu potrzebny jest miś!”

Z okazji Święta pluszowego Misia w dniach 24 i 27 listopada br. odbyła się w naszej szkole akcja czytelnicza, która miała na celu zapoznać dzieci z historią narodzin pluszowego misia oraz propagować ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. Tego dnia  wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami do szkoły. Na korytarzach  zrobiło się przytulnie,  kolorowo i „misiowo". Pluszowe maskotki towarzyszyły nam w  czasie przerw i na lekcjach. Głównym punktem obchodów „misiowego święta” było głośne czytanie fragmentów książek A. A. Milne oraz tematyczne spotkania w klasach przy słodkim „małym co nieco”.  

  Jest takie cudowne miejsce….

Uczniowie klasy  5 a i 5 b wykonali piękne makiety przedstawiające miejsce akcji lektury pt. „Chłopcy z Placu Broni” . Wykorzystując różnorodne materiały techniczne dzieci wykonały projekty placu, o który walczyli bohaterowie lektury. Na pracach można było podziwiać elementy zabudowy i pejzażu węgierskiego miasteczka. Piątoklasiści eksponowali swoje prace czytelnikom w bibliotece szkolnej i udostępnili je na wystawę w świetlicy szkolnej. Zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia makiet.

 

 

Wolontariat - okładanie książek

 

Nowe książki w bibliotece

  

  

 W dniach od 28 do 29 września w naszej szkole po raz kolejny odbyły się akcje czytelnicze związane z propagowaniem Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Tego dnia w szkole czas płynął szybciej i przyjemniej, ponieważ na lekcjach rozbrzmiewały brawurowe interpretacje książek czytanych przez rodziców i nauczycieli. Uczniowie po raz kolejny mieli możliwość przeniesienia się w świat przygód literackich. Czytelnicze spotkania w klasach stały się okazją do zapoznania z nowościami, które w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pozyskała nasza biblioteka szkolna. Uczniowski plebiscyt na najciekawszą książkę wygrała lektura pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” autorstwa Justyny Bednarek. Tekst tej czasami wzruszającej, czasami zabawnej - ale zawsze głębokiej w interpretacji książki był najczęściej czytanym uczniom utworem. Najmłodszym słuchaczom przygodzie z czytaniem towarzyszyły kolorowe maskotki i kostiumy ulubionych postaci z bajek.Witam w nowym roku szkolnym 2017/2018!

Biblioteka szkolna to miejsce, które przeniesie Cię w zaczarowany świat fantazji, świat wiedzy, informacji i realizowania Twoich pasji. Nasz księgozbiór zawiera wiele interesujących książek z różnych dziedzin wiedzy oraz literaturę piękną, wśród której znajdziesz też nowości i bestsellery. Ze zbiorów bibliotecznych mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły. W wypożyczalni jest wolny dostęp do półek, co oznacza, że samodzielnie możesz poszukać książki, która Cię zainteresuje. Zbiory wypożyczamy na lekcje, do domu – nawet na czas ferii i wakacji. W czytelni w księgozbiorze podręcznym możesz wyszukać informacje, odrobić lekcje, pogłębić swoje zainteresowania i pasje oraz po prostu – w ciszy  przeczytać kolejny rozdział wciągającej książki. Biblioteka organizuje konkursy, wystawy, kiermasze, pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika, promuje akcje Fundacji „ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom” m.in. Dzień Głośnego Czytania. 

Zachęcam do odwiedzin. Przyjdź i poczytajmy razem!

   

Do naszej biblioteki  docierają niecierpliwie oczekiwane nowości wydawnicze zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Chętni czytelnicy pomagali w rozpakowaniu książek z kartonów i ich przeliczaniu. W najbliższych dniach odbędą wystawy prezentujące nowe książki. Wiele pozycji nowo zakupionych do biblioteki pochodzi z wyboru uczniów oraz wychowawców, nauczycieli i rodziców oraz wcześniej opracowanych przez bibliotekę szkolną propozycji. Niektórzy uczniowie już rezerwowali sobie wybrane książki, jako pierwsze które przeczytają. Miło było popatrzeć jaka radość panowała wśród uczniów na widok tych nowości. Mam nadzieję, iż zapał ten nie opuści moich czytelników do końca roku szkolnego. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, ponieważ książki muszą przejść cały proces przygotowania, zanim trafią na półki.

 Akcja Głośnego Czytania

Pierwsze tygodnie czerwca w naszej szkole minęły pod hasłem głośnego czytania. W klasach odbyły się akcje czytelnicze, które nawiązywały do XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego Czytania Dzieciom organizowanego przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom. Podczas zajęć z  wychowawcami, lekcji bibliotecznych i nawet spacerów nauczyciele czytali uczniom literaturę dziecięcą, której propozycje wybierali sami uczniowie. Największą popularnością wśród młodych czytelników biblioteki szkolnej od kilku miesięcy cieszy się seria szwedzkich kryminałów dla dzieci „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. To właśnie fragmenty tej książki najczęściej wybrzmiewały w klasach. Czytający nauczyciele zapoznawali też uczniów ze swoimi ulubionymi książkami z  dzieciństwa, czytali ciekawe, humorystyczne fragmenty wybranych lektur. Mamy nadzieję, że rozpoczęta w ostatnich dniach roku szkolnego przygoda z książką będzie kontynuowana przez czytelników naszej biblioteki także w czasie wakacji. Życzymy wszystkim udanych wakacji, miłych chwil spędzonych na łonie przyrody (także z książką). Do zobaczenia we wrześniu.

 

   

 Pasowanie pierwszoklasistów na czytelnika

Dnia 28 marca br. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelników szkolnej biblioteki. Spotkanie, w którym uczestniczyła również w roli aktorów klasa III b, odbyło się w szkolnej świetlicy. Pierwszoklasiści w obecności pani dyrektor złożyli uroczystą przysięgę, którą zobowiązali się do czytania książek i poszerzania swojej wiedzy. Klasa III b pod kierunkiem pani Izabeli Rataj zaprezentowała swoim młodszym koleżankom i kolegom zabawną i uwspółcześnioną wersję baśni „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. W zaprezentowanym przedstawieniu motyw księżniczki czekającej na rycerza nabrał nowego i bawiącego pierwszaków wymiaru. Uczniowie przekonali się, że warto czytać książki, dbać o kulturę słowa i odwiedzać szkolną bibliotekę. Na pamiątkę pasowania na czytelnika każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz zakładki promujące czytanie.

  Lapbooki o Afryce na szkolnej wystawie

Uczniowie klasy III b w ramach prac domowych wykonali zaskakujące formą i kolorami lapbooki, które zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom w bibliotece i świetlicy szkolnej.
Lapbook to własnoręcznie wykonana praca plastyczna zamknięta w teczce tematycznej. To co jest charakterystyczne dla lapbooka to interaktywna przestrzeń (zagadki, puzzle, gry, opowiadania, listy, zabawy matematyczne, zdjęcia, mapy itp.). Wszystkie wiadomości najczęściej umieszcza się w kieszonkach, kopertach oraz maleńkich książeczkach o przeróżnych kształtach.
Lapbook może dotyczyć wybranego tematu, np. ulubionej książki, zwierzaka, klubu sportowego, kraju itp. Wykonanie własnoręcznego lapbooka nie jest trudne – wymaga chęci i odrobiny wyobraźni. To doskonały sposób na łączenie nauki z zabawą. Zapraszamy do obejrzenia prac.

 

   Wizyta w Panoramie Racławickiej i Muzeum Narodowym

W dniu 14 marca br. uczniowie klas czwartych i chętni czytelnicy biblioteki wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do wrocławskich instytucji kultury. Naszym celem było obejrzenie i poznanie Panoramy Racławickiej oraz udział w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wszyscy uczestnicy wycieczki przyznali, że największe wrażenie zrobił na nich przekaz malowidła upamiętniającego bitwę pod Racławicami. Dzięki połączeniu perspektywy malarskiej i efektów technicznych imitujących pole bitwy zwiedzający uczniowie mieli wrażenie, że przenieśli się w powstańczą rzeczywistość. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się też tematy lekcji muzealnych w Muzeum Narodowym. Wizyta w Muzeum przebiegła pod znakiem poszukiwania oznak przemijania w dziełach sztuki. Przewodnicy zaprezentowali uczniom ciekawostki o eksponatach, które były świadkami minionych czasów. Poznaliśmy ukryte przekazy na obrazach wybitnych malarzy, urzekły nas zabytkowe przedmioty, które służyły ludziom w dawnych epokach, niepowtarzalne rzeźby oraz klimat ciszy i skupienia, który panował w pięknym gmachu Muzeum.

   

 Jak wygląda świat ulubionych baśni  w makietach scenograficznych?

Uczniowie klasy piątej na lekcjach plastyki wykonali piękne scenografie wybranych baśni. Wykorzystując pudełko jako scenę umieścili w nim narysowane, namalowane lub wycięte z kolorowych materiałów elementy pejzażu lub wnętrza, w którym rozgrywa się wybrana scena z baśni. Najczęściej zilustrowany został świat baśni H. CH. Andersena, którego bogactwo  urzekło  wyobraźnię młodych czytelników.  Po zakończeniu pracy piątoklasiści eksponowali swoje prace czytelnikom w bibliotece szkolnej i udostępnili je na wystawę. Zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia makiet.

   

   

 Nowości w bibliotece szkolnej

Drodzy Czytelnicy w naszej bibliotece pojawiły się nowe książki. Gorąco zapraszam do ich wypożyczania  - szczególnie na czas zbliżających się ferii zimowych.
Wśród nowości znajdziecie m.in.:
-serię „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” – szwedzkie opowiastki kryminalne, w których bohaterowie błyskotliwie rozwiązują nawet najbardziej zagmatwane tajemnice,
-kolejne części opowieści o milutkich zwierzątkach Holly Webb o z cyklu „Zaopiekuj się mną”,
-oraz ciekawe i pięknie wydane książki podróżnicze, przygodowe i obyczajowe.

Zapraszam do lektury.Szkolny konkurs na projekt okładki do ulubionej książki został rozstrzygnięty!

W świątecznej atmosferze, po przedstawieniu jasełkowym w dniu 22 grudnia 2016r. uczestnicy konkursu na projekt okładki do ulubionej książki poznali wyniki konkursu, w którym wzięli udział. Jury przyznało, że prace wykonane przez uczniów były ciekawe, kolorowe i  trafnie nawiązywały do treści prezentowanych lektur.  Najciekawsze prace znalazły się na wystawie na szkolnych korytarzach,  a prace wyróżnione wyeksponowano w szkolnej bibliotece.

Laureatami konkursu zostali:

Wiktoria Patynowska – za projekt okładki do „Mikołajka”

Laura Samek –za projekt okładki do książki „Jednorożec”

Franciszek Woliński – za projekt okładki do książki „Chłopcy z Placu Broni”

Martyna Boguszewska – za projekt okładki do książki „Cukierku, ty łobuzie”

Wyróżniono tez pracę pt. „Śladami bohaterów W pustyni i w puszczy” Malwiny Kuski z kl.4b.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy sukcesu.

   

 Kiermasz świąteczny "Czytanie uskrzydla"

Dnia 12 grudnia  br. w dniu spotkań z rodzicami w świetlicy szkolnej odbył się kiermasz świąteczny zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Przybyli rodzice i uczniowie mogli zakupić świąteczne ozdoby, stroiki, sianko oraz domowe wypieki –smaczne  pierniczki i ciasteczka. Dużym zainteresowaniem cieszyło się też stoisko z książkami pn. „CZYTANIE USKRZYDLA”, na którym uczennice z klasy 4a sprzedawały książki edukacyjne, kolorowanki świąteczne, poradniki i literaturę dla dzieci i młodzieży.

       Mikołajkowy turniej gier planszowych w szkolnej bibliotece

Okazuje się, że w naszej szkole jest wielu miłośników gier planszowych. 6 grudnia tłumnie pojawili się oni w szkolnej bibliotece, by rozegrać partię swojej ulubionej gry. Tego dnia w czytelni odbył się Mikołajkowy turniej gier planszowych, w którym wzięli udział chętni uczniowie. Obok najbardziej zatwardziałych czytelników, którym nie przeszkadzały emocje gry, pojawili się m.in. miłośnicy szachów, gry Scrable, Monopoly. Na przerwach i podczas wolnych zajęć przy stolikach toczyły się emocjonujące pojedynki uczące dzieci logicznego myślenia, kojarzenia, refleksu i cierpliwości. Mamy nadzieję, że chwile spędzone z grami planszowymi, nie odciągnęły czytelników od ich lektur.

     Tak wygląda świat naszych lektur!

Dnia 8 listopada uczniowie klas czwartych przygotowali wystawę prac inspirowanych omawianymi przez nich lekturami: „Akademią pana Kleksa” oraz „Pinokiem”.  W domach wykonali makiety gmachu Akademii oraz drewniane figurki Pinokia, które można było oglądać w bibliotece szkolnej i w świetlicy. Zaprezentowane prace barwnie ilustrują wygląd miejsc i bohaterów poznanych w książkach. Prace wykonane zostały różnymi technikami, mają niepowtarzalny urok oraz oryginalny charakter. Są inspiracją do przeczytania historii o drewnianym pajacyku oraz zabawnym nauczycielu  - panu Kleksie. Wystawa prac obecnie znajduje się w sali nr 11. Zapraszamy chętnych do obejrzenia i życzymy miłych wrażeń. 

   

Zobacz więcej  ⇒ 

 Konkurs plastyczny

„Śladami bohaterów W pustyni i w puszczy”

Jeżeli przeczytałaś/ przeczytałeś książkę „W pustyni i w puszczy” lub znasz ją z filmu i opowieści rodziców, lubisz rysować mapy, malować pejzaże zachęcam Cię do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Śladami bohaterów W pustyni i w puszczy”. Organizatorem konkursu jest Wydział Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a realizatorem – Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu.

Konkurs adresowany jest dla chętnych uczniów z  klas I-VI. Zadanie polega na wykonaniu pracy plastycznej będącej ilustracją w formie mapy do wydarzeń opisanych w powieści Henryka Sienkiewicza. Dopuszcza się następujące techniki prac: rysunek, grafikę, malarstwo, collage, batik. Format pracy nie może być mniejszy niż A3.

Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem konkursu i kartą zgłoszenia. Prace należy przynosić do 28 października br. Więcej informacji udzielą: p. J.Gałuszka i p. M.Janiszewska.  

Regulamin_W_pustyni_popr.pdf

Karta_informacyjna_W_pustyni.pdf

 OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Do wspólnego głośnego czytania włączyły się wszystkie klasy zapraszając na swoje lekcje chętnych rodziców. Organizatorem akcji była bibliotekarka - pani Monika Janiszewska lider Fundacji „ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom”.

W czwartek w szkole na lekcjach rozbrzmiewały ulubione i popularne wśród młodych czytelników fragmenty książek. Uczniowie z przyjemnością wysłuchali różnorodnych przygód bohaterów literackich, wsłuchali się w różne typy literatury. Interesujące fragmenty słuchaczom zaprezentowali rodzice oraz pani Elżbieta Chlebowska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Witoszowie Górnym. Sympatyczne i niecodzienne spotkania w klasach udowodniły, że czytanie na głos dzieciom to najlepszy sposób, by rozbudzić ich zainteresowanie książką, poprawić koncentrację, refleksyjność oraz zbudować więź i bardziej przyjazne relacje w klasie.

W imieniu uczniów i grona nauczycielskiego jeszcze raz serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i tego dnia znaleźli czas na czytanie dzieciom.

Galeria

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym
    Witoszów Dolny 59-60, 58-100 Świdnica, dolnośląskie
  • 74-853-88-29

Galeria zdjęć