• WARSZTATY Z ZAKRESU PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ
     • WARSZTATY Z ZAKRESU PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ

     • Chcę zdrowo i bezpiecznie żyć” pod takim hasłem w naszej szkole w dniach 17.01-23.01.2019r. odbył się program z zakresu profilaktyki uzależnień dla dzieci i młodzieży, prowadzony przez certyfikowanego instruktora terapii uzależnień Aleksandra Krzysztofa Matusiaka.
      Program składa się z trzech modułów. Jako pierwsi objęci zostali uczniowie klas V-VIII, którzy mieli możliwość podczas zajęć warsztatowych zdobyć wiedzę na temat negatywnych skutków zażywania substancji psychoaktywnych (narkotyki, dopalacze, alkohol, tytoń) oraz zachowań nałogowych takich jak: tv, hazard, Internet, gry liczbowe i substancje uzależniające. W trakcie warsztatów prowadzący omówił również treści związane z cyberprzemocą, w ramach których uczniowie wyposażeni zostali w wiedzę na temat mechanizmów jej powstawania i umiejscowienia jej w przestrzeni medialnej. Nie zabrakło oczywiście informacji na temat istniejącego prawa stosowanego wobec sprawców hejtu.
      Program miał na celu promocję zdrowego stylu życia oraz opóźnienie wieku inicjacji, a przez to zmniejszenie zasięgu ryzykownych zachowań. Założenia programu miały na celu pomóc uczniom w rozwijaniu ważnych umiejętności psychologicznych i społecznych (umiejętności nawiązywania kontaktów z ludźmi, radzenia sobie ze stresem, rozwiązywania konfliktów, opierania się naciskom ze strony otoczenia itp.). Brak takich umiejętności powoduje, że wielu ludzi sięga po chemiczne i coraz częściej behawioralne zastępcze środki radzenia sobie z trudnościami.
      Moduł drugi został przeznaczony dla nauczycieli i wychowawców, którzy będą się szkolić po feriach zimowych. Natomiast moduł trzeci - to spotkanie z rodzicami, które odbędzie się 18 marca 2019r. na terenie naszej szkoły. Podczas spotkania rodzice zostaną zapoznani z mechanizmami uzależnień; uzależnień od dopalaczy, narkotyków, alkoholu,
      e-papierosów, Internetu, gier komputerowych; interwencji w przypadku podejrzewania, że dziecko angażuje się w zachowania ryzykowne.

      Program przeprowadzony został dzięki współpracy i środkom finansowym Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świdnicy.

    • Finał WOŚP
     • Finał WOŚP

     • Uczniowie klas gimnazjalnych kwestowali na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Celem zbiórki pieniędzy jest zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla szpitali dziecięcych. Gimnazjaliści udowodnili, że "pomaganie jest dziecinnie proste".

      Brawo!

     • zDolny Ślązak Gimnazjalista

     • 7. stycznia, Sara Bilska (uczennica klasy IIIc) wzięła udział w Finale XII KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO zDolny Ślązak Gimnazjalista.

      Gratulujemy!

    • DZIEŃ BABCI I DZIADKA
     • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

     • Życzenia dla Babć i Dziadków muszą być wyjątkowe, tak jak wyjątkowe są to osoby w naszy życiu, dlatego dzisiaj z okazji ich święta uczniowie klas I-III zaprezentowali specjalny program słowno-muzyczny ze specjalną dedykacją :)

      Choć Babcia z Dziadkiem lubią przesadzać
      próbując wnukom swoim dogadzać,
      to kocham ich za to ogromnie

      i za to, że zawsze są koło mnie,
      wtedy gdy ich potrzebuję,
      Babciu i Dziadku – dziękuję!

    • CZWÓRKI SIATKARSKIE
     • CZWÓRKI SIATKARSKIE

     • 15 stycznia na hali sportowej przy naszej szkole odbył się gminny turniej czwórek siatkarskich dziewcząt i chłopców klas V i VI. W zawodach wzięły udział drużyny z Lutomi, Pszenna, Bystrzycy, Grodziszcza, a gospodarzem turnieju była reprezentacja naszej szkoły. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów. Sędziami turnieju byli uczniowie naszej szkoły, Kuba Danko z klasy VII i Kacper Klak z klasy IIIb gim., a sędziami przy stolikach punktowych, Miłosz Parużyński i Damian Sienkiewicz z klasy IIIa gim. Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły nie dała żadnych szans rywalkom wygrywając wszystkie mecze, nie tracąc ani jednego seta w całym turnieju, zajmując I miejsce. Dziewczęta będą reprezentować naszą gminę na rozgrywkach powiatowych w Świdnicy. Chłopcy pomimo zaciętych bojów nie zdołali wygrać i ostatecznie zakończyli turniej na IV miejscu. GRATULUJEMY! 
      Reprezentacja naszej szkoły: 
      Martyna Zając kl.VIa, Ala Anioł kl.VIa, Asia Mojsej kl.VIa, Jagoda Babiarz kl.VIb, Milena Adamczewska kl.VII

      Maks Jaworski kl.VIa, Bartosz Korga kl.VIa, Krzysiek Czoraj kl.VIa, Adam Wróblewski kl.VIb, Kuba Kierul kl.VIb

    • KONKURS NA ŚWIDNICKĄ SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ
     • KONKURS NA ŚWIDNICKĄ SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

     • Klasa II b wraz z rodzicami pod opieką wychowawcy Izabeli Rataj, wzięła udział w świdnickim konkursie na szopkę bożonarodzeniową. Konkurs już po raz piąty był organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Zgodnie z regulaminem szopka powinna być przestrzenna i nawiązywać do szopki krakowskiej. Dzięki wspaniałej współpracy uczniów,rodziców i wychowawcy, dzieci zajęły II miejsce w kategorii Szkół Podstawowych. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    • "GDZIE SIĘ PODZIAŁA GWIAZDA?" - JASEŁKA
     • "GDZIE SIĘ PODZIAŁA GWIAZDA?" - JASEŁKA

     • Dnia 21 grudnia kółko teatralne pod opieką p. Izabeli Rataj przedstawiło jasełka pt.,,Gdzie się podziała gwiazda?".Uczniowie przebrani w przepiękne, kolorowe stroje wcielili się w bajkowe postacie i udali się na poszukiwania gwiazdki, którą ktoś ukradł. Zwierzęta bały się, że bez gwiazdy świąt nie będzie. Lecz wszystko dobrze się skończyło i wszyscy mogli udać się do żłóbka. W przedstawieniu wystąpiły również utalentowane skrzypaczki, Maja Wojtowicz, Kalina Nowakowska i Hanna Konior, które zagrały kolędy. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami. I wszyscy udaliśmy się na klasowe wigilie. 

     • PROJEKT POLSKO-CZESKI - DRUGIE SPOTKANIE

     • ​​​​​​​W dniach 17-19 grudnia odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu „Tu i Tam Przyjaciół Mam II” realizowanego przez Szkołę Podstawową w Witoszowie Dolnym i Szkołę w Kopidlnie z Republiki Czeskiej. W spotkaniu wzięło udział 30 uczniów z Polski i 30 uczniów z Czech, którymi opiekowała się sześcioosobowa kadra z zaprzyjaźnionych szkół.
      Spotkanie partnerskie miało świąteczny charakter związany ze zwyczajami i tradycjami polskich Świąt Bożego Narodzenia. Uczestnicy projektu z zaangażowaniem brali udział w różnego rodzaju działaniach m. in. w zajęciach językowo-integracyjnych, na których poznawali podstawowe zwroty i słownictwo przydatne w komunikacji podczas wizyty, czy w zajęciach sportowych na sztucznym lodowisku w Świdnicy.
      Celem realizowanego spotkania było również poznanie bogactwa kulturowego i turystycznego regionu. Odbyły się ciekawe wycieczki do zabytkowego Młyna w Siedlimowicach, do Świdnicy na jarmark bożonarodzeniowy oraz do Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Podczas odbywających się zajęć artystycznych uczestnicy wykonywali niepowtarzalne ozdoby świąteczne: stroiki, łańcuchy na choinkę i bombki, dekorowali świąteczne pierniki. Najbardziej wyczekiwanym przez uczniów momentem była uroczysta kolacja wigilijna, na której Czesi smakowali polskie potrawy. Prawdziwa atmosfera Świąt Bożego Narodzenia zagościła, gdy wybrzmiały śpiewane przez gości i gospodarzy kolędy w języku czeskim i polskim. Wiele radości i emocji zgromadzonym przyniosło też przedstawienie jasełkowe powstałe w trakcie zajęć artystycznych, w którym uczestnicy wspólnie odegrali bożonarodzeniową historię. W trakcie spotkania wigilijnego, w którym uczestniczyli również zaproszeni goście rozstrzygnięto przeprowadzony podczas spotkania konkurs świąteczny na najładniejsze bombki i plakaty.
      Partnerska wizyta uczniów i nauczycieli z Kopidlna była doskonałą okazją do poznania i nawiązania bliższych kontaktów. Dzięki wspólnym zajęciom, które miały głównie świąteczny charakter uczniowie mogli poznać siebie, porozmawiać na temat podobieństw i odmienności kulturowych oraz wspólnej historii obu krajów. Realizacja projektu przyczyniła się do zwiększenia motywacji uczniów do uczenia się języków obcych. Nauczyciele z obu szkół wymienili się doświadczeniami, które będą mogli wykorzystać w dalszej pracy i podczas kolejnych spotkań, które odbędą się w Republice Czeskiej” – podsumowała spotkanie dyrektor Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym Krystyna Kwaśnik.
      Mikroprojekt „Tu i Tam Przyjaciół Mam II” realizowany jest w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska, Funduszu Mikroprojektów. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.


   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym
    • sp-witoszow@wp.pl
    • 74-853-88-29
    • Witoszów Dolny 59-60, 58-100 Świdnica, dolnośląskie
    • SPWitoszow
  • Galeria zdjęć

    brak danych