- Rok szkolny 2020/21
Biblioteka szkolna
Ciekawostki czytelnicze
Zapraszam na różne strony internetowe, na których znajdziecie różne ciekawostki, krzyżówki, książki
Zwycięzcy konkursu plastycznego klas 1-3 "Ilustracja do ulubionej książki"
Z przyjemnością informujemy, że konkurs "Ilustracja do ulubionej książki" został rozstrzygnięty. Wpłynęły 32 prace. Oceny prac dokonała komisja konkursowa, która postanowiła przyznać 5 równorzędnych nagród.
1.Zuzia Ignasiak z kl. 1a
2. Leyla Kuliczkowska i Maja Herba z 2c
3. Karol Kucała i Tomek Cisek z 3b
Książki rozkładanki- wystawa w bibliotece szkolnej
W listopadzie br. w bibliotece szkolnej zostanie zorganizowana wystawa "książek rozkładanek". W zbiorach biblioteki mamy tylko dwie takie książki Dinozaury oraz Mumia - Starożytny Egipt. Jeżeli ktoś z uczniów naszej szkoły ma taką książeczkę, to proszę o wypożyczenie, na krótki czas, a po wystawie wróci ona do właściciela.
"Muzeum skarbów" teatr dla dzieci online
„Muzeum skarbów” to tytuł prapremierowego spektaklu przygotowanego w formie filmowej i prezentowanego najpierw w odcinkach, a na końcu w formie pełnoprawnej premiery.
Głównym bohaterem spektaklu jest Andrzejek, teatralna lalka, która właśnie narodziła się w Pracowni plastycznej. I jak to z takimi świeżo urodzonymi lalkami bywa, musi odnaleźć się w nieznanym, magicznym, i często zadziwiającym bajkowym świecie. Zupełnie jednak niespodziewanie Andrzejek okazuje się chłopcem, który według przepowiedni może uchronić teatralne lalki i bajki od zapomnienia pomagając stworzyć Muzeum skarbów. Żeby jednak tego dokonać musi odnaleźć serce Muzeum. I tutaj wszystko się zaczyna…
Październik - miesiącem bibliotek szkolnych - konkurs fotograficzny
"Z książką ci do twarzy"
Nasza biblioteka szkolna, jak co roku, włącza się w obchody MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH.
To październikowe święto, ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego, obchodzone jest od 1999 r. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromna rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i zainteresownaiu czytelniczych.
Hasło tegorocznego miesiąca bibliotek brzmi: "Z książką ci do twarzy".
W ramach obchodów tego święta zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym. Szczegóły konkursu w poniższym linku.
Dla relaksu zapraszamy do "domu zagadek", tematem tej wędrówki jest: pismo, książka, biblioteka
Konkurs dla młodych czytelników - uczniów klas I-III
Zapraszamy wszystkich uczniów klas I-III do wzięcia udziału w konkursie pt. Stwórz ilustrację do książki, którą czytasz.
Szczegóły konkursu w poniższym linku. Dla zwycięzców przewidziane sa nagrody książkowe.
KONKURS_DLA_MLODYCH_CZYTELNIKOW.docx
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony był 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Dzień ten jest świetną okazją, by uświadomić uczniom, tym starszym i tym młodszym, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.Wśród zalet głośnego czytania należy wspomnieć choćby kilka: rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć i koncentrację, a przede wszystkim wprowadza w ciekawy świat literatur
W naszej szkole również obchodziliśmy ten dzień.
W klasach strszych na pierwszej lekcji nauczyciele czytali fragmenty książek np. opowiadania Idy Fink, S. Mrożka czy Mikołajka. W klasach młodszych zachęcaliśmy do czytania Kubusia Puchatka, książki Mali bohaterowie- Barbary Gawryluk czy Pierwszaki z kosmosu. Lektorami w klasach I-III byli zaproszeni rodzice oraz pani dyrektor.
"Mała książka- wielki człowiek" - projekt czytelniczy dla pierwszoklasistów
Kampania przygotowana jest z myślą o uczniach klas I, którzy stawiają pierwsze kroki w nauce czytania.
Projekt rozpocznie sie w październiku tego roku. O szczegółach akcji, napiszemy niebawem.
Zapraszamy do obejrzenia Mietka Szcześniaka, który jest m.in. patronem akcji.
Dzień spadającego liścia - 23 września
Pomysłodawcą Dnia Spadającego Liścia jest Jerzy Szewczyk, który zauważył, że jesienią brakuje wesołych, optymistycznych świąt. 23 września nie należy więc ze łzami żegnać lata, ale radośnie powitać nową porę roku.
Zapraszamy do wspólnych zabaw, gier i rebusów
REGIONALIZM W BIBLIOTECE
Nazwy miejscowości
1. Odgadnij nazwę miejscowości, a poznasz tytuł powieści jednego z najlepszych pisarzy
Wrocławskie krasnale
2. Odgadnij imiona wszystkich wrocławskich krasnali. Wszystkie możesz poznać na stronie:
ROK SZKOLNY 2019/2020
Cała Polska czyta dzieciom - o zwierzętach
W dniach 30 maja – 7 czerwca 2020 r. odbędzie się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.
W tym roku z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju Tydzień Czytania zorganizujemy w przestrzeni wirtualnej. W programie rozmowy z pisarzami i miłośnikami zwierząt, głośne czytanie i konkursy.
Wkrótce więcej szczegółów.
CZYTANIE NA DYWANIE
Wczoraj, czyli 4.05.2020r., obchodziliśmy Dzień Strażaka. Posłuchajmy więc bajeczkę z główeczki, pt. Smok Kleofas Strażakiem.
W ten sposób podziękujemy choć troszkę wszystkim stażakom za ich bardzo ciężką i często niebezpieczną pracę.
10 najpiękniejszych bibliotek na świecie
8 maja 2020 roku obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu najpiękniejszych bibliotek na świecie. Wybudowanych, by imponować i zapierać dech w piersi, by skłaniać do refleksji i pogłębiania wiedzy. Słowem: każdy znajdzie coś dla siebie.
10 najpiękniejszych bibliotek na świecie
2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książek dla Dzieci
Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek oraz czytania wśród najmłodszych. Obchodzone jest w rocznicę urodzin słynnego baśniopisarza Hansa Christiana Andresena.
proszę przejrzeć wiadomości, rozwiązać rebusy, krzyżówki o tym znakomitym duńskim pisarzu.
https://padlet.com/edkill235/Hans_Christian_Andersen
Balonikowo - relaksacja dla dzieci i młodzieży
Głównym celem technik relaksacyjnych jest wprowadzenie w stan odprężenia i dobrego samopoczucia fizycznego oraz psychicznego. Relaks jest jednym ze sposobów na łagodzenie napięcia emocjonalnego i stresu – zjawisk obecnych w życiu codziennym, także u dzieci i młodzieży. Trening relaksacyjny wzmacnia koncentrację uwagi, rozwija wyobraźnię, redukuje lęki i agresję, poprawia relacje w grupie.
Zapraszamy do relaksacji, którą proponuje nam pani Ela Marcińska- nauczycielka chemii, która uczy w naszej szkole, ale także miłośniczka i trenerka jogi,
https://soundcloud.com/ela-marcinska/balonikowo
Bajki terapeutyczne dla najmłodszych dzieci
Na różnych stronach internetowych, ale i w naszej bibliotece szkolnej, znajdziemy dużo inormacji o bajkach pomagajkach (terapeutycznych) – bajkach, które mogą pomóc Twojemu dziecku w przezwyciężeniu jego problemów. Niektórzy nazywają je “bajki terapeutyczne”, inni “bajki-pomagajki”. Pomagajki to przyjemna nazwa, bo pokazuje, że nie trzeba być “chorym”, żeby z nich korzystać. One są po to, by pomóc we wszystkich tych troskach dzieciństwa, które każde dziecko w mniejszym lub większym stopniu ma.
bajki terapeutycznehttps://www.dbp.wroc.pl/biblioteki/wroclaw/polecamy/literatura-dla-rodzicow/dzieci-przedszkolnnych/ciekawe-adresy-przedszkole/894-bajki-terapeutyczne-lekarstwo-na-smutki
Dzień czytania J.R.R. Tolkiena
ZPRASZAM DO PRZECZYTANIA INFORMACJI O TOLKIENIE, A NASTĘPNIE DO ROZWIĄZANIA QUIZU
John Ronald Reuel Tolkien - ur. 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, obecnie na terytorium RPA, zm. 2 września 1973 w Bournemouth w Anglii – angielski filolog i pisarz. Najbardziej znany jako autor trylogii "Władca Pierścieni" i powieści "Hobbit", których akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia. Jeden z prekursorów współczesnej literatury fantasy.
25 marca obchodzony jest Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Fani Tolkiena obchodzą to święto w rozmaity sposób, na przykład organizują spotkania, imprezy cosplayowe i dyskusje dotyczące świata Śródziemia. W tolkienowskim świecie data 25 marca to także święto, bo właśnie tego dnia obchodzono Upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień.
Światowy Dzień Czytania Tolkiena ustanowiono w 2003 roku. Zapraszamy do korzystania z materiałów opracowanych z okazji święta J.R.R.Tolkiena.
John R. R. Tolkien - materiał w bibliotece zasobów WEBowadbp (kliknij)
1-7.03 Międzynarodowy Tydzień E-KsiążkiCzy znasz już IBUKA Librę? Czy wiesz jakie to proste, aby mieć dostęp do dziesiątek, a nawet setek e-książek z dowolnego miejsca na ziemi, w wybranym przez Ciebie czasie, za darmo? IBUK Libra to nie tylko e-czytelnia PWN. To zaawansowane narzędzie do pracy z tekstem, gdzie możesz robić notatki, czy tworzyć cytowania do pracy semestralnej, bądź dyplomowej.
Nowe funkcje na platformie dla czytelników IBUK Libra - są nimi, cytowanie prac oraz tworzenie projektów w MyIBUK.
Dołączamy:
- IBUK Libra w Międzynarodowym Tygodniu E-książki. Nowe funkcje
- baner
- kreacja SM do użycia na profilu Fb lub Instagram bibliotekiZapraszamy także do obejrzenia:
- https://www.youtube.com/watch?v=p-DQnp1fvgI
- https://www.youtube.com/watch?v=7GNxlHtmtWkDostęp do materiałów: https://libra.ibuk.pl/Nowości książkowe w bibliotece szkolnej
Dziennik Cwaniaczka. Zrób to sam!
Dziennik Cwaniaczka. Droga przez mękę. Tom 9
Dziennik cwaniaczka. No to lecimy. Tom 12
Dziennik cwaniaczka. Jak po lodzie. Tom 13
Dziennik cwaniaczka 14. Totalna demolka
Zaginięcie - R. Mróż
Zerwa - R. Mróz
Iluzjonista - R. Mróz
Kicia kocia jest chora - A. Głowińska
Ao No Exorcist cz. 2
Książki zostały zakupione z funduszy Rady Rodziców. Zapraszamy do biblioteki.
Lapbooki uczniów klasy IV
Uczniowie klasy IV przygotowali lapbooki na podstawie przeczytanych lektur.
Własnoręcznie wykonane prace omówili na lekcji języka polskiego, a następnie zorganizowali wystawę w bibliotece szkolnej.
Pomysłodawcą lapbooków była pani Monika Janiszewska- nauczycielka języka polskiego.
Ortograficzne lapbooki uczniów klasy III b
Uczniowie klasy III b, w ramach pracy domowej, wykonali przepiękne ortograficzne lapbooki.
Lapbook jest to własnoręcznie wykonana książka na określony temat np. ulubionego bohatera, klubu sportowego, matematyczny, językowy itp.
Charakterystyczne dla lapbooka jest interaktywna przestrzeń (zagadki, puzzle, gry, opowiadania, listy zdjęcia , mapy itd.). Wszystkie wiadomości umieszczone są w kopertach, kieszonkach, małych książeczkach...
Wystawę interaktywnych książeczek można obejrzeć w bibliotece szkolnej.
Opiekunem klasy jest p. Izabela Rataj
18 stycznia Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka
18 stycznia 1882 roku urodził się twórca uwielbianego przez miliony, sympatycznego Kubusia Puchatka. tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka.
To idealna okazja, żeby sięgnąć po książkę. Przeczytaj ją dziecku lub jeśli potrafi czytać samo, to go posłuchaj. Każda okazja jest dobra, żeby spędzić trochę czasu razem.
Ważną datą jest też 14 października - w dzień premiery pierwszej książeczki, obchodzimy urodziny Kubusia Puchatka.
Miś o Bardzo małym Rozumku wypowiadał często bardzo mądre uwagi, podobnie jak jego przyjaciele...
Cytaty z Kubusia Puchatka to życiowe mądrości w pigułce.
Ale zresztą... czym są urodziny? Dziś są, jutro ich nie ma...
Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić
– Powiedz, Puchatku – rzekł wreszcie Prosiaczek – co ty mówisz, jak się budzisz z samego rana?
– Mówię: „Co też dziś będzie na śniadanie?” – odpowiedział Puchatek. – A co ty mówisz, Prosiaczku?
– Ja mówię: „Ciekaw jestem, co się dzisiaj wydarzy ciekawego”.
Puchatek skinął łebkiem w zamyśleniu.
– To na jedno wychodzi – powiedział.– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje"Obiecaj, że zawsze będziesz o tym pamiętać: jesteś odważniejszy, niż sam w to wierzysz, jesteś silniejszy, niż ci wydaje i jesteś mądrzejszy, niż myślisz."
Książki Kubusia Puchatka można wypożyczyć w naszej bibliotece szkolnej
"Mała książka - wielki człowiek"
Drodzy Rodzice!
Zapraszamy do udziału w kampani społecznej "Mała książka - wielki człowiek", która przypomina o korzyściach płynących ze wspólnego, rodzinnego czyatnia już od pierwszych miesięcy życia dziecka:
"Znajdźmy wspólny język" - hasło przewodnie Nocy Bibliotek
Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek, jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia - niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. W naszej szkole również włączyliśmy się do tej akcji i w dniu 18.10. 2019 zorganizowaliśmy to przedsięwzięcie.
Wszystkich przybyłych uczniów i ich rodziców powitaliśmy, wręczając im ekslibris (naklejkę), którą otrzymaliśmy od organizatorów.
Następnie przeszliśmy do biblioteki szkolnej, by tam rozpocząć gry i zabawy, przygotowane na ten dzień.
Pierwszą zabawą była planszowa gra w ciemno (na podstawie książek albumowych).
Po tym zadaniu zeszliśmy do piwnicy i tam w 4 pomieszczeniach (podzieliliśmy się na 4 grupy) był escape room, w ciemnościach (korzystaliśmy z latarek) szukaliśmy wskazówek, gdzie znajdują się książki, a w nich były zadania do wykonania. Gdy zadania zostały wykonane, mogliśmy wyjść z pomieszczenia.
Escape room wzbudził wiele emocji. Na zakończenie obejrzeliśmy film pt. "Ptyś i Bill", zrealizowany na podstawie komiksu, który jest dostepny w naszej bibliotece.
Nowości książkowe w bibliotece
AUTOR: Sarah J. Maa
CYKL: Dwór cierni i różGATUNEK: FantastykaBOHATER: FeyraDziewiętnastoletnia Feyra jest łowczynią. Podczas srogiej zimy zapuszcza się w pobliże muru, który oddziela ludzkie ziemie od Prythianu, krainy zamieszkałej przez rase obdarzoną magią śmiertelnie niebezpiecznych stworzeń, która przed wiekami panowała nad światem. Podczas polowania Feyra zabija ogromnego wilka. Wkrótce w drzwiach jej chaty staje pochodzący z wysokiego rodu Tamlin w postaci złowrogiej bestii, żądając zadośćuczynienia za ten czyn.Feyra musi wybrać – albo zginie w nierównej walce, albo uda się razem z Tamlinem do Prythianu i spędzi tam resztę swoich dni. Pozornie dzieli ich wszystko – wie, pochodzenie, ale przede wszystkim nienawiść, która przez wieki narosła między ich rasami. Jednak tak naprawdę są do siebie podobni o wiele bardziej, niż im się wydaje. Czy Feyra będzie w stanie pokonać swój strach i uprzedzenia?Autor Andrzej ZiemiańskiGatunek: fantasy, powieśćDołącz do ponad półmilionowej armii fanów Achai. To także Twoje Imperium. Achaja już ponad 10 lat temu udowodniła, że jest jedyną cesarzową w świecie fantastyki. Kolejne powieści z serii zdobywają coraz większe rzesze sympatyków.
Achaja była księżniczką potężnego Królestwa Troy. Jednak zdążyła już o tym zapomnieć... Jako żołnierz i niewolnica nauczyła się sztuki przetrwania. Zrozumiała, że aby coś od życia otrzymać trzeba wiele poświęcić.
15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze.
Zbiór opowiadań dla dzieci w wieku 11–15 lat – o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata…
Autorami piętnastu opowiadań (o każdej z piętnastu wartości) są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.
Opowiadanie o mądrości napisał zaś związany od lat z Fundacją Andrzej Maleszka, niezwykle popularny i lubiany autor bestsellerów dla dzieci i znakomity reżyser.
Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika. Znakomicie napisana, świetnie zilustrowana – śmieszy i wzrusza, rozczula i skłania do refleksji, prowokuje do sporów i dyskusji.
Na pewno nie jeden nastolatek będzie identyfikował się z bohaterami „Gorzkiej czekolady” – Kacprem, któremu tak trudno zdobyć się na odwagę, nastoletnią właścicielką wielorasowego psa Kufla, której życie będzie o wiele prostsze, gdy przestanie notorycznie kłamać, Jackiem i Marcinem, którzy zupełnie inaczej oceniają, co to szczęście, a co pech.
W tych opowiadaniach znajdą też swoje portrety sami dorośli – czasem (jak w „Rajskim ptaku”) ostro zarysowane. I świat, który w tym wieku ocenia się może najsurowiej, ale jakże szczerze.
Piętnaście opowiadań – piętnaście wartości na piętnastolecie Fundacji ABC XXI, która od lat mówi o emocjach młodych czytelników, czyli o tom, co najważniejsze.
Ważna książka o ważnych sprawach – na ważny wiek.
To 3 część komiksu. Ptyś to bardzo pomysłowy chłopiec, który nie jest pilnym uczniem, lubi za to spędzać czas w towarzystwie swego najlepszego przyjaciela psa Billa. W wielu przygodach towarzyszy mu też kolega o imieniu Piotrek oraz mieszkająca u niego w domu żółwica Koralina. Są też oczywiście rodzice Ptysia, ludzie o stalowych nerwach, potrafiący wytrzymać największe dziwactwa i najbardziej zwariowane pomysły. Choć trzeba przyznać, że czasami też zachowują się podobnie jak syn, co by potwierdzało, że niedaleko pada jabłko od jabłoniPtyś to bardzo pomysłowy chłopiec, który nie jest pilnym uczniem, lubi za to spędzać czas w towarzystwie swego najlepszego przyjaciela psa Billa. W wielu przygodach towarzyszy mu też kolega o imieniu Piotrek oraz mieszkająca u niego w domu żółwica Koralina. Są też oczywiście rodzice Ptysia, ludzie o stalowych nerwach, potrafiący wytrzymać największe dziwactwa i najbardziej zwariowane pomysły. Choć trzeba przyznać, że czasami też zachowują się podobnie jak syn, co by potwierdzało, że niedaleko pada jabłko od jabłoni.
Z chwilą gdy do domu państwa Lahmanów trafia rezolutna srebrna łyżka, życie rodziny zaczyna nabierać nowych barw. Łyżka pomaga gospodarzom, a z ich małym synem Dawidem nawiązuje szczególną więź. Dzięki tej znajomości chłopiec staje się bohaterem wielu niezwykłych przygód.
Opowieść o srebrnej łyżce w poetycki sposób pokazuje, co jest w życiu najważniejsze.
Wszystko zaczęło się od tego, że zachorował pan od geografii, a na zastępstwo przyszedł do klasy woźny Mikołaj, który znał mnóstwo przedziwnych opowieści... Świetna lektura dla dorosłych i dla dzieci. Zabawna, oparta na subtelnym dowcipie, aluzjach i grach językowych bajka o dziwnym księstwie, w którym nie ma środka, a wszystkie sprawy toczą się na marginesie. Nieco groteskowy świat pełen absurdalnych sytuacji, w których mimo wszystko daje się dostrzec zadziwiające podobieństwo do znanej skądinąd rzeczywistości.Niezwykli mieszkańcy pensjonatu dla Niezwykłych Stworzeń przy Whipple Road 26, troll Ulf, czarodziej Brian Brainsweller i Wiedźma z Dribble, a także zupełnie zwyczajny chłopiec o imieniu Ivo mają do wypełnienia niebezpieczną misję. Muszą uwolnić księżniczkę Mirellę więzioną przez budzącego grozę ogra z Oglefort. Jednak kiedy docierają na miejsce, okazuje się, że ogr przechodzi załamanie nerwowe, a księżniczka nie ma najmniejszego zamiaru wracać do swojego królestwa. Czy czwórce przyjaciół uda się uratować ogra i doprowadzić sprawy do szczęśliwego końca?
Relacja z konferencji dla nauczycieli bibliotekarzy"W dniu 17 października 2019 r. odbyła się w Bibliotece Pedagogicznej w Świdnicy, konferencja na temat wpływu Internetu na czytelnictwo współczesnych nastolatków, w której uczestniczyli nauczyciele bibliotekarze szkół podstawowych powiatu świdnickiego. W zaaranżowanej w czytelni kawiarence Pani Beata Jurczak, nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie, przedstawiła różnorodne działania w zakresie rozwijania kompetencji czytelniczych uczniów i rodziców podejmowane przez Nią i Panią Agnieszkę Kosińską. Zaprezentowała także atrakcyjną witrynę internetową biblioteki szkolnej, która dla bibliotekarzy może stać się źrodłem pomysłów do wykorzystania w pracy pedagogicznej z młodymi czytelnikami." Wśród uczestników konferencji była pani Bogumiła Jas - nauczyciel bibliotekarz naszej szkoły.
źródło: https://www.dbp.wroc.pl/biblioteki/swidnica/
MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH, czyli obchodzimy imieniny biblioteki
Kto wymyślił to święto?
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych zainicjowany został w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych (International Association of School Libriarianship). Dotychczas był obchodzony co roku w czwarty poniedziałek października, a od dwóch lat październik jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: „Biblioteki szkolne: Pełen obraz” (School Libraries: The Big Picture).
W bibliotece:
- chętnie Cię widzimy
- nie stawiamy stopni
- do niczego nie zmuszamy
W bibliotece możesz:
- wybierać i wypożyczać książki
- czytać czasopisma
- wyszukiwać informacje
- mieć spokoój
- usmiechać się
Wizyta uczniów klasy VIII w bibliotece miejskiej w Świdnicy
Uczniowie klasy VIII, wraz z opiekunami, wybrali się do biblioteki miejskiej w Świdnicy.
Pracownik opowidział o historii budynku, w którym mieści się biblioteka, a nastepnie oprowadził nas po działach Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Zwiedziliśmy Wypożyczalnię dla Dorosłych, Dział Multimedialny, Czytelnię Ogólną, Wypozyczalnię dla Dzieci oraz podziemia budynku.
Następnie poszliśmy do kina na film pt "Legiony".
Opiekunami wyjazdu były: p. Maria Kubica i p. Bogumiła Jas
"Czy wiesz, że...
- Czytanie daje szczęście. Ludzie, którzy czytają książki, są bardziej zadowoleni z życia. Tak po prostu. Potwierdziły to badania naukowe.
- Czytanie jest warunkiem sukcesu. Prawie wszyscy wpływowi, najbogatsi, a już na pewno najmądrzejsi ludzie sa zadeklarowanymi fanami książek. Jeśli zastanawiasz się, co robić, by osiągnąć sukces, to po prostu zacznuj czytać. To najlepsza inwestycja, w dodatku przyjemna i darmowa.
- Czytanie daje spokój. Książka przenosi Cię do innej rzeczywistości, w świat fikcyjnych bohaterów i ich problemów. Dzięki temu zapominasz o swoich. Naukowcy zbadali, że czytanie jest jednym najlepszych sposobów na stres,porównywalnym z medytacją.
- Czytanie uczy życia. Gdy czytasz książkę, wchodzisz "w buty jej bohaterów". analizujesz ich działania, oceniasz decyzje, denerwujesz się ich losem. Poznajesz sytuacje, których nigdy nie przeżyjesz i uczysz się, jak postępować. W żaden inny sposób nie wnikniesz w życie fikcyjne postaci tak mocno, jak za pomoca książki.
- Czytanie zwiększa atrakcyjność i pewność siebie. Osoby oczytane są postrzegane jako bardziej atrakcyjne. Pewnie m.in. dlatego, że maja dużą wiedzę, są ciekawsze i można sie od nich czegoś nauczyć. Z podobnych względów czytanie w czytanie wzmacnia pewność siebie. Gdy masz wiele do powiedzenia, rozmowa w wymagającym gronie przestaje być wyzwaniem.
- Czytanie zwiększa inteligencję. Z książek wiele się dowiesz - to jasne. Ale jeszcze ważniejsze jest to, jak czytanie wpływa na twój mózg. Czytając, tworzysz w głowie mapę wątków, wydarzeń i bohaterów. Pamiętasz, co działo sie np. 200 stron wcześniej. Nawet nie zauważysz, z jaką intensywnością twój umysł gromadzi i selekcjonuje informacje, ćwicząc pamięć. Wnikając w fikcyjny świat, uczysz się także całkowicie skupiać na jednej czynności. To kluczowa umiejętnośćw czasach licznych , rozzpraszających bodźców.
Myślę, że tak zmotywowani, coś poczytacie?
WARTO PRZECZYTAĆ...
"BÓG NIGDY NIE MRUGA" - autorkę, Reginę Brett, czytelnicy docenili i pokochali na całym świecie. Dlaczego polecamy właśnie tę książkę? Bo jest przejmująca, wzruszająca, zabawna i czarodziejska. To mądre, przepełnione empatią i szczerością, ponadczasowe felietony. Pięćdziesiąt wskazówek. Pięćdziesiąt lekcji, w których autorka przeplata własne przeżycia z doświadczeniami ludzi spotkanych na swojej drodze. Przywołuje ważne dla siebie postaci, znaczące książki i filmy, inspirujące modlitwy i wypisy z lektur, przypomina o sile psalmów i prostych sentencji. Książka ta stanie się bliska każdemu, kto kiedykolwiek znalazł sie na życiowym zakręcie oraz wszystkim szukającym inspiracji. Niech każda z pięćdziesięciu lekcji będzie manifestem- jak bohaterka jednego z esejów, z prostym hasłem, "Życie jest dobre". Bo takie jest. Naprawdę uwierzcie".
artykuł w: Gimbusik 2019, Gazetka Szkolnego Ośrodka Kariery w Lutomi Dolnej
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
W roku 2019 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (niedziela), w naszej szkole tę akcję przeprowadziliśmy dzisiaj, czyli 27.09.2019 r w piątek, w bibliotece szkolnej.
Jest to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Dzieciom z klas 1-3 zproszeni goście przeczytali baśń Janiny Porazińskiej pt. "Srebrna kaletka".
Po wysłuchanego tekstu dzieci uczestniczyły w rozmowie nt. tej baśni. Zostały także zachęcone do codziennego czytania.
Otrzymały również upominki, kolorowanki, zakładki do książek, książeczki i maskotki z serii Gang Słodziaków.
Wśród czytających zaproszonych gości byli: pani dyrektor szkoły Elżbieta Kwaśnik, pani Beata Szyszka- przedstawiciel Rady Gminy Świdnica, przewodnicząca komisji oświaty, pani Violetta Chudzińska- rodzic z klasy Ic, pan Krzysztof Jas- dyrektor GOKSiRu oraz uczennice klasy VIII- Viktoria, Julia, Malwina i Ola.
W klasach IV-VI uczniowie z klas VIII czytali fragmenty "Mikołajka" oraz zachęcali do czytania "Harrego Pottera".
Serdecznie dziekujemy wszystkim, którzy byli z nami tego dnia.
Crossbooking, czyli dzielimy się książkami
FREE BOOK ZONE, czyli biblioteka bez kart, bez kar, pomysł wziął się z coraz popularniejszej idei crossbookingu, czyli nieodpłatnego dzielenia się książkami. Celem jest zapewnienie maksymalnego dostępu do słowa pisanego, zarażanie miłością do czytania oraz propagowanie ekologii, także w zakresie dzielenia się literaturą.
Crossbooking odbywa się w autobusach, na przystankach, w kawiarniach – ludzie zostawiają swoje książki dla innych, nie oczekując w zamian żadnych korzyści finansowych.
W naszej szkole tę ideę nazwaliśmy „Strefą wolnych książek”.
Zasady są proste: przynieś książkę już przeczytana lub po prostu niepotrzebną i postaw ją na regale, który znajduje się koło szkolnej biblioteki.
Nie „ścigamy” nikogo za to, że trzyma książkę dłużej niż powinien. Liczy się przyjemność czytania.
Jak widać na zdjęciu nasza biblioteczka wymaga uzupełnienia, dlatego prosimy "podzielcie się książką" Dziękujemy.
ROK SZKOLNY 2018/2019
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony był 29 września. Święto ma już 14-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W tym dniu w wielu miejscach organizowane jest wspólne, głośne czytanie.
Z inicjatywy nauczycielki języka polskiego i jednocześnie pani bibliotekarki Moniki Janiszewskiej, w naszej szkole też odbyła się taka akcja. Do wspólnego czytania zaproszona została pani dyrektor Krystyna Kwaśnik, która czytała najmłodszym wiersze Jana Brzewchwy i Juliana Tuwima.
Propagatorzy głośnego czytania radzą, aby czas na czytanie zaplanować, aby nie był on przypadkowy. Należy też dobrać lekturę do upodobań małego słuchacza po to, by mógł wspólny czas z rodzicem, czy opiekunem spędzić z przyjemnością i odbierać go, jako prawdziwą przygodę. Zachęcają także do kontynuowania tej czynności później, kiedy dzieci czytają już samodzielnie. Dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija też zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania. Tak spędzony czas wspólnie z dzieckiem procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej rozwiązywać problemy wieku nastoletniego.
IV Ogólnopolska Noc Bibliotek
Czytanie na trawie i drzewie
Kiermasz świąteczny
„Każdemu potrzebny jest miś!”
Z okazji Święta pluszowego Misia w dniach 24 i 27 listopada br. odbyła się w naszej szkole akcja czytelnicza, która miała na celu zapoznać dzieci z historią narodzin pluszowego misia oraz propagować ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. Tego dnia wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami do szkoły. Na korytarzach zrobiło się przytulnie, kolorowo i „misiowo". Pluszowe maskotki towarzyszyły nam w czasie przerw i na lekcjach. Głównym punktem obchodów „misiowego święta” było głośne czytanie fragmentów książek A. A. Milne oraz tematyczne spotkania w klasach przy słodkim „małym co nieco”.
Jest takie cudowne miejsce….
Uczniowie klasy 5 a i 5 b wykonali piękne makiety przedstawiające miejsce akcji lektury pt. „Chłopcy z Placu Broni” . Wykorzystując różnorodne materiały techniczne dzieci wykonały projekty placu, o który walczyli bohaterowie lektury. Na pracach można było podziwiać elementy zabudowy i pejzażu węgierskiego miasteczka. Piątoklasiści eksponowali swoje prace czytelnikom w bibliotece szkolnej i udostępnili je na wystawę w świetlicy szkolnej. Zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia makiet.
Wolontariat - okładanie książek
Nowe książki w bibliotece
W dniach od 28 do 29 września w naszej szkole po raz kolejny odbyły się akcje czytelnicze związane z propagowaniem Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Tego dnia w szkole czas płynął szybciej i przyjemniej, ponieważ na lekcjach rozbrzmiewały brawurowe interpretacje książek czytanych przez rodziców i nauczycieli. Uczniowie po raz kolejny mieli możliwość przeniesienia się w świat przygód literackich. Czytelnicze spotkania w klasach stały się okazją do zapoznania z nowościami, które w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pozyskała nasza biblioteka szkolna. Uczniowski plebiscyt na najciekawszą książkę wygrała lektura pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” autorstwa Justyny Bednarek. Tekst tej czasami wzruszającej, czasami zabawnej - ale zawsze głębokiej w interpretacji książki był najczęściej czytanym uczniom utworem. Najmłodszym słuchaczom przygodzie z czytaniem towarzyszyły kolorowe maskotki i kostiumy ulubionych postaci z bajek.
Witam w nowym roku szkolnym 2017/2018!
Biblioteka szkolna to miejsce, które przeniesie Cię w zaczarowany świat fantazji, świat wiedzy, informacji i realizowania Twoich pasji. Nasz księgozbiór zawiera wiele interesujących książek z różnych dziedzin wiedzy oraz literaturę piękną, wśród której znajdziesz też nowości i bestsellery. Ze zbiorów bibliotecznych mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły. W wypożyczalni jest wolny dostęp do półek, co oznacza, że samodzielnie możesz poszukać książki, która Cię zainteresuje. Zbiory wypożyczamy na lekcje, do domu – nawet na czas ferii i wakacji. W czytelni w księgozbiorze podręcznym możesz wyszukać informacje, odrobić lekcje, pogłębić swoje zainteresowania i pasje oraz po prostu – w ciszy przeczytać kolejny rozdział wciągającej książki. Biblioteka organizuje konkursy, wystawy, kiermasze, pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika, promuje akcje Fundacji „ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom” m.in. Dzień Głośnego Czytania.
Zachęcam do odwiedzin. Przyjdź i poczytajmy razem!
Do naszej biblioteki docierają niecierpliwie oczekiwane nowości wydawnicze zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Chętni czytelnicy pomagali w rozpakowaniu książek z kartonów i ich przeliczaniu. W najbliższych dniach odbędą wystawy prezentujące nowe książki. Wiele pozycji nowo zakupionych do biblioteki pochodzi z wyboru uczniów oraz wychowawców, nauczycieli i rodziców oraz wcześniej opracowanych przez bibliotekę szkolną propozycji. Niektórzy uczniowie już rezerwowali sobie wybrane książki, jako pierwsze które przeczytają. Miło było popatrzeć jaka radość panowała wśród uczniów na widok tych nowości. Mam nadzieję, iż zapał ten nie opuści moich czytelników do końca roku szkolnego. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, ponieważ książki muszą przejść cały proces przygotowania, zanim trafią na półki.
Akcja Głośnego Czytania
Pierwsze tygodnie czerwca w naszej szkole minęły pod hasłem głośnego czytania. W klasach odbyły się akcje czytelnicze, które nawiązywały do XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego Czytania Dzieciom organizowanego przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom. Podczas zajęć z wychowawcami, lekcji bibliotecznych i nawet spacerów nauczyciele czytali uczniom literaturę dziecięcą, której propozycje wybierali sami uczniowie. Największą popularnością wśród młodych czytelników biblioteki szkolnej od kilku miesięcy cieszy się seria szwedzkich kryminałów dla dzieci „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. To właśnie fragmenty tej książki najczęściej wybrzmiewały w klasach. Czytający nauczyciele zapoznawali też uczniów ze swoimi ulubionymi książkami z dzieciństwa, czytali ciekawe, humorystyczne fragmenty wybranych lektur. Mamy nadzieję, że rozpoczęta w ostatnich dniach roku szkolnego przygoda z książką będzie kontynuowana przez czytelników naszej biblioteki także w czasie wakacji. Życzymy wszystkim udanych wakacji, miłych chwil spędzonych na łonie przyrody (także z książką). Do zobaczenia we wrześniu.
Pasowanie pierwszoklasistów na czytelnika
Dnia 28 marca br. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelników szkolnej biblioteki. Spotkanie, w którym uczestniczyła również w roli aktorów klasa III b, odbyło się w szkolnej świetlicy. Pierwszoklasiści w obecności pani dyrektor złożyli uroczystą przysięgę, którą zobowiązali się do czytania książek i poszerzania swojej wiedzy. Klasa III b pod kierunkiem pani Izabeli Rataj zaprezentowała swoim młodszym koleżankom i kolegom zabawną i uwspółcześnioną wersję baśni „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. W zaprezentowanym przedstawieniu motyw księżniczki czekającej na rycerza nabrał nowego i bawiącego pierwszaków wymiaru. Uczniowie przekonali się, że warto czytać książki, dbać o kulturę słowa i odwiedzać szkolną bibliotekę. Na pamiątkę pasowania na czytelnika każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz zakładki promujące czytanie.
Lapbooki o Afryce na szkolnej wystawie
Uczniowie klasy III b w ramach prac domowych wykonali zaskakujące formą i kolorami lapbooki, które zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom w bibliotece i świetlicy szkolnej.
Lapbook to własnoręcznie wykonana praca plastyczna zamknięta w teczce tematycznej. To co jest charakterystyczne dla lapbooka to interaktywna przestrzeń (zagadki, puzzle, gry, opowiadania, listy, zabawy matematyczne, zdjęcia, mapy itp.). Wszystkie wiadomości najczęściej umieszcza się w kieszonkach, kopertach oraz maleńkich książeczkach o przeróżnych kształtach.
Lapbook może dotyczyć wybranego tematu, np. ulubionej książki, zwierzaka, klubu sportowego, kraju itp. Wykonanie własnoręcznego lapbooka nie jest trudne – wymaga chęci i odrobiny wyobraźni. To doskonały sposób na łączenie nauki z zabawą. Zapraszamy do obejrzenia prac.
Wizyta w Panoramie Racławickiej i Muzeum Narodowym
W dniu 14 marca br. uczniowie klas czwartych i chętni czytelnicy biblioteki wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do wrocławskich instytucji kultury. Naszym celem było obejrzenie i poznanie Panoramy Racławickiej oraz udział w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wszyscy uczestnicy wycieczki przyznali, że największe wrażenie zrobił na nich przekaz malowidła upamiętniającego bitwę pod Racławicami. Dzięki połączeniu perspektywy malarskiej i efektów technicznych imitujących pole bitwy zwiedzający uczniowie mieli wrażenie, że przenieśli się w powstańczą rzeczywistość. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się też tematy lekcji muzealnych w Muzeum Narodowym. Wizyta w Muzeum przebiegła pod znakiem poszukiwania oznak przemijania w dziełach sztuki. Przewodnicy zaprezentowali uczniom ciekawostki o eksponatach, które były świadkami minionych czasów. Poznaliśmy ukryte przekazy na obrazach wybitnych malarzy, urzekły nas zabytkowe przedmioty, które służyły ludziom w dawnych epokach, niepowtarzalne rzeźby oraz klimat ciszy i skupienia, który panował w pięknym gmachu Muzeum.
Jak wygląda świat ulubionych baśni w makietach scenograficznych?
Uczniowie klasy piątej na lekcjach plastyki wykonali piękne scenografie wybranych baśni. Wykorzystując pudełko jako scenę umieścili w nim narysowane, namalowane lub wycięte z kolorowych materiałów elementy pejzażu lub wnętrza, w którym rozgrywa się wybrana scena z baśni. Najczęściej zilustrowany został świat baśni H. CH. Andersena, którego bogactwo urzekło wyobraźnię młodych czytelników. Po zakończeniu pracy piątoklasiści eksponowali swoje prace czytelnikom w bibliotece szkolnej i udostępnili je na wystawę. Zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia makiet.
Nowości w bibliotece szkolnej
Drodzy Czytelnicy w naszej bibliotece pojawiły się nowe książki. Gorąco zapraszam do ich wypożyczania - szczególnie na czas zbliżających się ferii zimowych.
Wśród nowości znajdziecie m.in.:
-serię „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” – szwedzkie opowiastki kryminalne, w których bohaterowie błyskotliwie rozwiązują nawet najbardziej zagmatwane tajemnice,
-kolejne części opowieści o milutkich zwierzątkach Holly Webb o z cyklu „Zaopiekuj się mną”,
-oraz ciekawe i pięknie wydane książki podróżnicze, przygodowe i obyczajowe.Zapraszam do lektury.
Szkolny konkurs na projekt okładki do ulubionej książki został rozstrzygnięty!
W świątecznej atmosferze, po przedstawieniu jasełkowym w dniu 22 grudnia 2016r. uczestnicy konkursu na projekt okładki do ulubionej książki poznali wyniki konkursu, w którym wzięli udział. Jury przyznało, że prace wykonane przez uczniów były ciekawe, kolorowe i trafnie nawiązywały do treści prezentowanych lektur. Najciekawsze prace znalazły się na wystawie na szkolnych korytarzach, a prace wyróżnione wyeksponowano w szkolnej bibliotece.
Laureatami konkursu zostali:
Wiktoria Patynowska – za projekt okładki do „Mikołajka”
Laura Samek –za projekt okładki do książki „Jednorożec”
Franciszek Woliński – za projekt okładki do książki „Chłopcy z Placu Broni”
Martyna Boguszewska – za projekt okładki do książki „Cukierku, ty łobuzie”
Wyróżniono tez pracę pt. „Śladami bohaterów W pustyni i w puszczy” Malwiny Kuski z kl.4b.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy sukcesu.
Kiermasz świąteczny "Czytanie uskrzydla"
Dnia 12 grudnia br. w dniu spotkań z rodzicami w świetlicy szkolnej odbył się kiermasz świąteczny zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Przybyli rodzice i uczniowie mogli zakupić świąteczne ozdoby, stroiki, sianko oraz domowe wypieki –smaczne pierniczki i ciasteczka. Dużym zainteresowaniem cieszyło się też stoisko z książkami pn. „CZYTANIE USKRZYDLA”, na którym uczennice z klasy 4a sprzedawały książki edukacyjne, kolorowanki świąteczne, poradniki i literaturę dla dzieci i młodzieży.
Mikołajkowy turniej gier planszowych w szkolnej bibliotece
Okazuje się, że w naszej szkole jest wielu miłośników gier planszowych. 6 grudnia tłumnie pojawili się oni w szkolnej bibliotece, by rozegrać partię swojej ulubionej gry. Tego dnia w czytelni odbył się Mikołajkowy turniej gier planszowych, w którym wzięli udział chętni uczniowie. Obok najbardziej zatwardziałych czytelników, którym nie przeszkadzały emocje gry, pojawili się m.in. miłośnicy szachów, gry Scrable, Monopoly. Na przerwach i podczas wolnych zajęć przy stolikach toczyły się emocjonujące pojedynki uczące dzieci logicznego myślenia, kojarzenia, refleksu i cierpliwości. Mamy nadzieję, że chwile spędzone z grami planszowymi, nie odciągnęły czytelników od ich lektur.
Tak wygląda świat naszych lektur!
Dnia 8 listopada uczniowie klas czwartych przygotowali wystawę prac inspirowanych omawianymi przez nich lekturami: „Akademią pana Kleksa” oraz „Pinokiem”. W domach wykonali makiety gmachu Akademii oraz drewniane figurki Pinokia, które można było oglądać w bibliotece szkolnej i w świetlicy. Zaprezentowane prace barwnie ilustrują wygląd miejsc i bohaterów poznanych w książkach. Prace wykonane zostały różnymi technikami, mają niepowtarzalny urok oraz oryginalny charakter. Są inspiracją do przeczytania historii o drewnianym pajacyku oraz zabawnym nauczycielu - panu Kleksie. Wystawa prac obecnie znajduje się w sali nr 11. Zapraszamy chętnych do obejrzenia i życzymy miłych wrażeń.
Konkurs plastyczny
„Śladami bohaterów W pustyni i w puszczy”
Jeżeli przeczytałaś/ przeczytałeś książkę „W pustyni i w puszczy” lub znasz ją z filmu i opowieści rodziców, lubisz rysować mapy, malować pejzaże zachęcam Cię do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Śladami bohaterów W pustyni i w puszczy”. Organizatorem konkursu jest Wydział Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a realizatorem – Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu.
Konkurs adresowany jest dla chętnych uczniów z klas I-VI. Zadanie polega na wykonaniu pracy plastycznej będącej ilustracją w formie mapy do wydarzeń opisanych w powieści Henryka Sienkiewicza. Dopuszcza się następujące techniki prac: rysunek, grafikę, malarstwo, collage, batik. Format pracy nie może być mniejszy niż A3.
Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem konkursu i kartą zgłoszenia. Prace należy przynosić do 28 października br. Więcej informacji udzielą: p. J.Gałuszka i p. M.Janiszewska.
Karta_informacyjna_W_pustyni.pdf
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
29 września nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Do wspólnego głośnego czytania włączyły się wszystkie klasy zapraszając na swoje lekcje chętnych rodziców. Organizatorem akcji była bibliotekarka - pani Monika Janiszewska lider Fundacji „ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom”.
W czwartek w szkole na lekcjach rozbrzmiewały ulubione i popularne wśród młodych czytelników fragmenty książek. Uczniowie z przyjemnością wysłuchali różnorodnych przygód bohaterów literackich, wsłuchali się w różne typy literatury. Interesujące fragmenty słuchaczom zaprezentowali rodzice oraz pani Elżbieta Chlebowska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Witoszowie Górnym. Sympatyczne i niecodzienne spotkania w klasach udowodniły, że czytanie na głos dzieciom to najlepszy sposób, by rozbudzić ich zainteresowanie książką, poprawić koncentrację, refleksyjność oraz zbudować więź i bardziej przyjazne relacje w klasie.
W imieniu uczniów i grona nauczycielskiego jeszcze raz serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i tego dnia znaleźli czas na czytanie dzieciom.
Galeria: