• WIZYTA PARTNERSKA W CZECHACH

     • Uczniowie naszej szkoły mieli okazję odwiedzić swoich rówieśników z partnerskiej szkoły podstawowej w czeskim Kopidlnie w okolicach Jicina. W dniach 10-12 kwietnia grupa projektowa składająca się z 30 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami oraz 30 uczniami z zaprzyjaźnionej placówki uczestniczyła w trzecim już spotkaniu partnerskim w ramach projektu „Tu i Tam Przyjaciół Mam II”. Uczniowie wzięli udział w zajęciach umożliwiających im rozwijanie kompetencji językowych i społecznych. Podczas warsztatów zorganizowanych w szkole współpracowali w grupach poznając realia tamtejszej szkoły, komunikując się w językach rodzimych i języku angielskim oraz poznając czeskie tradycje i zwyczaje. W efekcie ich pracy powstały minisłowniczki czesko-polskie, a także prace plastyczne. Ważnym punktem programu były także zajęcia sportowe oraz zajęcia turystyczno-rekreacyjne. Uczestnicy wymiany odbyli atrakcyjne wycieczki po urokliwej okolicy Kopidlna. Odwiedzili między innymi pobliski Jicin, miasto rozbójnika Rumcajsa oraz siedzibę rodu Wallenstein. Wizyta była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i zacieśnienia współpracy między nauczycielami zaangażowanymi w projekt. Zaplanowano dalsze działania wykraczające poza plan wizyt partnerskich. Nauczyciele języka angielskiego z obu szkół podjęli pierwsze kroki zmierzające do komunikowania się pomiędzy uczniami drogą mailową. Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni i zachęceni do kolejnego spotkania zaplanowanego na początek czerwca. Odbędzie się ono ponownie po stronie czeskiej w dniach 5-7 czerwca 2019. Mikroprojekt „Tu i Tam Przyjaciół Mam II” realizowany jest w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska, Funduszu Mikroprojektów. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

     • II Ogólnopolski Konkurs „DO HYMNU”

     • Nasza szkoła bierze udział w
      Ogólnopolskim Konkursie „DO HYMNU – II EDYCJA”
      dla Szkół Podstawowych w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
      w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

      Przesłuchanie naszej szkoły odbędzie się w dniu 28.05.2019 r. o godz. 12.00, w szkole.
    • LAUREATKA KONKURSU "DZIECI BAŚNIE PISZĄ"
     • LAUREATKA KONKURSU "DZIECI BAŚNIE PISZĄ"

     • Uczennica klasy VIIIb, Julia Tobiasz została laureatką Międzyszkolnego Konkursu Literackiego "Dzieci baśnie piszą". Do konkursu przystąpiło kilkudziesięciu uczestników ze szkół powiatu świdnickiego. Jury nagrodziło 3 prace i wyróżniło 4. Praca Julii została bardzo wysoko oceniona ze względu na oryginalną treść, dojrzały styl, bogate słownictwo , logiczną kompozycję oraz niezwykły pomysł oparty na nieograniczonej wyobraźni autorki. Julia  stworzyła wyjątkową, pełną magii i artyzmu opowieść, za którą otrzymała zasłużoną nagrodę. Udany debiut literacki zaliczyła również uczennica klasy Vb- Nicola Wojtowicz, która otrzymała wyróżnienie za swoją baśń pt. „Historia pewnej Róży.” Jesteśmy dumni z naszych utalentowanych pisarek.

    • SUKCES W MIĘDZYPOWIATOWYM KONKURSIE „BYĆ KIMŚ”
     • SUKCES W MIĘDZYPOWIATOWYM KONKURSIE „BYĆ KIMŚ”

     • W II Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu odbyła się Ww dniu 5.04.2019 uroczysta gala Międzypowiatowego Konkursu dla Uczniów Klas III Gimnazjum "Być Kimś II 2019". Tegorocznym hasłem konkursu były słowa Czesława Banacha: "Przyszłość to coś, co staje się w nas dziś".

      Cykliczny konkurs "Być Kimś" odbywa się pod patronatem Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych. Tegoroczną edycję patronatem objął również Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Konkurs ma na celu rozwijanie wśród uczniów zainteresowania wiedzą humanistyczną i matematyczno-przyrodniczą, popularyzowanie wiedzy, stworzenie możliwości zdrowej rywalizacji, wdrażanie uczniów do samodoskonalenia, samoocenę własnych możliwości uczniów, przygotowanie uczniów do zdawania egzaminów zewnętrznych i propagowanie regionalnych tradycji w obszarze wspierania uzdolnień.

      Zakres tematyczny konkursu jest dość rozległy i w przypadku bloku humanistycznego obejmuje : język polski, historię, kulturę i sztukę, a w bloku matematyczno-przyrodniczym matematykę, chemię, biologię, fizykę i geografię.

      Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów i wszyscy znaleźli się na podium finałowym.

      Tytuł Laureata i III miejsce wśród ponad 180 uczniów zajął Michał Kałuski.

      Tytuły Finalistów I stopnia uzyskali:

      1. Miłosz Kozycz
      2. Aleksandra Krzemińska
      3. Ewelina Malinowska
      4. Magdalena Gursztyn
      5. Kacper Sułkowski
      6. Mikołaj Kubś

       

      Tytuły Finalistów II stopnia uzyskali:

      1. Kacper Klak
      2. Martyna Czerniec
      3. Zuzanna Pietrukiewicz

       

      Nasza szkoła w klasyfikacji generalnej zajęła III miejsce, na ponad 20 placówek.

      Opiekunem konkursowym naszych uczniów była p. Dorota Grzeszczuk

       

      Więcej>>

     • VIII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego „Wie weit bist du jetzt”?

     • Dnia 22 marca 2019 roku odbyła  się VIII edycja Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjów i Szkół Podstawowych: „Wie weit bist du jetzt?, organizowanego przez III LO im. Marii Skłodowskiej-Curie  w Świdnicy. Wzięli w nim udział uczniowie  ze szkół  świdnickich, a także powiatu świdnickiego. Celem corocznych zmagań jest m.in. rozbudzanie i rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim i kulturą krajów niemieckiego obszaru językowego.

      Cieszymy się z sukcesu Bartosza Piekielnego, który  zajął w nim II miejsce.

       Uczestnicy mieli do rozwiązania  test leksykalno-gramatyczny, a także musieli wykazać się wiedzą  dotyczącą geografii, historii, polityki, kultury czy sportu krajów niemieckiego obszaru językowego. Dnia 30 marca 2019r. podczas Dnia Otwartego III LO zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody.

      Serdecznie gratulujemy!

    • PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKA
     • PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKA

     • Dnia 28 marca br. w naszej szkole odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. W uroczystość zaangażowali się uczestnicy kółka teatralnego, którzy pod opieką pani Izabeli Rataj wprowadzili swoich młodszych kolegów w świat baśni o królewnie Śnieżce. Następnie pierwszoklasiści w obecności pani dyrektor i swoich wychowawczyń złożyli przysięgę, że będą chętnie czytać książki i o nie dbać. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali dyplomy oraz zakładki do książek. Najmłodsi czytelnicy chętnie odwiedzili też szkolną bibliotekę, w której zapoznali się z zasadami wypożyczania książek i zachowania się w czytelni.  

    • RODZINNE POTYCZKI Z ORTOGRAFIĄ
     • RODZINNE POTYCZKI Z ORTOGRAFIĄ

     • Już po raz trzynasty Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy gościła uczestników Rodzinnych Potyczek z Ortografią, które miały miejsce 27 marca 2019 r. Celem konkursu jest propagowanie poprawnych nawyków ortograficznych, ale przede wszystkim chodzi o dobrą zabawę. Do rywalizacji w XIII Rodzinnych Potyczkach z Ortografią o miano najlepszych zgłosiło się 90 drużyn, w tym 9 z Witoszowa Dolnego. Uczniowie pisali dyktando pod czujnym okiem opiekunów, którzy podpowiadali i kontrolowali swoich podopiecznych. Później to  rodzice i opiekunowie musieli się zmierzyć z tekstem naszpikowanym pułapkami ortograficznymi. Kiedy organizatorzy sprawdzali tekst dyktand,  uczestnicy zostali zaproszeni do kawiarenki na poczęstunek, do sali gier logicznych, gdzie mogli stawić czoła trudnym łamigłówkom i grom matematycznym, a w sali gimnastycznej na uczestników czekały występy judoków, akrobatów, mażoretek oraz gry i zabawy sportowe. Po sprawdzeniu prac nastał moment przez wszystkich bardzo oczekiwany – ogłoszenie wyników. Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania i konkursowe gadżety, a najlepsi – cenne nagrody. Serdecznie dziękujemy naszym reprezentantom, którzy odważnie zmierzyli się z pułapkami polskiej ortografii, nie zrażając się faktem, że należy ona do najtrudniejszych wśród wszystkich języków świata.

    • PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEATRALNYCH
     • PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEATRALNYCH

     • 19  marca, grupa tearalna pod opieką pani Izabeli Rataj, wzięła udział w 18 Przeglądzie Małych Form Teatralnych. Uczniowie przedstawili prezentacje teatralną pt. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Dzięki pięknej grze i doborze dźwięków grupa teatralna zdobyła wyróżnienie, a nagrodę indywidualną otrzymała Hanna Konior za rolę złej królowej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    • X POWIATOWE POTYCZKI Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM I NIEMIECKIM
     • X POWIATOWE POTYCZKI Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM I NIEMIECKIM

     • 7 marca 2019r. odbył się Finał X Powiatowych Potyczek z Językiem Angielskim i Niemieckim „Check Your English/Prȕfe dein Deutsch”. Wśród reprezentantów ośmiu szkół biorących udział w konkursie znaleźli się także  uczniowie naszej szkoły: Bartosz Piekielny, Julia Tobiasz i Julia Ogrodnik. 
      Uczniowie naszej szkoły mogą poszczycić się dużym sukcesem, gdyż Bartosz Piekielny zajął w nim I miejsce, a Julia Tobiasz zdobyła wyróżnienie.
      Organizatorem konkursu była Społeczna Szkoła Podstawowa Fundacji "Naszej Szkole" w Świdnicy. Konkurs był zaadresowany dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych miasta Świdnicy i powiatu świdnickiego. Składał się z etapu szkolnego i powiatowego. Etap szkolny i pierwsza część etapu powiatowego (pisemna), miała formę testu z języka angielskiego i niemieckiego, który sprawdzał:
      a) umiejętność rozumienia tekstu czytanego,
      b) znajomość gramatyki i słownictwa,
      c) ogólną wiedzę o krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych.
      W teście na etapie powiatowym sprawdzano dodatkowo umiejętność rozumienia ze słuchu. Część druga etapu powiatowego (drużynowa) polegała na stworzeniu i zaprezentowaniu wypowiedzi ustnej w języku angielskim na temat wylosowany przed rozpoczęciem rywalizacji. O ostatecznym wyniku decydowała łączna suma punktów uzyskanych przez uczestnika w etapie pisemnym i ustnym. Konkurs uprawnia laureatów do otrzymania dodatkowych punktów w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych. Serdecznie gratulujemy!

      Relacja na stronie Organizatora

    • KONKURS RECYTATORSKI POEZJI NIEMIECKOJĘZYCZNEJ
     • KONKURS RECYTATORSKI POEZJI NIEMIECKOJĘZYCZNEJ

     • Dnia 15.02.2019r. odbył się już po raz jedenasty KONKURS RECYTATORSKI POEZJI NIEMIECKOJĘZYCZNEJ w XVII Liceum Ogólnokształcącym im. Agnieszki Osieckiej  we Wrocławiu. Konkurs był zaadresowany do gimnazjalistów i uczniów VII i VIII klasy szkoły podstawowej. Uczniowie mieli zaprezentować wiersz poety kraju niemieckojęzycznego w języku niemieckim. Oceniano poprawność i płynność recytacji, poprawność wymowy, interpretację wiersza. W konkursie wzięło udział 65 uczestników ze szkół wrocławskich i z całego województwa dolnośląskiego. Nasza szkoła wzięła udział w tym konkursie po raz pierwszy.
      Szkołę naszą reprezentowało troje uczniów: Martyna Czerniec, Zuzanna Pietrukiewicz i Bartosz Piekielny, którzy bardzo ładnie zaprezentowali przygotowane przez siebie wiersze. Dwoje z nich zajęło punktowane miejsca: Bartosz Piekielny zajął II miejsce (ex aequo), a Martyna Czerniec uzyskała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy całej naszej trójce!

      WIĘCEJ>>

    • GALA LAUREATÓW I FINALISTÓW IX POWIATOWYCH POTYCZEK Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM
     • GALA LAUREATÓW I FINALISTÓW IX POWIATOWYCH POTYCZEK Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM

     • 27 marca odbyła się Gala laureatów i finalistów IX Powiatowych Potyczek z Językiem Angielskim i Niemieckim „Check Your English/Prüfe Dein Deutsch” dla szkół podstawowych miasta Świdnicy i powiatu świdnickiego. Organizatorem konkursu była Społeczna Szkoła Podstawowa Fundacji „Naszej Szkole” w Świdnicy. Sam konkurs odbył się 16 marca w siedzibie szkoły społecznej, a wzieło w nim udział 35 uczniów klas szóstych z 11 szkół podstawowych. Konkurs przebiegał dwuetapowo. Pierwszy etap miał formę rywalizacji drużynowej. Trzyosobowe zespoły z każdej szkoły zmierzyły się z zadaniem sprawdzającym umiejętność stworzenia i zaprezentowania krótkich wypowiedzi ustnych – scenek językowych. W drugim etapie uczniowie indywidualnie rozwiązywali testy zawierające zadania zamknięte i otwarte sprawdzające wiadomości i umiejętności gramatyczno-leksykalne, rozumienie tekstu czytanego, rozumienie ze słuchu oraz ogólną wiedzę na temat krajów anglojęzycznych lub niemieckojęzycznych. O wyniku konkursu zdecydowała łączna suma punktów uzyskanych przez ucznia w I i II etapie. Organizatorzy wyłonili grupę 10 najlepszych. Zostali oni nagrodzeni dyplomami finalistów wyróżnionych i laureatów oraz nagrodami rzeczowymi. Finalistką wyróżnioną w konkursie została Zuzanna Szponik z klasy VI. Gratulujemy!

      Relacja na swidnica24.pl

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym
    • sp-witoszow@wp.pl
    • 74-853-88-29
    • Witoszów Dolny 59-60, 58-100 Świdnica, dolnośląskie
    • SPWitoszow
  • Galeria zdjęć

    brak danych