• Spotkanie z kuratorem sądowym

•  Pierwszy tydzień powrotu wszystkich uczniów do Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym upłynął pod hasłem promowania zdrowia i bezpieczeństwa.
            W dniu 02.06.2021r. Kurator sądowy Pan Maciej Więcek z Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Świdnicy przeprowadził z uczniami naszej szkoły pogadankę na temat: „Odpowiedzialność karna nieletniego”. Pogadanka ta była niezwykle istotna dla społeczności szkolnej i dzięki niej uczniowie dowiedzieli się o wielu ważnych zagadnieniach. Poznali odpowiedź między innymi na takie pytania: co to znaczy być nieletnim?, Czym się różni demoralizacja od czynu karalnego? Jakie można zastosować środki wychowawcze wobec nieletnich? Na spotkaniu uczniowie mieli możliwość zadawania pytań prowadzącemu co sprawiło, że pogadanka wzbudziła ogromne zainteresowanie uczniów. Młodzieży przybliżono także specyfikę wykonywanego zawodu - kurateli sądowej, co wywołało kolejną dyskusję.
                 Udział w spotkaniu był też wstępem do zbliżających się wakacji, gdyż poruszone zostały także kwestie bezpieczeństwa. Pan kurator zapoznał młodzież ze znakiem „HELP ME” – „POMÓŻ MI”, który oznacza że ktoś jest ofiarą przemocy, bądź uprowadzenia.
            To prosty gest ręki, który można wykonać bez wzbudzania podejrzeń naszego oprawcy.

Sygnał ten warto zapamiętać, bo w ten sposób możemy komuś pomóc. Wystarczy pokazać otwartą dłoń, a następnie złożyć ją w pięć chowając kciuk do środka.
            Ofiary przemocy domowej w obawie przed oprawcą często nie informują osób postronnych o rozgrywającym się dramacie. Z myślą o takich osobach powstał międzynarodowy znak „pomóż mi”. To prosty gest ręką, który ofiara przemocy może dyskretnie pokazać np. kurierowi, sprzedawcy w sklepie czy też podczas rozmowy video. Gdy tylko zobaczymy taki znak niezwłocznie skontaktujmy się z najbliższą jednostką Policji (tel. 112) lub zadzwońmy na Niebieską Linię tel. 22 668 70 00
            TO BARDZO WAŻNE- GEST RATUJĄCY ŻYCIE ‼

• Warsztaty z terapeutą

• W dniach od 28 maja do 1 czerwca br. mieliśmy okazję gościć w naszej szkole certyfikowanego instruktora terapii uzależnień  - pana Krzysztofa Aleksandra Matusiaka, który przeprowadził kolejny cykl warsztatów profilaktycznych dla uczniów klas VI-VIII pod nazwą  „Chcę zdrowo i bezpiecznie żyć”, dotyczący zdrowia psychicznego, izolacji i pandemii.
            W trakcie trzygodzinnych spotkań uczniowie zdobywali fachową wiedzę na temat szkodliwości różnego rodzaju substancji psychoaktywnych, skutków ich zażywania oraz mechanizmów uzależnień. Istotnym tematem przeprowadzonych zajęć było także podzielenie się doświadczeniami związanymi z procesem zdalnego nauczania oraz uświadomienie młodym ludziom problemu uzależnienia od ekranów komputera i telefonu. Uczestnicy warsztatów uczyli się sztuki odmawiania, świadomego korzystania z Internetu oraz uzyskali informacje, gdzie i do kogo można zwrócić się o pomoc w trudnych sytuacjach. Przyjazna atmosfera i profesjonalizm prowadzącego sprawiały, że uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, chętnie zadawali pytania oraz dzielili się swoimi doświadczeniami.
            Dzięki dofinasowaniu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającej przy Urzędzie Gminy Świdnica,  cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w kolejnym cyklu spotkań z Panem Krzysztofem Matusiakiem i z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia w nowym roku szkolnym.