• Aktualności

        • Do Finału XI Konkursu Języka Niemieckiego

           zDolny Ślązak Gimnazjalista

                  zakwalifikowało się dwoje uczniów z naszej szkoły:

                      Marta Luterek i Dominik Boesl

          W konkursie brało udział 76 osób z powiatu świdnickiego. Uczniowie naszej szkoły znaleźli się wśród czterech osób, które zakwalifikowały się do Finału Konkursu Języka Niemieckiego z naszego powiatu.

          Finał (część pisemna i ustna) odbędzie się w siedzibie Wyższej Szkoły Filologicznej we Wrocławiu.

          Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          Dorota Penderak-Krzyśków


          Bezpieczna praca w gospodarstwach rolnych 

          Już po raz kolejny uczniowie klas gimnazjalnych Gminy Świdnica, mogli zaprezentować swoją wiedzę na temat bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych. Po etapach szkolnych, wyłoniono drużyny dwuosobowe, które dnia 12 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Ludwiki Wawrzyńskiej reprezentowały poszczególne placówki.

          Konkurs ten był poprzedzony cyklem szkoleń dla młodzieży klas gimnazjalnych Gminy Świdnica, organizowanych przez inspektora KRUS – panią Lucynę Jabłonkę.

          Przedsięwzięcie to zorganizowane było przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego 17 reprezentowaną przez p. kierownik Urszulę Dembińską i p. inspektor Lucynę Jabłonkę, a także Państwową Inspekcję Pracy reprezentowaną przez radcę p. Jacka Grygotowicza. Wśród Gości obecni byli p. Maria Jaworska – dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej –p. E. Marcińska oraz nauczyciele- opiekunowie drużyn konkursowych.

          Gospodarz konkursu, dyrektor Szkoły Podstawowej im. L. Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym, p. Krystyna Kwaśnik podkreśliła ogromne znaczenie oraz zasadność uświadamiania dzieciom i młodzieży tematyki bezpieczeństwa.

          Komisję Konkursową stanowili przedstawiciele KRUS i PIP, którzy oceniali zarówno prezentacje multimedialne jak i przygotowanie teoretyczne uczestników quizu. Zwycięzcą została drużyna ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej, drugie miejsce należało do gospodarzy ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym zaś trzecie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Pszennie.

           


           LITERACKI SUKCES SYLWI BORKOWSKIEJ

          XIII DOLNOŚLĄSKI LITERACKI KONKURS 
          O LAUR ZŁOTEGO PIÓRA

                 10 grudnia 2017 r. w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odbyła się uroczysta gala XIII DOLNOŚLĄSKIEGO LITERACKIEGO KONKURSU O ZŁOTE PIÓRO noszącego miano „My Polacy – my Dolnoślązacy”.
          W konkursie tym wzięły udział uczennice klasy III C

          • Hanna Slatan
          • Hanna Szalecka
          • Anna Pętal
          • Sylwia Borkowska

                   Nadesłano około 150 prac. Uczniowie mogli wybierać spośród dwóch tematów:


          1.  Te trzy hasła miejmy w życiu: „Pracę, jedność i wytrwałość” (K. Ujejski). Rada anachroniczna czy aktualna? Która z tych wartości według ciebie jest dziś najważniejsza?

           

          2. „ Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący.  Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności” (o. Fabian Kaltbach OFM). Przedstaw swoje zdanie.

           

                Po analizie wypracowań Jury przyznało nagrody i wyróżnienia. Wśród finalistów znalazła się Sylwia Borkowska, uczennica naszego Gimnazjum, która otrzymała wyróżnienie. Galę rozpoczął koncert Zespółu Spirituals Singers Band. Po powitaniu gości, sponsorów i uczestników Gali, ogłoszono wyniki konkursu, wręczono nagrody i dyplomy. Uczestnicy Gali mogli wysłuchać fragmentów nagrodzonych prac.

                    Gratulujemy sukcesu Sylwi i p. Dorocie Grzeszczuk


          ŚWIĄTECZNIE I PIĘKNIE W PRADZE

                 8 grudnia 2017r. uczniowie klasy II B, III C, III B i III A  wraz z opiekunami: p. S. Smok, p. E Ślusarczyk, p. K. Kalitą, p. M. Małek i p. D. Grzeszczuk udali się na jednodniową wycieczkę do stolicy Republiki Czeskiej – Pragi. Wyjazd miał charakter edukacyjny i turystyczno - krajoznawczy.

                    Pierwszym etapem zwiedzania było wspaniałe Muzeum Miniatur, które prezentuje twórczość Anatolija Koněnko, który z niezwykłą precyzją odtworzył w skali mikro m.in. następujące dzieła: 

          • karawana wielbłądów, przechodząca przez ucho igielne
          • portret A.P. Čechova namalowany na połówce makowego ziarnka
          • modlitwa "Ojcze Nasz" napisana na ludzkim włosie
          • konik polny grający na skrzypcach
          • najmniejsza książka świata (wpisana jako rekord do Księgi Guinessa) o rozmiarze 0,9 x 0,9 mm
          • kopie wielu obrazów znanych mistrzów: Dalí, Matisse, Botticelli, Rembrandt, Leonardo, namalowane na fragmentach kości mamutów
            o rozmiarze 10 x 10

                   Kolejnym punktem naszej wycieczki były Hradczany. To dzielnica Pragi rozkładająca się na wzgórzu nad zakolem rzeki Wełtawy. Miejsce pierwszego nowożytnego osadnictwa w Pradze, związanego z istnieniem dworu książęcego, później królewskiego i cesarskiego. Charakterystyczną dominantą tego wzgórza jest Katedra Praska oraz gigantyczny kompleks zamkowy.  Zwiedziliśmy również Małą Stranę, Most Karola, Stare Miasto oraz Muzeum Figur Woskowych.

                   Nie wiemy, ile przeszliśmy kilometrów, ale po 4-godzinnym zwiedzaniu byliśmy zmęczeni i udaliśmy się do ogromnej galerii handlowej „Palladium”, by odpocząć i zjeść ciepły posiłek.

                   Po półtoragodzinnej przerwie udaliśmy się pod Bramę Prochową, a następnie ponownie na Stare Miasto. Wszystko pięknie oświetlone, sprawiało ogromne wrażenie.

                   O godz. 16.00 ruszyliśmy na Jarmark Bożonarodzeniowy, który był niesamowitą atrakcją. W licznych kolorowych budkach można było zaopatrzyć się we wszystkie ozdoby świąteczne, skosztować tradycyjnej strucli, wypić gorące kakao, czekoladę, delektować się pieczonymi kasztanami, winogronem i truskawkami w czekoladzie i wieloma innymi smakołykami, których woń rozciągała się po całym placu. Wszystkiemu towarzyszyły pięknie udekorowane choinki, postaci Mikołajów, krasnali, żłóbki betlejemskie i kolędy. Poczuliśmy magię świąt i po 1,5 godzinnym spacerze udaliśmy się do autokaru.

                        Mimo późnej godziny, wróciliśmy pełni wrażeń. Wycieczka była bardzo udana i już czekamy na następną.

          Dorota Grzeszczk


          Kolejny wyjazd do schroniska „Azyl”

          25 listopada przy nieco chłodnej, jesiennej pogodzie wolontariusze;

          • Ewelina Malinowska
          • Karolina Malinowska
          • Aleksandra Mackiewicz
          • Karol Krowicki
          • Julia Ogrodnik

          pod opieką p. Doroty Grzeszczuk i p. Sylwii Smok odwiedzili po raz kolejny schronisko „Azyl” w Dzierżoniowie.

          Psiaki czekały w boksach na cotygodniową dawkę ruchu i wyjście poza klatki schroniska. Ponieważ było wielu wolontariuszy, prawie wszystkie czworonogi mogły, choć kilka godzin, cieszyć się wolnością.

          Do „Azylu” zawieźliśmy kilka kartonów karmy, koce i środki czystości,  które zebrali nasi uczniowie i uczniowie SP w Mokrzeszowie,
          a które bardzo będą potrzebne podczas nadchodzącej zimy. Dziękujemy wszystkim za okazane zwierzakom serce.

          Dorota Grzeszczuk


          ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

                          Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary. 

          Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”. 

                    Do obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia włączyli się również uczniowie naszej szkoły. Klasy prześcigały się w ilości przyniesionych pluszaków.

          I miejsce w konkursie zajęła klasa 7 B, II miejsce przypadło klasie II B.

          Na zwycięzców czekały słodkie nagrody, a uczniom podczas lekcji towarzyszyły ulubione misie.
          Dziękujemy za dobrą zabawę.

                                                                                          Opiekun SU Dorota Grzeszczuk


           

          W środę i czwartek 16-17 listopada 2017  uczniowie klas IV, V i VI, mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z  dotyczącemu dokarmianiu ptaków zimą.                                                                               

          Zajęcia przeprowadzili p. Piotr Ciężki i p. Edmund Staniewski przedstawiciele Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych przekazując uczniom ciekawe informacje dotyczące  odżywiania, trybu życia, środowiska występowania różnych  ptaków. Ponadto dzieci nauczyły się rozpoznawać poszczególne gatunki ptaków, które przylatują zimą do naszych karmników. Panowie opowiedzieli również o zasadach montowania karmników, jak również zaprezentowali różne ich przykłady.                                                                                                                    

          Były to niezwykle interesujące i pouczające zajęcia. Ta lekcja przyrody pozwoliła lepiej poznać świat zwierząt. Uczniowie chętnie zadawali pytania, czynnie uczestnicząc w spotkaniu, które  wszystkim bardzo się podobało.  

           


           

          V Powiatowy Konkurs Wiedzy o Lwowie i Kresach Wschodnich

          16.11. 2017r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Powiatowym Konkursie Wiedzy o Lwowie i Kresach Wschodnich,  który odbył się w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy. Celem konkursu było wspieranie wychowania patriotycznego wśród młodego pokolenia, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kresów południowo-wschodnich oraz popularyzowanie wśród młodego pokolenia historii i kultury Lwowa oraz Kresów Połudiowo-Wschodnich, a także twórczość poetyckiej Mariana Hemara i Zygmunta Rumla.

          Naszą szkołę reprezentowali:

          • Martyna Czerniec kl. 2 a
          • Mateusz Kozycz kl. 2 c
          • Magdalena Gursztyn  kl. 2c

           

          Uczestnicy musieli się wykazać wiedzą historyczną na temat Kresów Wschodnich, przygotować prezentację wybranego tekstu Mariana Hemara w formie recytacji lub piosenki, prawidłowo odpowiedzieć na  pytania z zakresu zabytków kultury i architektury Lwowa w formie pytań multimedialnych  oraz wykazać się znajomością „bałaka lwowskiego”. Rywalizacja była bardzo zacięta.  Po obradach jury ogłosiło wyniki. Nasza reprezentacja, jako jedyna szkoła reprezentująca Gminę Świdnica,  zajęła III miejsce.

          Gratulujemy sukcesu uczniom oraz opiekunowi p. Dorocie Grzeszczuk


          WOLONTARIAT...wielka paka dla zwierzaka

              Pod tym hasłem przy pięknej słonecznej pogodzie 4.11.2017r. pojechaliśmy na kolejny wolontariat do Dzierżoniowa, by zabrać psiaki ze schroniska „Azyl” na długi jesienny spacer. Wolontariuszki naszego gimnazjum:

          • Ewelina Malinowska
          • Liliana Jachyra
          • Emilia Frankowska
          • Wiktoria Mytych

              wraz z opiekunami p. D. Grzeszczuk i p. S. Smok pracowały w sobotnie przedpołudnie z podopiecznymi Schroniska dla zwierząt „Azyl”.

              Psy zostały wyprowadzone na długie spacery, wyczesane i wygłaskane. Odwdzięczały się zabawą i nieustannym lizaniem rąk. Do schroniska zawieźliśmy również karmę, którą przekazali naszym zwierzakom uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie. Bardzo im dziękujemy za wspaniale przeprowadzoną akcję. Zbiórka nadal trwa. Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w niej.

          Dorota Grzeszczuk


          Historyczny Sukces

                      „Jeśli wiara czyni cuda, trzeba wierzyć że się uda”. Wiary naszym dziewczynom nie zabrakło, wręcz przeciwnie, ich wiara i wola walki ledwo mieściły się w hali sportowej w Marcinowicach, gdzie rozegrany został Powiatowy Turniej Piłki Koszowej Dziewcząt. Chętne do wygranej, to cztery drużyny z powiatu, wyłonione po rozgrywkach gminnych. Gminę Wiejską Świdnica miały zaszczyt reprezentować dziewczyny z naszej szkoły. Zmierzyły się ze szkołami z Jaroszowa, Marcinowic oraz z klasą sportową  ze SP nr 3  w Świdnicy. Wygrały wszystkie mecze, do ostatniego gwizdka były skupione, zdeterminowane i zainteresowane tylko zwycięstwem. Czwartkowy sukces dał im awans do finału strefy wałbrzyskiej w ramach Igrzysk Młodzieży - rozgrywek Szkolnego Związku Sportowego. To pierwsze takie wydarzenie w historii szkoły !

          Zwycięski skład :

          • Hania Slatan
          • Hania Szalecka
          • Ania Pętal
          • Karolina Malinowska
          • Julia Kędzierska
          • Martyna Jasińska
          • Natalia Zdybel
          • Kasia Tłok
          • Kelly Terka
          • Natalia Dec

           

                                                                                 Katarzyna Kalita


          Zrobili wrażenie….wyśpiewali wyróżnienie…

          3 listopada 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ludwiki Wawrzyńskiej   w Witoszowie Dolnym   reprezentowali szkołę na  XXVI Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Turystycznej i Ekologicznej – „Na szlaku”. 

          Zespół „ Zgrana Paka”, składający się z 24 wokalistów z 3 klas oddziałów gimnazjalnych, doceniony został  przez Jury otrzymując WYRÓŻNIENIE. Na uwagę zasługuje fakt, iż był to debiut grupy.
          Najliczniejszy zespół wśród zebranych. Wspólny śpiew, debiut grupy- tak wielu młodych utalentowanych uczniów przyniósł sukces. Zespół zaśpiewał na głosy piosenkę autorstwa nauczycielki muzyki Małgorzaty Zalewskiej  „Wyruszamy zgrana Paka” oraz piosenkę Maryli Rodowicz „Gołębi song”. Wokaliści z piosenką na ustach, w piękny sposób ożywili publiczność, która gromkimi brawami nagrodziła wstęp. 

                                       

          Gratuluję i życzę dalszych sukcesów
          Małgorzata Zalewska


           

          Zdolny Ślązak Gimnazjalista
          język niemiecki
           
          Marta Luterek i Dominik Boesl zakwalifikowali się do etapu powiatowego XI Konkursu Języka Niemieckiego zDolny Ślązak Gimnazjalista.
          Serdecznie gratulujemy!
          Dorota Penderak-Krzyśków

           

          Egzotyczne owady w Witoszowie
           
          04.10.2017 r. do naszej szkoły przyjechali niecodzienni goście – egzotyczne owady wraz ze swoimi opiekunami z AGENCJI KLAPS ART z Krakowa. Podczas tej żywej lekcji przyrody uczniowie poznali różne okazy owadów żyjących w Polsce i na całym świecie.
          Wielka atrakcją była możliwość obejrzenia z bliska a nawet dotknięcia żywych zwierzaków: świerszczy, szarańczy wędrownej, modliszki, liśćca, patyczaków, straszyków. Ciekawostką był również największy karaluch na świecie – karaczan madagaskarski.
          Uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w tej lekcji, a ciekawostki związane z owadami pozwoliły rozwinąć zainteresowania przyrodnicze naszych uczniów.  Więcej...
          Sylwia Smok

           

          SCHRONISKO „AZYL” PO RAZ KOLEJNY 

           

          20 października 2017r. wreszcie pogoda pozwoliła na odwiedziny w schronisku dla zwierząt „Azyl” w Dzierżoniowie. Uczniowie:

          • A. Mackiewicz
          • O. Ruszkowska
          • E. Malinowska
          • K. Malinowska
          • M. Janasz
          • A. Paździora
          • K. Krowicki
          • Z. Wyszkowska
          • W. Mytych
          pod opieką p. Doroty Grzeszczuk zawiozły do schroniska zebrane przez uczniów naszego gimnazjum koce, kołdry, ręczniki i płyny do mycia naczyń. Korzystając z pięknej pogody nabiliśmy wiele kilometrów z pełnymi energii psiakami, które nie mogły się doczekać wyjścia z boksów.
          Karolina i Ewelina Malinowskie zaliczyły niezły trening biegowy, gdyż wyprowadzały najbardziej „żywiołowe” psy. Nasze serca skradła tym razem Bella – najmłodszy psiak, suczka gotowa do adopcji.
          Po trzech godzinach i wielu kilometrach w nogach, pożegnaliśmy nasze czworonogi i już szykujemy się do kolejnej wizyty.
          Opiekun SU Dorota Grzeszczuk
           

           


           

          WOLONTARIAT SCHRONISKO „AZYL”

          30 września 2017r., przy pięknej słonecznej pogodzie, uczennice naszego Gimnazjum:

          1. A. Mackiewicz
          2. O. Ruszkowska
          3. E. Malinowska
          4. M. Janasz
          5. A. Paździora
          6. W. Zając

          pod opieką p. D. Grzeszczuk pracowały w ramach wolontariatu w schronisku dla zwierząt „Azyl”. Pogoda dopisywała, więc chciałyśmy wyprowadzić na spacer, jak najwięcej psów. Wybiegane i radosne, zostały porządnie wyczesane i grzecznie wróciły do boksów. Do schroniska wybieramy się za 2 tygodnie.

          Zwracamy się z apelem do wszystkich uczniów, by włączyli się do akcji zbierania koców, kołder, ręczników, wszystkiego, czym można ocieplić budy na zimę oraz środków czystości do mycia boksów.

          Opiekun SU Dorota Grzeszczuk

           


           

          DYSKOTEKA I WYBORY MISTERA

          Dnia 28.09.2017r. roku odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka. Tradycyjnie była to pierwsza integracyjna zabawa tym razem dla klas siódmych, które upiekły na nią pyszne ciasta.

          Dyskotekę poprowadził nasz absolwent Dj Accent, czyli Paweł Kaczmarczyk. Od pierwszych minut wszyscy bawili się doskonale.

          Podczas dyskoteki zostały ogłoszone wyniki głosowania na Mistera i Najsympatyczniejszego Chłopaka w szkole. W głosowaniu wzięło udział prawie 100 dziewcząt.

          Tytuł Mistera Szkoły na rok szkolny 2017/2018 zdobył Sebastian Ponisz, a Najsympatyczniejszym Chłopakiem w szkole został Bartosz Twardzicki. Zwycięzcom gratulujemy!!! Po rozdaniu nagród i pamiątkowych zdjęciach, wszyscy bawili się do wieczora.

          Dziękujemy za wspaniałą zabawę!!!

          Opiekun SU Dorota Grzeszczuk



          WITOSZOWSCY HEROSI

          W czwartek – 21 września wyruszyła na Finał Dolnośląski Jesiennych Biegów Przełajowych Zrzeszenia LZS do Roztoki mocna reprezentacja naszej gminy, wyłoniona tydzień wcześniej w zawodach strefowych w Dobrocinie. O wartości sportowej całej ekipy niech świadczy fakt, że w punktacji drużynowej nasza gmina po raz pierwszy zwyciężyła!!! Na ten sukces decydujący wpływ mieli nasi reprezentanci, bo na trasach swoich biegów odgrywali pierwszoplanowe role:

          • Wojciech Majka - drugi w biegu na 400m
          • Karolina Malinowska - trzecia w biegu na 800m
          • Jakub Szczypiński - czwarty w biegu na 1500m mimo upadku tuż przed metą
          • Wiktoria Błądzińska - piąta w biegu na 400m

           

          Na koniec zawodów wszyscy kibicowali Pani Katarzynie Kalicie, która w biegu na dystansie 2000m kobiet zdecydowanie pokonała swoje rywalki.

          Kolejne zmagania biegaczy już 28 września na trasach w Krzyżowej, gdzie kolejna edycja "Biegów Pojednania”.

           


           

          "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"

          Uczennica klasy II C  Gimnazjum wzięła udział w wolontariacie "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Działania wolontariuszy były komentowane w ukraińskiej prasie.

          Oto fragment wspomnień Zuzanny Pietrukiewicz z udziału w wyjeździe:

          Dnia 8 lipca 2017r. wraz z rodzicami, kuzynem (absolwentem naszego gimnazjum), jego dziewczyną, Wiktorią Twaróg oraz jej mamą wyjechaliśmy z Wrocławia na Ukrainę w ramach wolontariatu "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Mieliśmy za zadanie odnowić choć trochę grobów na cmentarzu w Radziechowie. Radziechów jest małym miasteczkiem oddalonym około 70 kilometrów od Lwowa. Gdy się zakwaterowaliśmy u ludzi, którzy nas przyjęli pod swoje dachy, poszliśmy obejrzeć cmentarz. Nie był on w najlepszym stanie. Postanowiliśmy, że zrobimy co w naszej mocy, aby odnowić choć trochę nagrobków.

          Malowaliśmy płoty, napisy na nagrobkach, ustawialiśmy na nowo przewrócone pomniki, mój ojciec wraz z kuzynem kosili trawę oraz robiliśmy zdjęcia naszej pracy. Ludzie byli niezwykle gościnni. Pani Irena, u której mieszkał mój ojciec wraz z kuzynem i jego dziewczyną, oraz pani Natalia, u której mieszkały nasze mamy zorganizowały grilla, a pani Orysza, która gościła mnie oraz Wiktorię upiekła wspaniały tort, a wszystko z okazji urodzin mojej mamy. Byliśmy również we Lwowie. Pojechaliśmy tam marszrutką, czyli takim busikiem. Lwów jest wspaniałym miastem. Zobaczyliśmy cmentarz Orląt Lwowskich, znaleźliśmy wiele polskich nazwisk na płytach nagrobnych, zwiedziliśmy Operę Lwowską oraz wiele różnych atrakcji. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni. Ostatniego dnia obejrzeliśmy efekty naszej pracy.

          Ludzie na Ukrainie są niezwykle gościnni. Po paru dniach czułam się jak u siebie w domu. W sklepach można było znaleźć Polskie produkty z etykietami w naszym języku. Przed wyjazdem do domu zostaliśmy "wyposażeni" w pudełko kotletów, bochenek chleba oraz torbę pierożków (coś typu nasze drożdżówki z nadzieniem owocowym) i gdy juz wiedzieliśmy, że na granicy będziemy stać dosć długo, wzięliśmy się do jedzenia, zapachy roznosiły się po całym busie, a ekipa która była w pobliskiej miejscowości i wracała wraz z nami patrzyła na nas z zazdrością. Myślę, że w przyszłym roku wrócimy do Radziechowa.

          Zuzanna Pietrukiewicz

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym
      • 74-853-88-29
      • Witoszów Dolny 59-60, 58-100 Świdnica, dolnośląskie Poland
      • SPWitoszow/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych