8 i 9 marca uczniowie klas siódmych spotkali się z panią Władysławą Łach - aktywną seniorką, która od kilkudziesięciu lat piastuje urząd sołtysa wsi Komorów. Spotkanie było jednym z przedsięwzięć w ramach programu realizowanego przez naszą szkołę - "Nawzajem sobie potrzebni".
Pani Władysława opowiadała uczniom o swoich doświadczeniach i przeżyciach z czasów dzieciństwa i młodości, ale przede wszystkim skoncentrowała się na jednej ze swoich pasji- poezji, która towarzyszy jej od wielu lat. Inspiracją do tworzenia utworów poetyckich jest dla pani Łach życie- jego blaski i cienie, sukcesy i porażki. Prezentując własne utwory, koncentrowała się przede wszystkim na temacie ojczyzny- kraju rodzinnego - jego pięknie, tragicznej przeszłości i nadziejach związanych z przyszłością. Uczniowie zainspirowani twórczością poetki postanowili stworzyć własne utwory poetyckie i wydać je w tomiku "A to Polska właśnie". Powstały już nawet pierwsze utwory. Oto jeden z nich - autorstwa Justyny Reich z klasy VIIa:
BARWY OJCZYZNY
Ojczyzna, kraj - tak, to Polska
waleczna i piękna Pani.
To miasto, ten las, ta wioska,
chcę żyć i pracować dla niej.
Płakała, cierpiała, krwawiła,
nikt goić ran jej nie umiał.
Aż wolność swą wywalczyła,
kto Polak - ten to rozumiał.
Nie płacze już moja matka,
jej oczy nie ronią już łez.
Polska - to ta mała chatka,
a przed nią pachnący bez.
Nie słyszę armat wystrzałów,
śpię cicho i spokojnie.
Jak dobrze - możemy pomału
na zawsze zapomnieć o wojnie.
NAWZAJEM SOBIE POTRZEBNI
WARSZTATY KLASY 6 O ZDROWYCH PRZEKĄSKACH
Klasa 6 Dzień Kobiet świętowała w tym roku osobliwie, bowiem poza tradycyjnym symbolicznym upominkiem dla dziewcząt, cała klasa wzięła udział w kulinarnych warsztatach o zdrowych przekąskach w jedynej w Świdnicy "zdrowej" kawiarni - No Sugar Cafe przy ul. Basztowej 1.
Pod kierunkiem pani Asi i Ani uczniowie klasy 6 wraz z wychowawczynią i mamą Kuby uczyli się, jakie śniadanie ma wartość i daje moc do przeżycia intensywnego dnia i jakie przekąski są słodkie i pyszne, mimo że nie zawierają ani grama białego cukru ani białej mąki. Panie prowadzące zajęcia podkreślały także wpływ tego, co jemy, na zdrowie i wygląd naszej skóry. Budyń z kaszy jaglanej z owocami i bakaliami, brownie z czerwoną fasolą czy zdrowa wersja kakao to tylko niektóre propozycje No Sugar Cafe. Uczestnicy warsztatów poznali przy okazji warsztat pracy baristy, a chłopcy mogli sprawdzić się w roli kelnerów obsługując koleżanki z klasy i swoje opiekunki w dniu ich święta. Dodatkową atrakcją była zabawa w sali zabaw oraz sztuczki z płonącymi bańkami mydlanymi - oczywiście hit w opinii uczniów:). Na koniec spacer i wytchnienie na placu zabaw w oczekiwaniu na autobus do Witoszowa. Był to naprawdę udany dzień. Polecamy przy okazji niezwykłe desery i nie tylko w No Sugar Cafe:)
KOLEJNY SUKCES NASZEJ SIATKARKI MARTYNY
Uczennica klasy Va, Martyna Zając osiągnęła kolejny sportowy sukces. Dzięki umiejętnościom i wytrwałości nasza młoda siatkarka zdobywa kolejne nagrody w ogólnopolskich turniejach siatkarskich. Najnowszym osiągnięciem Martyny jest IV miejsce w 5. Ogólnopolskim Turnieju Mini Siatkówki Dziewcząt kat. „3”. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
WYJĄTKOWE SPOTKANIE KLASY Vb Z TEKLĄ
9 marca tuż po 8 rano do naszej szkoły przyjechała wolontariuszka schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świdnicy, pani Adrianna Kaszuba z 6-letnią suczką o imieniu Tekla, która mieszka w schronisku i czeka na nowego właściciela. W tym niezwykłym spotkaniu wzięła udział klasa Vb wspólnie z wychowawcą i panią psycholog, Małgorzatą Małek, która pomogła całe spotkanie zorganizować. Tydzień przed spotkaniem uczniowie klasy Vb, Dorian i Brajan zorganizowali zbiórkę karmy dla zwierząt wśród uczniów naszej szkoły. Wszystkie zebrane rzeczy przekazali pani Adriannie.
Pani Ada opowiedziała jak wygląda praca w schronisku, jakie zwierzęta tam trafiają, jak wygląda opieka nad nimi. Powiedziała nam również jak można zostać wolontariuszem i jak wygląda adopcja zwierząt ze schroniska.
Pod koniec spotkania chętni uczniowie mogli pogłaskać Teklę i chwilę się z nią pobawić co bardzo jej się spodobało, dziewczętom i chłopcom również.
STOP DOPALACZOM!
STOP DOPALACZOM! Pod takim hasłem w dniu 26 lutego odbyło się spotkanie z p. Adrianną Kalin z PSSE w Świdnicy. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 6-7 SP i uczniowie klas gimnazjalnych.
Młodzież poszerzała swoją wiedzę na temat zagrożeń spowodowanych przez substancje psychoaktywne (w tym dopalacze).
PASOWANIE KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKA
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali uroczyście pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. Dnia 8 marca br. pierwszoklasiści w obecności swoich wychowawczyń – Izabeli Rataj i Magdaleny Kokoszki oraz pani dyrektor Krystyny Kwaśnik złożyli przyrzeczenie czytelników, którym zobowiązali się do czytania i szanowania wypożyczanych z biblioteki książek. Dzieci z uwagą obejrzały przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów klasy V a. Bajkowe postaci i ich niesamowite przygody, które rozegrały się na scenie, zainteresowały młodych widzów i przeniosły w świat ulubionych historii. Uczniowie przekonali się, że książki nie tylko uczą, ale zachęcają też do marzeń i zapraszają do świata fantazji.
ZIELONA SZKOŁA
Po raz kolejny uczniowie klasy II uczestniczyli w projekcie AsertywNIE używkom. Zajęcia w formie zielonej szkoły mają na celu, oprócz realizacji podstawy programowej realizację zajęć terapeutycznych. Dzieci biorą udział w różnego rodzaju warsztatach z zakresu edukacji zdrowotnej. Uczestniczom w spotkaniach min. z policjantem, pielęgniarką. Podczas pobytu w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym atrakcją dla dzieci było przenośne planetarium BAJKONUR.
Walentynkowe historie
"Muzeum dla gimnazjalistów" to akcja, którą MDK zorganizowało z okazji Walentynek. Przez trzy dni ponad 550 uczniów z 21 klas gimnazjalnych w Świdnicy i Witoszowie mogło obejrzeć w swoich szkołach kolekcję kartek z miłosną korespondencją. Uczniowie mogli wziąć do ręki dosłownie "kawałek historii"- oryginalne kartki z lat 1886-1908, z terenów Austro-Węgier i Prus, należące do pani Marzeny Gursztyn.
Przy okazji dowiedzieli się wielu ciekawostek o obyczajowości tamtych czasów (kaligrafia, pismo rombowe, przeliczniki cenowe na dzisiejsze warunki-kartka walentynkowa kosztowałaby około 45 PLN, itp.). Kolejną odsłoną współpracy z klasami gimnazjalnymi będą: plener fotograficzny w muzeum i zajęcia dotyczące tematyki wojennych losów dzieł sztuki na Dolnym Śląsku.
POKAZ TAŃCA SZKOŁY HAJDASZ
Dzieci z naszej szkoły oraz sąsiedniej Bystrzycy Górnej uczestniczące w zajęciach Szkoły Tańca i Dobrych Manier HAJDASZ dały popis swoich umiejętności na spotkaniu podsumowującym naukę w pierwszym półroczu roku szkolnego. Impreza odbyła się w hali sportowej w Witoszowie Dolnym. Było kolorowo, wesoło i bardzo rytmicznie!
TANCERZ
Karol Panek uczeń klasy I b ze Szkoły Podstawowej im. L. Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym, brał udział w Turnieju Tańca o Puchar Starosty Oleśnickiego, w kategorii Street Dance - solista i zajął III miejsce. Karolowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!!
SUKCESY JĘZYKOWE
Serdecznie gratulujemy Bartoszowi Piekielnemu i Julii Tobiasz z klasy 7b, którzy odnieśli sukcesy w IX POWIATOWYM KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy. Bartosz zajął I miejsce w IX POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM ANGIELSKIEJ POEZJI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ, a Julia Tobiasz otrzymała wyróżnienie w IX POWIATOWYM KONKURSIE GRAMATYCZNO- LEKSYKALNYM. Należy podkreślić fakt, że rywalizowali w jednej kategorii wiekowej z uczniami klas gimnazjalnych.
KOD DO PRZYSZŁOŚCI
Kod do przyszłości to inicjatywa nauki kodowania dla dzieci klas I- III, realizowana przez Fundację Rozwoju Edukacji Elektronicznej. Dzieci uczą się programowania w scratch'u oraz uczą się budowy robotów z klocków Lego WeDo. Na tych zajęciach dzieci uczą się bawiąc i bawią się ucząc.
ELIMINACJE GMINNE XXII DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO „PEGAZIK”
9 lutego br. w Szkole Podstawowej w Bystrzycy Dolnej odbyły się eliminacje gminne Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”. 30 uczestników prezentowało swoje utwory w dwóch kategoriach „młodszej kl. IV-VI” i „starszej kl. VII i gimnazjalne”.
Naszą szkołę reprezentowały w grupie młodszej uczennice:
- Zuzanna Lebioda – opiekun p. M. Janiszewska
- Magdalena Borowska – opiekun p. M. Janiszewska
- Laura Konior – opiekun p. J. Marciszyn
W grupie starszej:
- Sylwia Borkowska – opiekun p. D. Grzeszczuk
- Hanna Szalecka – opiekun p. D. Grzeszczuk
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury w składzie:
- M. Kozłowski
- M. Braniecka
- T. Wagilewicz
przyznało wyróżnienie
Laurze Konior
Zuzannie Lebiodzie
Hannie Szaleckiej
Nagrodę oraz zakwalifikowanie się do etapu powiatowego otrzymała
S. Borkowska uczennica klasy III C gimnazjum.
Gratulujemy nagrodzonym i życzymy sukcesów w kolejnych eliminacjach.Dorota Grzeszczuk
DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA
Karnawał w naszej szkole zakończył się w tym roku dyskoteką. W środę, 7.02.2018r. na szkolnej świetlicy Samorząd Uczniowski zorganizował kolejną w tym roku szkolnym dyskotekę. W zabawie wzięli udział uczniowie klas IV – VII. Tym razem za muzykę odpowiedzialna była klasa VII, która świetnie się spisała, proponując najnowsze muzyczne hity. Każda klasa tradycyjnie przygotowała smakołyki i napoje, które spożywali podczas przerwy.
Wszyscy obecni doskonale się bawili i już czekają na kolejną okazję do wspólnych tańców.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
14 stycznia 2018 r. uczniowie klas gimnazjalnych brali udział w wolontariacie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Było to 26. Finał WOŚP! Mroźna aura nie stanowiła najmniejszej przeszkody, aby wykorzystać okazję do pomocy innym.
Aktywnie w kwestowaniu uczestniczyli: Miłosz Babicz, Miłosz Kozycz, Krystian Górecki, Jakub Szulc, Anna Drożdż, Grzegorz Procyk, Dawid Dec, Krzysztof Kuczyński, Magdalena Gursztyn, Zuzanna Pietrukiewicz, Martyna Gładysz, Katarzyna Reich, Grażyna Janiak, Natalia Kawałko, Bartosz Twardzicki, Michał Kałuski, Kacper Socha, Jakub Rosiak, Piotr Kończewski, Jakub Matkowski, Hanna Slatan.
Wszystkim wolontariuszom dziękujemy za pomoc i dzień orkiestrowej radości, a rodzicom za współpracę. Szczególne podziękowania przesyłamy Babci Krystiana! :)Opiekunowie: K. Kalita i M. Małek
SUKCES TATRALNY NASZEJ SZKOŁY
10 i 11 stycznia w świetlicy wiejskiej w Bystrzycy Górnej odbył się
XXI GMINNY PRZEGLĄD ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH.
W przeglądzie wzięło udział 11 zespołów o łącznej liczbie 233 uczestników. Prezentacje kolędowe zostały przygotowane pod kierunkiem opiekunów, wychowawców świetlic środowiskowych, instruktorów oraz nauczycieli szkół podstawowych oraz przedszkoli. Organizatorem Przeglądu był Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.
Grupa teatralna z naszej szkoły, pod kierunkiem p. Doroty Grzeszczuk, zaprezentowała się pierwszego dnia w programie pt. „Jasełka na wesoło” W przedstawieniu wystąpili uczniowie klas III i II gimnazjum oraz uczniowie klas VII. Aktorzy bardzo długo przygotowywali się do występu, ćwicząc role i przygotowując własnoręcznie dekoracje.
Tegoroczny Przegląd Kolędniczy oceniało jury w składzie:
1. Elżbieta Chlebowska – Przewodnicząca,
2. Krzysztof Jas,
3. Ryszard Dudkowki
4. Teresa Kmera.W ocenie prezentacji jury zwracało uwagę na:
· dobór scenariusza dla odpowiedniej grupy wiekowej,
· wyrazistość mowy i kulturę słowa,
· scenografię, kostiumy i umiejętność odnajdowania się aktorów w przestrzeni teatralnej,
· śpiew i aranżacje muzyczne,
· umiejętność wejścia w rolę oraz ogólny wyraz kolędniczej prezentacji,
· nawiązanie do tradycji i kultury polskich widowisk bożonarodzeniowych.Nasza grupa teatralna zajęła I miejsce w kategorii wiekowej 14-18.
Jesteśmy dumni z naszego sukcesu i dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w przygotowaniu przedstawienia.
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU NA DRODZE DOJAZDOWEJ DO SZKOŁY
Uwaga! Od poniedziałku 5 lutego br. droga dojazdowa do szkoły będzie całkowicie wyłączona z ruchu oraz rozpocznie się przebudowa parkingu na boiska szkolne. Prosimy rodziców o parkowanie samochodów w okolicach świetlicy "Leśniczówka" i kościoła.
Dziękujemy za wyrozumiałość .
WYCIECZKA DO STOLICY
Ferie to czas nie tylko na leniuchowanie i nabieranie sił przed kolejnym półroczem nauki, ale również na podróże. W dniach 15-17 stycznia 20 uczniów naszej szkoły z panią K. Halkowicz i ks. K. Raczyckim pojechało na 3 - dniową wycieczkę do Warszawy. Pierwszego dnia grupa zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego i Stadion Narodowy. Następny dzień to poznanie pracy w TVP, Centrum Kopernik i jazda na łyżwach na Zimowym Narodowym. Ostatniego dnia uczniowie zwiedzili Belweder, gdzie obejrzeli wystawę dotyczącą Józefa Piłsudskiego, a następnie zostali oprowadzeni po Sejmie. Niektórzy z uczestników wycieczki po raz pierwszy odwiedzili stolicę, inni już wcześniej tam byli, ale nikt nie narzekał na nudę i nawet mroźna pogoda nie zepsuła nastrojów.
FERIE NAJMŁODSZYCH
Jak co roku nasza szkoła zorganizowała dla swoich uczniów zajęcia podczas ferii. Dla najmłodszych uczniów z klas I-IV były to zajęcia o charakterze wyjazdowym.
16 stycznia - we wtorek, dzieci miały okazję spożytkować pokłady swojej energii w Rodzinnym Centrum Rozrywki Loopy’s World na podwrocławskich Bielanach. Tam bowiem przez 2,5 godziny mogły szaleć na gigantycznych zjeżdżalniach, trampolinach, biegać w wielopoziomowych tunelach i labiryntach. Największym powodzeniem cieszyły się elektryczne samochodziki, w których można było jeżdżąc chwilę odpocząć po wyczerpującej zabawie.
Dwa dni później -18 stycznia odbył się wyjazd do Rzeczki i uczniowie znowu mogli się wesoło bawić, tym razem na zaśnieżonych stokach. Nasze dzieciaki szalały na sankach i nartach korzystając z naturalnego śnieżnego puchu, dla co niektórych uczniów były to pierwsze zjazdy saneczkowe w życiu.
ZAJĘCIA SPORTOWO - REKREACYJNE W CZASIE FERII ZIMOWYCH
W pierwszym tygodniu ferii zimowych uczniowie Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym wzięli udział w rozgrywkach sportowych organizowanych przez Gminę Świdnica. Zajęcia przeprowadzono dla klas siódmych oraz gimnazjalnych.
W czwartek 18 stycznia 2018 roku odbył się gminny turniej w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Mecze dziewcząt rozgrywano do trzech wygranych setów, natomiast chłopców do dwóch wygranych setów.
Uzyskano następujące wyniki:
w kategorii dziewcząt:
Pszenno - Lutomia 1:3
Witoszów - Lutomia 1:3
Witoszów - Pszenno 2:1
w kategorii chłopców:
Witoszów – Pszenno 1:2
Witoszów – Lutomia 2:0
Mokrzeszów- Lutomia 0:2
Mokrzeszów- Pszenno 0:2
Lutomia- Pszenno 0:2
Witoszów- Mokrzeszów 2:0
Wśród dziewcząt triumfowała Szkoła Podstawowa z Lutomi Dolnej, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Witoszowa Dolnego, a trzecie Szkoła Podstawowa z Pszenna.
Natomiast wśród chłopców pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Pszenna, drugie- Szkoła Podstawowa z Witoszowa Dolnego, trzecie- Lutomia Dolna, a czwarte- Mokrzeszów.
Reprezentacje Szkoły Postawowej w Witoszowie Dolnym wystąpiły w składzie:
- dziewczęta: Agnieszka Balant, Magdalena Błaszczyk, Karolina Malinowska, Anna Paździora, Anna Pętal, Zuzanna Pietrukiewicz, Wiktoria Wcisło, Weronika Zając.
- chłopcy: Miłosz Babicz, Sebastian Ciećko, Bartosz Jaworski, Adam Kazimierski, Miłosz Parużyński, Jakub Szczypiński, Sebastian Terka, Jakub Wicher.
WIĘCEJ>>
Archiwum Aktualności